27.07.2021
Zagubione podczas powodzi koty masowo trafiają do schronisk
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fala powodzi na całym świecie pozbawiła domu wiele zwierząt. Czy zagubione koty mają szansę na powrót do swoich opiekunów?
fot. Shutterstock
Podczas ostatnich powodzi w Europie mnóstwo domowych czworonogów straciło domy i zaginęło. Uwięzione w opuszczonych pospiesznie domach, wyrzucone przez wodę daleko od miejsca zamieszkania, zagubione koty są ratowane i wyłapywane, a następnie trafiają do schronisk i fundacji. Wiele z nich już nigdy nie wróci do swoich zrozpaczonych opiekunów…
Podczas powodzi nie tylko ludzie tracą domy
Ostatnie powodzie, które przetoczyły się przez Europę, pozbawiły domu wiele rodzin. Mieszkańcy zalanych terenów ewakuowani zostali pospiesznie w bezpieczne strefy, jednak musieli rozstać się z większością dobytku… i swoimi pupilami! Teraz zagubione koty, które stały się ofiarami powodzi, masowo trafiają do schronisk i fundacji. Jednak szanse na to, że wrócą do swoich opiekunów, są naprawdę niewielkie – wiele mruczków znalazło się naprawdę daleko od swojego miejsca zamieszkania, przez co ich opiekunowie nie będą nawet wiedzieli, gdzie ich szukać. Szczęście w tym nieszczęściu mają tylko zwierzaki, które posiadają czip umożliwiający ich identyfikację i dotarcie do opiekunów. Reszta prawdopodobnie spędzi resztę życia za kratami… Cierpiąc przez niefrasobliwość człowieka.
Zagubione koty – czip ratuje im życie
Odratowane z powodzi zwierzaki, które zostały wcześniej zaczipowane i wpisane do bazy, szybko wrócą do swoich opiekunów. Schroniska i służby mają bowiem dostęp do informacji zawartych w bazie. Po odczytaniu czipa wszczepionego kotu ukazują się dane jego opiekuna – imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Umożliwiają one kontakt z opiekunem kota i zwrócenie mu zguby.
Niestety, wciąż wielu opiekunów domowych mruczków nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest zaczipowanie kota – zarówno tego wypuszczanego na zewnątrz, jak i niewychodzącego. Powódź to nie jedyna sytuacja, która może nas zaskoczyć i sprawić, że nasz podopieczny zaginie. Kot (nawet ten niewychodzący!) może zgubić się także podczas pożaru, silnej wichury, która zniszczy dom czy wybuchu gazu. Zamknięty w domu mruczek może również zostać wypuszczony przez złodziei podczas włamania lub po prostu wymknąć się przez uchylone drzwi mieszkania. Zagubione koty, które nie zostały zaczipowane i trafią do schroniska, skazane są często na dożywocie w samotności lub śmierć za kratami. Obowiązkiem każdego odpowiedzialnego opiekuna kota jest więc zaczipowanie zwierzaka. Wszczepiony kotu czip należy natychmiast zarejestrować w bazie i powiązać z aktualnymi danymi opiekuna!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined