21.06.2023
Nieznana choroba atakuje koty. Główny Lekarz Weterynarii: to nie ptasia grypa!
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ciągu ostatnich kilku dni odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów. Objawów jest sporo i głównie obejmują układ neurologiczno-oddechowy. Nie stwierdzono jeszcze, co to za schorzenie.
fot. Shutterstock
Aktualizacja – 21.06.2023
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie plotek, jakoby choroba była powodowana ptasią grypą, a raczej jej wirusem znajdującym się w mięsie drobiowym. Według informacji na świecie potwierdzono jedynie dwa przypadki zakażenia kotów wirusem grypy ptasiej. W związku z tym, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, nie istnieją dowody ani przesłanki, aby nieznana choroba kotów była powodowana przez ptasią grypę.
Lekarze weterynarii ostrzegają
W ciągu ostatnich kilku dni na terenie Polski odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów. Choroba daje poważne objawy, związane z układem neurologiczno-oddechowym. O szczegółach czytamy na facebookowej stronie Specvet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna Mokotów. Z racji na to, że choroba nie została jeszcze zidentyfikowana, niewiele o niej wiadomo. Jednak koty, które miały do czynienia z nową przypadłością mierzyły się z takimi objawami jak:
- hiperglikemia,
- otępienie,
- sztywność kończyn,
- duszność,
- anizokoria,
- brak reakcji źrenic na światło,
- drgawki,
- ataki padaczkowe,
- spadek saturacji,
- hipokaliemia,
- podniesione parametry AST i CK we krwi.
Jeśli więc zauważymy u swoich mruczków którekolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Choroba dotyka zarówno młode, jak i starsze koty. Z racji na małą wiedzę na jej temat, trudno o właściwe leki, co powoduje dużą śmiertelność.
Nowa choroba atakuje koty. Jakie są przyczyny?
Lekarze weterynarii ostrzegają i apelują o zachowanie ostrożności. Zalecają rezygnację ze spacerów z kotami, ograniczenie kontaktu z surowym, drobiowym oraz wieprzowym mięsem i niedopuszczenie do kontaktu z dzikimi ptakami. Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną, jednak mówi się, że wpływ na rozwój choroby mogą mieć skażenia środowiska, takie jak opryski czy skażenie wody i żywności, a także choroby zakaźne.
Na razie trzeba poczekać na więcej informacji i badań. Będziemy na bieżąco informować wszystkich opiekunów kotów o dalszych odkryciach.
Źródło: facebook.com, wetgiw.gov.pl
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined