05.10.2023
Jak kot mruczy? Znamy rozwiązanie tej zagadki!
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kocie mruczenie zna każdy! Przyjemny, wibrujący dźwięk koi zszargane nerwy opiekunów i ma dobroczynny wpływ na ich zdrowie. To wiemy już od wielu lat. Nadal jednak tajemnicą pozostawało, w jaki sposób kocie mruczenie w ogóle powstaje... Dziś już wiemy, jak mruczy kot!
fot. Shutterstock
Legendy o kocim mruczeniu
O ile wiadomo, jak powstaje miauczenie kota i dlaczego dzikie koty nie miauczą, o tyle mruczenie zawsze było skryte za zasłoną tajemnicy. Dźwięk ten wydaje się bowiem dobiegać wprost z wnętrza kota, gdziekolwiek miałby się znajdować w nim ośrodek mruczenia.
Nieznana była natura mruczenia ze strony czysto technicznej. Naukowcy nie mogli określić, jak ten charakterystyczny dźwięk powstaje i co jest za niego odpowiedzialne. Podejrzewano, że chodzi o skurcze mięśni czy wielkość strun głosowych. Dziś już wiemy, jak koty mruczą!
Jak koty mruczą?
Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego pod kierunkiem badacza Christiana Herbsta obalali pogląd, jakoby za mruczenie odpowiedzialne były skurcze mięśni. Uważano tak, bo z zasady dźwięki o tak niskiej częstotliwości są wydawane przez duże zwierzęta. Przyczyna jest prosta – wynika to z długich strun głosowych. U kota są one jednak krótkie, dlatego nikt nie potrafił wytłumaczyć fenomenu mruczenia.
Ostatnie badania udowodniły, że tchawica czy krtań wcale nie muszą pracować na skurczu, jak uważano, aby wydawały z siebie niski dźwięk. Za to dodatkowa tkanka wokół fałdów głosowych – po angielsku zwana słodko purring pads, czyli poduszkami do mruczenia – umożliwia kotom emitowanie niskich, wibrujących dźwięków.
Te wibracje fałdów głosowych o niskiej częstotliwości przypominają tak zwany vocal fry u ludzi (najniższy rejestr głosu – przyp. red.) – tłumaczył Christian Herbst.
Czym są poduszki do mruczenia?
Pod niepozorną nazwą purring pads kryją się dodatkowe elementy tkanki łącznej, które znajdują się bezpośrednio przy fałdach skórnych. Są one złożone m.in. z włókien kolagenu i elastyny. Występują również u dzikich kotów, u których są odpowiedzialne m.in. za ryczenie. Jednocześnie hamują przy tym emisję wysokich dźwięków.
W jaki sposób odkryto, jak koty mruczą? Do tego celu użyto ciał zwierząt, które z różnych powodów musiały być uśpione. Przeprowadzone badanie polegało na przepchnięciu przez struny głosowe powietrza, które jest ciepłe i wilgotne, a więc takiego, jakie znalazłoby się tutaj u żywego, zdrowego kota. W efekcie powstał dźwięk o częstotliwości od 25 do 30 Hz, przypominający mruczenie. To udowodniło, że do mruczenia koty nie potrzebują skurczów krtani, choć mogą być one dodatkowym wzmocnieniem dla dźwięku.
Wiemy, jak mruczą koty – a dlaczego to robią?
To niestety nadal pozostaje tajemnicą. O ile wiemy, że miauczenie powstało głównie po to, aby kot mógł komunikować się z człowiekiem, rola mruczenia jest nadal nieznana. Podejrzeń jest jednak przynajmniej kilka! Uważa się, że mruczenie ma być mechanizmem zachęcającym do interakcji człowieka z kotem. Inne teorie sugerują, jakoby wspomagało uspokojenie i leczenie – zarówno u ludzi, jak i... samych zwierząt! Dalsze badania nad mruczeniem pozwolą stwierdzić, jak może ono pomóc np. w opracowywaniu urządzeń wspomagających redukcję stresu, bólu czy lęku u kotów.
Źródło: sciencealert.com
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined