11.01.2012
Elizeusz – rzadki lampart amurski
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ogrodzie zoologicznym w zachodnio-syberyjskim mieście Barnaul wszystkie bilety wyprzedane – takiego napływu gości dawno nie było.
fot. Shutterstock
Każdy chce zobaczyć nowego lokatora – amurskiego lamparta o imieniu Elizeusz. Obecnie uważa się, że na świecie jest około 35 tych niezwykle pięknych i potężnych „kotków” wpisanych na Międzynarodową Czerwoną Księgę, jako gatunek zagrożony wyginięciem.
Leopard Elizeusz urodził się w 2010 roku w zoo zachodnio-syberyjskiego miasta Siewiersk, w sąsiednim Obwodzie tomskim. Przebycie 600-kilometrowej trasy do nowego miejsca nie było dla niego stresujące, powiedział „Głosowi Rosji” dyrektor barnaulskiego zoo Siergiej Pisariew.
Elizeusz przybył do nas trzy dni temu. To bardzo rzadki podgatunek leoparda – dalekowschodni, który faktycznie znajduje się na granicy wyginięcia. Jesteśmy bardzo dumni, że w naszej kolekcji pojawiło się tak unikalne zwierzę. Elizeusz zniósł podróż normalnie, czuje się dobrze i je prawidłowo. Nawet próbowałem się z nim bawić.
Samemu lampartowi zabawy z dyrektorem bardzo się spodobały – z zadowoleniem kładł się na grzbiet. Jest to zrozumiałe, ponieważ w kategoriach ludzkich, każdy rok leoparda równa się siedmiu naszego życia, więc Elizeusz jest jak 10-letnie dziecko.
Nowego gościa zakwaterowano przy samym wejściu do ogrodu zoologicznego, gdzie wcześniej żyła piękna wilczyca o imieniu Wiktoria. Musiała tymczasowo zmienić miejsce na to w sąsiedztwie śpiącej niedźwiedzicy. Do wiosny, dla Elizeusza zostanie wybudowane specjalnie wyposażona, przestronna klatka, ponieważ jak wyjaśnia Siergiej Pisariew, leopardy amurskie uwielbiają wspinać się po drzewach i spać na kłodach.
Dalekowschodni lub amurski leopard zalicza się do ssaków drapieżnych z rodziny kotowatych. Zadziwiająco piękne, zgrabne i silne zwierzę z miękkim, długim i grubym ogonem- jasnożółtego bądź nasyconego żółtawo-rudego zabarwienia z gęsto rozmieszczonymi plamami koloru czarnego. Długość ciała dorosłego osobnika może dochodzić do 140 centymetrów, waga samców do 70 kilogramów, a samic do 50. Obecnie leopardy amurskie spotyka się tyko w górnej tajdze na Dalekim Wschodzie – w regionie przygranicznym Rosji, Chin i Korei Północnej. Polowanie na nie jest zabronione od 1956 roku. W naturze leopardy żyją do 15 lat, w zoo do 20.
Obecnie z zoo w Barnaul jest ponad 320 różnych zwierząt. W tym roku liczba jego mieszkańców znacząco wzrosła ze względu na przedstawicieli rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt wymienionych w Czerwonej Księdze. Wśród nowych gości jest ryś, kot błotny, wilk kanadyjski i muflon – dawny przodek owiec, pełen wdzięku, ze smukłymi nogami i pięknymi rogami.
źródło: Głos Rosji
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined
15.04.2025
Czym jest Tęczowy Most, za który odchodzą zwierzęta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mówi się, że gdy nasze ukochane zwierzęta umierają, to przechodzą na drugą stronę Tęczowego Mostu. Ale co to właściwie oznacza? Sprawdź, skąd wzięło się to określenie!
undefined