28.02.2015
Antyptasia obróżka dla kota
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Szacuje się, że ponad 55 milionów ptaków jest zabijanych rocznie przez koty w samej Wielkiej Brytanii. Badacze odkryli sposób, by zmniejszyć tę liczbę o ponad połowę. A wystarczy kolorowa obroża.
Szacuje się, że ponad 55 milionów ptaków jest zabijanych rocznie przez koty w samej Wielkiej Brytanii. Badacze odkryli sposób, by zmniejszyć tę liczbę o ponad połowę.
Wystarczy kolorowa obroża. Podczas testów odkryto, iż zakładając kotom obroże zwane BBS (Birdsbesafe), znacząco wzrasta postrzeganie przez ptaki polujących kotów. Wszystko dzięki drobnym kolorowym paseczkom lub kółkom.
Obroża kosztuje zaledwie 10 dolarów, jest do nabycia w pewnej firmie zlokalizowanej w Vermont.
Produkowana jest w trzech wzorach: żółtym, czerwonym i tęczowym.
Obroże testowano przez dwa lata na kotach przez grupę studentów weterynarii w Australii. W pierwszym roku testowano żółte i czerwone, w drugim – tęczowe. Odkryto, iż silniej chronią ptaki (a także gady i płazy) obroże czerwone niż żółte, a ogólna liczba udanych kocich polowań na ptaki zmalała o 54 procent. Nieco mniejsza była efektywność tęczowych obróż – liczba upolowanych ptaków zmalała o 47 procent. Co ciekawe, nie zauważono podobnego efektu w przypadku polowań na gryzonie – tu liczba pozostała zbliżona do kontrolnej.
Ochronne działanie obróżek oparte jest o sposób widzenia ptasich oczu. Ptaki mają znacznie szersze pole widzenia od ludzkiego. Ich siatkówki mają też więcej czopków, komórek odpowiedzialnych za kolorowe widzenie – ponad 12 razy więcej niż ludzkie. Ptaki mają też zdolność widzenia w ultrafiolecie. Dla nich obroże takie są znacznie lepiej widoczne niż sam polujący kot.
Co na takie wynalazki koty? Według 80 procent kocich opiekunów, obroże nie powodowały żadnych objawów stresu u ich pupili. Kolejne 17 procent donosiło, iż koty przywykły do nich w przeciągu dwóch dni.
Wyniki badań opublikowano w styczniu br w magazynie Applied Animal Behaviour Science.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined