02.03.2020
Muzyka dla kota naprawdę działa?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badacze sprawdzili, czy i w jaki sposób nagrania dedykowane kotom wpływają na ich samopoczucie.
fot. Shutterstock
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje – nie tylko w przypadku ludzi, ale także zwierząt. Dotychczas naukowcy koncentrowali się na sprawdzaniu, jakie rodzaje ludzkiej muzyki mają pozytywny wpływ na koty. Teraz jednak pod ich lupę trafiły kompozycje stworzone specjalnie dla tych zwierząt. Jakie są ich wnioski? Czy muzyka dla kota naprawdę działa?
Jakie dźwięki koją najbardziej?
Zagadnieniem kociej muzyki tym razem zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Stanu Luizjana. W badaniu wzięło udział 20 kotów domowych. Każdy z nich przez 20 minut słuchał utworu dla kotów, muzyki klasycznej lub przebywał w ciszy (kolejność była losowa) w trakcie każdej z trzech wizyt w klinice weterynaryjnej (odstępy między nimi wynosiły 2 tygodnie). Zachowanie kotów było nagrywane, a następnie poddawano ocenie ich postawę ciała i reakcje. Przeanalizowano także pobrane od nich próbki krwi pod kątem fizjologicznych objawów stresu.
Według naukowców, zwierzęta biorące udział w badaniu wykazywały najniższy poziom stresu wtedy, gdy odtwarzano im muzykę dla kotów. Wniosek ten został wysunięty na podstawie obserwacji ich zachowania i mowy ciała. Nie znalazł on jednak potwierdzenia w wynikach analizy krwi. Jednak osoby nadzorujące badanie twierdzą, że prawdopodobnie 20 minut to za mało, by można było mówić o jakimkolwiek wpływie muzyki na tego typu pomiar.
Muzyka dla kota naprawdę działa?
Naukowcy z Luizjany są zdania, że muzyka dla kota może przynosić wiele korzyści naszym pupilom. Działanie uspokajające może być szczególnie pomocne w gabinetach weterynaryjnych. Większość kotów bardzo stresuje się podczas wizyty, co nierzadko utrudnia prawidłowe przeprowadzenie koniecznych badań. Być może wystarczy odpowiedni utwór w tle, by choć trochę ukoić zszargane nerwy pacjenta. Chociażby taki jak ten, który został wykorzystany we wspomnianych badaniach w Luizjanie:
Czy włączacie swoim kotom przeznaczoną dla nich muzykę? Jeśli tak, to jak na nią reagują? Czy rzeczywiście wydają się bardziej zrelaksowane? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach!
źródło: phys.org
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined