12.08.2018
Chciwe i zazdrosne… Czy koty są takie same jak ludzie?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Twój kot jest taki samolubny!”. Ale przecież samolubność to cecha przypisywana ludziom. Czy koty są takie same jak my?
fot. Shutterstock
Czy koty są takie same jak my? Ten, kto nie ich zna, powiedziałby, że są one zwierzętami samolubnymi, które – w przeciwieństwie do psów – nie dbają o nikogo oprócz siebie samych. Cóż, nie da się ukryć, że ta opinia jest krzywdząca dla naszych tygrysków. W rzeczywistości okazuje się, że są one po prostu… „ludzkie”.
Chociaż wielu kociarzy twierdzi, że rozumie zachowania kotów, to opierają się oni głównie na obserwacji swoich pupili. Natomiast dr Irfan Ahmed jest behawiorystą, który szczegółowo zbadał problemy behawioralne kotów, w tym ich cechy charakteru.
Zajmujemy się problemami behawioralnymi kotów. Czasami opiekunowie skarżą się, że ich pupil jest zbyt nieśmiały. Po rozmowie z nimi rozpoznajemy i przypisujemy kotu określoną cechę charakteru – mówi dr Irfan Ahmed.
Samolubne, czyli ludzkie
Nie wchodząc w bardziej szczegółową debatę o psach i kotach, przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że cecha charakteru – samolubność – jest bardzo ludzka – mówi dr Irfan Ahmed, behawiorysta i psycholog.
Okazuje się, że jest to jedna z wielu cech, które występują zarówno u kotów, jak i ludzi. Według dr Irfana:
U kotów można wyodrębnić 52 cechy charakteru. Z czego pięć z nich przypisuje się również ludziom. Są to: nieśmiałość, chciwość, zazdrość, agresywność i skłonność do dominacji.
Ponadto każdy kot jest inny i niepowtarzalny. Tak samo zresztą jest u nas – nikt nie jest taki sam. Przywołując przykład dominującej cechy, która jest zauważalna u wielu kocurów, doktor mówi, że kiedy one znaczą dom, to wtedy ich dominujące cechy przejmują kontrole nad ich cechami charakteru lub np. jeśli jeden z kotów jest głaskany i drugi jest z tego faktu niezadowolony, to wtedy pojawia się u niego zazdrość.
Koty są takie same jak my…?
Skoro koty i ludzi tyle łączy, to nic dziwnego, że między tymi dwoma gatunkami istnieje taka nić porozumienia. Szkoda tylko, że tym razem badacze skupili się jedynie na tych złych cechach.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined