08.10.2021
410 ton karmy trafi do warszawskich kotów wolno żyjących
Natalia Borzuta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Warszawa inwestuje w karmę dla bezdomnych kotów. Ratusz ogłosił niedawno przetarg na zakup mokrej i suchej karmy dla tych kociaków, które prowadzą niezależny tryb życia.
fot. Shutterstock
Aż 410 ton karmy dla kotów – tyle potrzeba zakupić, żeby zapewnić dobrobyt warszawskim wolno żyjącym kotom. Na podwórkach, strychach, w piwnicach i w parkach – wszędzie znajdziemy bezdomne koty. Nie wszystkie zwierzęta potrzebują jednak adopcji lub wolnej klatki w schronisku. Wiele miejskich kotów prowadzi niezależny tryb życia od pokoleń i dobrze sobie radzi. „Podwórkowe mruczki” nie dość, że dobrze czują się w roli niezależnych łowców, to jeszcze przyczyniają się do zmniejszania ilości szkodników w mieście, takich jak myszy czy szczury.
30 tysięcy kotów dostanie karmę
Według szacunków w Warszawie jest blisko 30 tysięcy kotów wolno żyjących. To zwierzęta, które urodziły się i żyją na wolności, w otoczeniu człowieka. Nie są to koty bezdomne, więc nie można ich wyłapywać czy wywozić do schronisk. Zamiast tego powinno się stwarzać im warunki bytowania w miejscach dotychczasowego schronienia. Zwierzęta te są ważnym elementem środowiska miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów) – czytamy na oficjalnej stronie Urzędu m. st. Warszawy.
Jednak fakt, że koty te są wolno żyjące nie oznacza, że są w stanie poradzić sobie zupełnie same. Potrzebują wsparcia człowieka choćby wtedy, gdy chorują, a na co dzień – gdy są głodne.
410 ton kociej karmy
Żeby wykarmić taką ilość zwierząt, potrzeba jest aż 410 ton kociej karmy. Taki zapas starczy mruczkom na dwa lata. Warszawskie koty już teraz cieszą się opieką ponad 2,5 tysiąca osób. Wszystkie te osoby są zarejestrowane jako opiekunowie kotów wolno żyjących. Osoby te regularnie odwiedzają swoich kocich towarzyszy, karmią je pożywieniem dostarczonym przez ratusz, a także dbają o to, by koty miały zapewnione spokojne miejsce do życia (np. swobodny dostęp do danej piwnicy).
Karmienie kotów a polowanie
W internecie pojawia się coraz więcej głosów sprzeciwu odnośnie do dokarmiania bezdomnych kotów. Najedzone koty mają rzekomo mniej chętnie polować, a w rezultacie zupełnie zatracić swoją naturę łowcy. Jak jest w rzeczywistości?
Kot nie poluje dlatego, że jest głodny, tylko dlatego, że tak podpowiada mu jego instynkt. Właśnie dlatego zupełnie nietrafione jest przekonanie, że najedzone koty przestaną polować na miejskie szkodniki. Kolejnym dowodem jest fakt, że bezdomne koty od dawna zaopiekowane są przez wcześniej wspomnianych wolontariuszy. Mimo to miejskie mruczki wciąż mają we krwi swoją łowiecką naturę, która nakazuje im wykorzystywać niemal każdą okazję do zapolowania na atrakcyjną zdobycz. Nie należy się więc sprzeciwiać inicjatywom, które tylko wzmocnią symbiozę kotów z człowiekiem.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined