31.03.2022
Jak działa Catlog? Ta obroża powie ci, jak czuje się kot!
Natalia Borzuta
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Japończycy opracowali specjalną obrożę dla kotów, która informuje opiekuna, jak czuje się jego pupil. Jak to działa? Wyjaśniamy!
fot. Shutterstock
Każdy opiekun kota chciałby wiedzieć, jak czuje się ich podopieczny. O ile inne zwierzęta domowe, jak na przykład psy, komunikują swoje potrzeby wzorowo, tak mruczki są znacznie bardziej oszczędne w sygnalizowaniu swoich potrzeb. Jak działa Catlog – innowacyjna japońska obroża dla kotów?
Na szczęście naprzeciw wielu niewiadomym wychodzą Japończycy, którzy opracowali specjalną obrożę. Dzięki analizie, którą sprzęt przeprowadza w ciągu dnia, opiekun zwierzęcia może dowiedzieć się m.in. o ogólnym stanie zdrowia swojego kota. Jak to się dzieje? Jakie dane obroża poddaje analizie? I co mówią użytkownicy tego nowoczesnego narzędzia?
Jak działa Catlog? Specjalna obroża dla kotów
Opracowana przez Japończyków obroża nazywa się „Catlog”. Twórcy zastrzegają na wstępie, że jest to urządzenie przeznaczone wyłącznie dla kotów. Jak działa Catlog? Jak czytamy na stronie produktu, obroża rejestruje zachowanie kota „przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku”. Dzięki temu opiekun może „w dowolnym miejscu i czasie sprawdzić codzienny stan swojego kota, w tym różne zmiany zdrowotne”. Wyniki analizy można odczytać za pomocą aplikacji na smartfonie!
„Catlog wykrywa nawet najmniejsze codzienne zmiany u Twojego kota i powiadamia Cię o nich za pośrednictwem aplikacji. Przeżyj szczęśliwe i bezpieczne życie ze swoim kotem” – czytamy na stronie produktu.
„Bądź na bieżąco i wiedz, jak czuje się twój mruczek” – namawiają producenci obroży. „Dzięki obroży Catlog, nawet jeśli jesteś daleko od domu, masz wrażenie, że zawsze jesteś blisko swojego kota. W każdej chwili możesz śledzić, co dzieje się z twoim pupilem” – czytamy dalej.
Jak Catlog przesyła analizę do właściciela kota?
Najpierw obroża monitoruje zachowanie kota, wszelkie parametry, a następnie przesyła je do Internetu. Później, „sztuczna inteligencja analizuje przysłane przez obrożę dane”. Na koniec, dzięki zamieszczeniu wszystkich wniosków w mobilnej aplikacji, opiekun może sprawdzić stan swojego kociaka na ekranie swojego telefonu. W każdej chwili. Czego dokładnie dowiemy się więc o swoim kocie?
Zmiany zdrowotne
Ciężko jest zauważyć zmiany dotyczące zdrowia kota. Obroża opracowana przez Japończyków porównuje podstawowe dane i nieustannie zestawia je z danymi innych mruczków. W ten sposób wykrywa różnice i odstępstwa od normy. Jeśli tak się stanie, powiadamia o nich opiekuna za pośrednictwem aplikacji w telefonie.
Dieta i aktywność fizyczna kota
Aplikacja monitoruje także stosunek ilości spożywanego jedzenia do aktywności fizycznej zwierzęcia. W ten sposób opiekun w świadomy sposób może kontrolować stan zdrowia swojego pupila i uchronić go na przykład przed otyłością.
Catlog. Co na to koty?
No dobrze, ale nawet jeśli obroża tak dobrze działa, w jaki sposób wpływa na mruczki? Czy odczuwają dyskomfort, czy raczej Catlog nie wpływa na ich samopoczucie? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w opiniach opiekunów, które zamieszczono na stronie produktu.
„Mój kot nie chciał wcześniej nosić obroży. Próbowałem już wielu różnych i nigdy nie przyzwyczaił się do żadnej. W przypadku obroży Catlog było inaczej. Nie wydawał się nią zbytnio zmartwiony i niemal od razu ją zaakceptował” – napisał jeden internauta.
Ktoś inny dodał:
Moja kotka pierwszego dnia wydawała się nieco zaniepokojona. Jednak w trakcie tygodniowego okresu próbnego stopniowo się przyzwyczajała.
Jak widać opinie są całkiem pozytywne, choć brakuje odniesień do samego działania innowacyjne, kociej obroży z Japonii. Jedno jest pewne – nieustannie trwają badania nad narzędziem, które umożliwi ludziom lepsze zrozumienie tych skrytych i dumnych zwierząt, jakimi są nasze koty.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined