07.10.2017
Gepardy mają swój mruczący świat
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy słyszałeś kiedyś mruczącego geparda? Nie? To posłuchaj!
fot. Shutterstock
Czy wiedziałeś, że gepardy też potrafią mruczeć? To największe kotowate, które posiadły tę umiejętność. Nie potrafią tego robić lwy ani tygrysy.
Gepardy mruczą dokładnie z tych samych powodów, dla których robią to domowe koty: gdy są zadowolone, gdy jedzą, gdy się bawią, gdy coś je boli, gdy chcą się pocieszyć. Zaczynają mruczeć także wtedy, gdy są głaskane. Nie tylko przez człowieka.
Powyższy filmik został nakręcony w ośrodku ochrony dzikich zwierząt Cheetah Experience w Południowej Afryce. Przedstawia geparda imieniem Kinji. Dlaczego namolne surykatki, szarpiące go za uszy nie wywołują irytacji, lecz wyzwalają mruczenie i zadowolenie u geparda? Bo ich szarpanie futra kota jest przez kota odczuwane jako przyjemne.Nie próbuje nawet ich skrzywdzić, czego nie można powiedzieć o surykatkach. Są w widocznie wojowniczym nastroju.
Niezwykłe i tajemnicze gepardy
Te duże i piękne koty łatwo się oswajają. Z natury są łagodne. Znane są z faktu, iż są najszybszymi lądowymi zwierzętami świata. Startują szybciej niż ferrari. Potrafią złapać królika oddalonego od nory o 5 metrów, gdy same znajdują się aż 60 metrów dalej. Są sprinterami na krótkie dystanse, po krótkim i intensywnym biegu muszą odpocząć.
Mimo intensywnej ochrony nadal są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków. Wszystko przez polowania, wyłapywanie, zmniejszanie się naturalnych terytoriów i bardzo małą różnorodność genetyczną. Trudno się rozmnażają. W naturze żyją przeciętnie 8 lat, w niewoli dożywają 15. Niewiele osób wie, że charakterystyczny odcisk w kształcie śladu łez, biegnący od kącików oczu do pyska, jest odmienny u każdego osobnika, podobnie jak u nas odcisk linii papilarnych.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined