16.12.2012
Domowy mruczek jak gepard
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niedawno dowiedziono, iż ubarwienie i wzory na futrze domowych mruczków zależą od tych samych genów, które determinują umaszczenie gepardów.
fot. Shutterstock
Jak donosi magazyn „Science”, mutacje w dwóch określonych genach mogą prowadzić do pojawienia się pręg na futrze kota domowego oraz większych cętek u gepardów.
Już wcześniej naukowcy podejrzewali, iż te same geny mogą determinować wzory na futrze dzikich i domowych kotów.
Naukowcy ustalili, który gen odpowiada za ubarwienie i wzory na futrze zwykłych kotów domowych i ich dzikich, majestatycznych kuzynów – gepardów. Wyniki badania opisano w „Science”.
U kotów domowych pręgi układają się najczęściej w sposób zorganizowany – jako pasy ciemniejszych włosów, biegnące w poprzek grzbietu. Rzadziej zdarza się, że przypominają swobodnie rozmieszczone kleksy. Zaintrygowany subtelnościami kociego umaszczenia Christopher Kaelin z HudsonAlpha Institute for Biotechnology w Huntsville (USA) i ze Stanford University w Kalifornii wraz z międzynarodowym zespołem współpracowników badał genomy kotów żyjących na ulicach miast na północy Kalifornii. Stwierdził, że utrata jednego genu (nazwanego Taqpep) zmienia sposób ubarwienia kotów, nie ma jednak żadnego wpływu na inne kocie cechy.
Po serii testów okazało się też, że mutacje w obrębie genu Taqpep mogą uniemożliwić powstanie u rozwijającego się kota pręg i doprowadzić do powstania na jego futrze kleksów. Taka sama zmiana decyduje o istnieniu rzadko spotykanej, barwnej odmiany geparda, tzw. królewskiego, u którego w miejsce drobnych cętków pojawiają się duże, czarne plamy.
Naukowcy odkryli też kolejny gen (Edn3), który decyduje o barwie regularnie pręgowanego futra.
Autorzy publikacji stworzyli również model pomagający wytłumaczyć, jak u kotów dzikich i domowych powstają różne wzory umaszczenia, jak też dlaczego, kiedy kot rośnie, pręgi mogą się tylko rozrastać, ale nie przybywa kolejnych.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.01.2025
Czy koty przepraszają ludzi?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy koty wiedzą, kiedy źle postąpiły i przepraszają opiekunów, aby naprawić swój błąd? Odpowiedź na to pytanie może rozczarować niejednego kociarza.
undefined
25.12.2024
Szósty zmysł to kocia tajemnica. Koty widzą i czują więcej
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zmysły to prawdziwe cuda natury. Jeden z nich jest jednak nadzwyczaj wyjątkowy. Jak działa szósty zmysł kotów?
undefined
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined