05.09.2018
Jak długo rośnie kot?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeszcze urośnie czy już nie? Kiedy możemy założyć, że nasz kot osiągnął swój właściwy rozmiar?
fot. Shutterstock
Zachwycamy się maleńkimi kociętami, ale dobrze wiemy, że szybko zmienią się w dorosłe koty. Pytanie brzmi, kiedy dokładnie to nastąpi? Jak długo rośnie kot i kiedy osiąga swój właściwy rozmiar?
Jak na drożdżach
Tak właśnie rosną kocięta – zmieniają się niemal z godziny na godzinę! Nowo narodzone maluchy mają jeden cel: rozwijać się i to szybko. W ciągu pierwszych ośmiu tygodni życia ich rozmiar zazwyczaj zwiększa się aż ośmiokrotnie – oczywiście pod warunkiem, że mają całodobowy dostęp do pożywnego mleka swojej kociej mamy. Później trochę „zwalniają” tempo, ale tylko odrobinę – najintensywniejszy wzrost kończy się w okolicach 6. miesiąca. Na tym jednak nie koniec.
Jak długo rośnie kot?
Przeciętny dachowiec przestaje rosnąć po ukończeniu pierwszego roku życia. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie może nabrać większej masy – jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku kotów, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Niewielka ilość ruchu, uboga dieta bądź stały dostęp do pokarmu może sprawić, że nawet kilkuletni kot będzie rósł, ale… wszerz. Ten typ „rozwoju” z oczywistych względów nie jest powodem do radości – lepiej trzymać rękę na pulsie.
Nie wszystkie koty rozwijają się w identycznym tempie. Niektóre rasy rosną dłużej niż inne koty, np. przedstawiciele rasy Maine Coon mogą zwiększać swoje rozmiary nawet do 4. roku życia.
Od czego zależy wielkość kota?
Tutaj znaczenie ma wiele różnych czynników: geny, rasa, warunki rozwoju (przede wszystkim dieta), a także płeć. Samce zazwyczaj osiągają większe rozmiary niż samice, choć – jak to w życiu bywa – trafiają się też bardziej „postawne” kotki, tak jak i drobniejsze kocurki. Największą rolę odgrywa tu oczywiście genetyka. Jeśli zastanawiamy się, jak duży urośnie nasz kociak, warto spojrzeć na jego rodziców. Rzadko jednak mamy taką możliwość – w większości przypadków możemy tylko cierpliwie czekać 😉
Jako opiekunowie mamy obowiązek zadbać o jak najlepsze warunki rozwoju naszego malucha. Dbajmy o jego dietę i zapewniajmy mu odpowiednią ilość ruchu, bawiąc się z nim i poświęcając mu dużo uwagi. Wówczas z pewnością wyrośnie na zdrowego i szczęśliwego kota.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined