18.05.2020
Dlaczego kot uwielbia spać w umywalce?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dowiedz się, dlaczego twój kot śpi w łazienkowej umywalce! Jak się okazuje, ma ku temu naprawdę wiele ważnych i ciekawych powodów.
fot. Shutterstock
Koty to bezkonkurencyjni mistrzowie w znajdywaniu najbardziej abstrakcyjnych miejsc do spania. Potrafią zasnąć wszędzie i w każdej pozycji. No cóż, jak się śpi około 18 godzin na dobę, to nic dziwnego, że może zabraknąć czasu na zastanawianie się, gdzie tu tym razem uciąć sobie drzemkę. Jednak jedna rzecz jest zastanawiająca… Dlaczego kot, jako zagorzały przeciwnik wody, śpi w umywalce?
Dlaczego kot śpi w umywalce?
Zimna, mokra, usytuowana w łazience umywalka to drzemkowy cel wielu mruczków. Czasami trudno to zrozumieć, tym bardziej, jeśli nasz podopieczny panicznie boi się wody i stroni od niej w każdej innej sytuacji. Mimo tej prawidłowości z pewnością nie raz nakryłeś swojego ulubieńca na wypoczywaniu w zlewie, czyż nie?
Ulubione miejsca kota są w pewnym stopniu uzależnione od pory roku i panującej pogody. A dokładniej rzecz ujmując – od temperatury. W zależności od ilości stopni, nasz mruczek może wybierać różne miejscówki do spania. Oczywiście istnieją kocie twierdze, które znajdują się na topie przez cały rok! Ale reszta może się zmieniać. Tak właśnie jest z łazienkową umywalką.
1. W poszukiwaniu ochłody
Latem twój kot może spać w umywalce z tego samego powodu, dla którego ty szukasz cienia pod drzewem – jest tam zdecydowanie chłodniej. Ceramika doskonale chłodzi kocie ciałko. Miejsca ciepłe i miękkie nie zawsze będą zatem najlepsze na drzemkę. W upalne dni te upodobania zmieniają się nie do poznania.
2. Aby się ogrzać
Niektóre koty lubią spać w łazienkowym zlewie jedynie wtedy, gdy ty bierzesz gorący prysznic bądź kąpiel. A jeszcze bardziej wtedy, gdy położymy w zlewie ręcznik, którym chcemy się potem wytrzeć. To dlatego, że podczas kąpieli w łazience robi się o wiele cieplej. Mruczki, które chcą się ogrzać, mogą zatem uważać umywalkę za najlepsze miejsce na drzemkę, ale tylko wtedy, gdy ktoś stworzył właśnie domową wersję sauny.
3. Dla towarzystwa
Choć większość kotów nie lubi wody, ta sama większość lubi łazienki. Ten paradoks można wyjaśnić na wiele sposobów. Jednym z nich jest to, że w łazience wiele czasu spędzamy my – opiekunowie. A nasze towarzyskie mruczki lubią być tam, gdzie i my jesteśmy. Nie zawsze chodzi o pieszczoty, czasami chodzi o zwyczajną obserwację. Trudno o lepszy i wygodniejszy punkt widokowy niż umywalka!
4. Jako element walki o uwagę
Koty kochają skierowaną na nie uwagę, a że są wyjątkowo sprytne, to zdają sobie sprawę, że w łazience mają spore szanse na jej uzyskanie. Kociaki lubią także mieć wszystko pod kontrolą! A umywalka jest przecież jednym z pierwszych miejsc, do których udajemy się rano, a także ostatnim, z którego korzystamy przed snem. Koty znają te prawidłowości i również chcą korzystać z tej jakże ważnej lokalizacji.
5. Z powodu dźwięków i zapachów
Dla ludzkich uszu dźwięki z umywalki nie są raczej szczególnie interesujące. Zapachy z kolei – raczej niewyczuwalne. Natomiast nasze małe tygrysy czują i słyszą wszystko o wiele, wiele lepiej niż my. W związku z tym faktem łazienkowy zlew może stanowić dla ich zmysłów istną ucztę. Fascynujące bulgotania, aromaty z odpływu – obok tego wszystkiego trudno przejść obojętnie!
6. Z racji idealnego kształtu
Poza wszystkimi powyższymi powodami istnieje jeszcze jeden – być może najważniejszy. W oczach kota umywalka jest w miarę małym pomieszczeniem, a jak wiemy, kotki mają naturalny pociąg do przebywania w zamkniętych przestrzeniach, które je otulają. Czują się tam bezpiecznie i przytulnie. Kształt umywalki nadaje się do tego doskonale!
Powodów jest wiele…
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined