03.08.2018
Czy koty rozpoznają swoich właścicieli?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wymieniacie się spojrzeniami i myślisz sobie: czy on mnie rozpoznaje? Jeśli tak, to po czym? Po głosie, zapachu, a może poznaje twarz?
fot. Shutterstock
Każdy opiekun kota chociaż raz zadał sobie pytanie: czy koty nas rozpoznają? Większość ludzi widzi otaczający ich świat, a koty dosłownie go wyczuwają – polegają przede wszystkim na swoich zmysłach, aby zidentyfikować inne zwierzęta, przedmioty i oczywiście nas – opiekunów.
Jeśli wołasz swojego kota, a on nie reaguje, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – robi to nie dlatego, że cię nie rozpoznaje, ale… po prostu cię ignoruje. No dobrze: może i nie do końca rozpoznaje twarz, ale twój głos czy zapach nie jest mu wcale taki obcy.
Psy szkolono, aby już od wczesnej historii relacji człowiek – pies wypełniały nasze polecenia. W rezultacie ewoluowały, aby lepiej reagować na ludzi. A koty? Od samego początku miały swobodę – w końcu nie trzeba wykonywać rozkazów, aby być „łapaczem” myszy, prawda?
Czy koty rozpoznają nasze twarze?
Uważa się, że koty rozpoznają nas za pomocą różnych zmysłów. Jak się okazuje, wzrok wcale nie jest tu dominującym narządem. W odróżnieniu od psów, mruczki udomowiły się przede wszystkim dzięki wyłapywaniu gryzoni w gospodarstwach rolnych i nie miały potrzeby odczytywania emocji na ludzkiej twarzy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii i Teksańskiego w Dallas przeprowadzili badanie, które wykazało, że ludzkie twarze prawdopodobnie są w oczach kota całkiem podobne do pyszczków jego pobratymców. Kotom pokazywano fotografie ludzkich twarzy – 54% z nich rozpoznało twarze swoich opiekunów, z kolei 91% kotów z powodzeniem poznały zdjęcia innych mruczków. Wniosek jest taki, że koty nie zawsze są w stanie rozpoznawać nasze twarze, ale przecież mogą to zrobić za pomocą innych zmysłów.
Czy koty rozpoznają ludzkie głosy?
W 2013 roku na Uniwersytecie w Tokio przeprowadzono badania, które miały wykazać, czy koty są w stanie odróżnić głos swoich opiekunów od obcych ludzi. Mruczki, które wzięły udział w eksperymencie, na ogół ignorowały nagrania nieznajomych, które wypowiadały ich imiona. Zauważono jednak ich reakcję, gdy słyszały głosy opiekunów.
Czy koty rozpoznają nasz zapach?
Co prawda koci zmysł węchu nie jest tak dobry, jak psów, ale z pewnością znacznie lepszy niż nasz. Mruczki wykorzystują ten narząd między innymi do zbierania informacji na temat ich otoczenia i ludzi znajdujących się w pobliżu. Zapachy odgrywają ważną rolę w określaniu, w jaki sposób koty rozróżniają dane terytorium. Dla swojego kota masz wyjątkowy zapach i na jego podstawie mruczek odróżnia cię od innych, obcych osób.
Czy koty znają naszą rutynę?
Nie można zapominać, że koty są bardzo dobrymi obserwatorami. Są świadome tego, kto je karmi i o której godzinie. Jeśli każdego dnia wstajesz o tej samej godzinie, mruczki mogą budzić cię przed twoim budzikiem. Nie bez powodu mówi się, że zmiana rutyny wpływa na koty stresująco.
Czy koty nas rozpoznają?
Niewątpliwie najbardziej urocze jest to, że koty pamiętają ludzi, których miały okazję poznać i to nawet po wielu latach. Tak, dotyczy to również nas – ich opiekunów. Dlatego nie martw się, jeśli czasami może się wydawać, że kot nie jest zainteresowany twoją osobą – to wszystko jest częścią ich postępowania. Zatem, czy koty nas rozpoznają? Odpowiedź brzmi: tak. Może i nie rozpoznają do końca naszych twarzy, ale zdecydowanie identyfikują nas za pomocą innych zmysłów.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined