17.08.2017
Tashiro-jima – Kocia Wyspa. Miejsce gdzie wielbi się koty
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Tashiro-jima to mała wysepka w prefekturze Miyagi w Japonii. Zamieszkuje ją więcej kotów niż ludzi.
fot. Facebook
Mówi się o niej „Kocia Wyspa”. Liczy około 80 stałych mieszkańców, z których większość to osoby po 65 roku życia. Kotów za to są setki. Dokładniej mówiąc – ponad 600.
Skąd te koty
W XIX wieku wyspa Tashiro-jima była popularnym wśród rybaków miejscem noclegów. Nie wiadomo, czy koty trafiły na wyspę same, czy też sprowadzili je ludzie. W każdym razie kotów przybywało, żyły w swoistej symbiozie z rybakami. Przyciągała je do ludzi łatwość posiłku, a sami rybacy traktowali je jak wyrocznię w sprawach pogody i obfitości połowów. I to się nie zmieniło do dziś.
Koty nadal przesiadują przy przystaniach, czekając aż rybacy rzucą im rybkę.
Tashiro-jima jest miejscem naznaczonym kotami. Zdarzają się wśród nich japońskie bobtaile – krótkoogoniaste koty o charakterystycznym trójbarwnym umaszczeniu. Wszędzie widać rudy kolor – gen rudości jest dominujący, szybko rozprzestrzenia się w populacji.
Nawet domy budowane są w kształcie kotów lub mają ozdoby w kształcie tych zwierząt. Powstały z myślą o turystach. To głównie bazy noclegowe.
Kamienne koty
Miejscowa legenda mówi, że pewnego dnia rybak zbierał kamienie, by użyć ich do obciążenia sieci. Jeden z kamieni spadł i zabił kota. Zmartwiony rybak pochował zwierzę, a jego grób obłożył kamieniami. Z czasem kamieni przybywało, a obok nich pojawiły się kocie figurki i koty namalowane na kamykach.
Na wyspie istnieje co najmniej 10 takich kocich kapliczek.
Opuszczone miejsca
Jedna rzecz rzuca się w oczy na wyspie – poza kotami. Brak dzieci. Mieszkańcy to starsze osoby. Ostatnią szkołę zamknięto w 1989 roku. Po tsunami i trzęsieniu ziemi, które spustoszyło Tashiro-jimę w 2011 roku, młodzi wyjechali i już nie wrócili. Miejscowa ludność wymiera. O przetrwanie walczą dwie ostatnie osady: Oodomari i Nitoda.
Nie tylko Tashiro-jima
Tashiro-jima nie jest jedyną japońską wyspą opanowaną przez koty. Podobnych do niej wysepek są dziesiątki. Tashiro-jima jest najbardziej znana. Na wszystkich wyspach powody kociej ekspansji są te same – koty sprowadzono celem ochrony przed gryzoniami i by przynosiły szczęście w połowach. Na niektórych wysepkach trudniono się hodowlą jedwabników morwowych. A kto lepiej mógłby ochronić drogocenne jedwabne kokony przed zakusami myszy niż koty?
W japońskiej tradycji koty – zwłaszcza trójbarwne – uważa się za dobry znak i zwiastun szczęścia i powodzenia. To kolejna przyczyna uwielbienia dla tych zwierząt. Koty na wyspach nie miały naturalnych wrogów, za to miały dość pożywienia, a ponieważ nikt ich nie sterylizował, szybko się mnożyły.
Wyspy pełne kotów – piękny widok dla kociarza. Prawda jest taka, że obecnie, w tak wielkich stadach, mogą przeżyć tylko dzięki ludziom. Od kilku lat wyspy takie jak Tashiro-jima są celem wycieczek turystów z całego świata. Jest tylko jedno ograniczenie – nie wolno na wyspy wwozić psów. Prowadzone są za to akcje dokarmiania i sterylizacji, by utrzymać w zdrowiu i ryzach kocie populacje. Ale nie martwcie się – kotom w Japonii nie grozi wymarcie. Za bardzo je tu kochają.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined