21.10.2014
Koty zagrażają endemicznej faunie Australii
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W najnowszym numerze naukowego pisma Applied Animal Behaviour Science profesor Chris Dickman z Uniwersytetu w Sydney przedstawia wyniki swoich badań, dotyczących wpływu dziczałych kotów na zmniejszanie i wymieranie populacji małych kręgowców.
fot. Shutterstock
W najnowszym numerze naukowego pisma Applied Animal Behaviour Science profesor Chris Dickman z Uniwersytetu w Sydney przedstawia wyniki badań, dotyczących wpływu dziczałych kotów na zmniejszanie i wymieranie populacji małych kręgowców.
Według niego kocie polowania to zachowanie głęboko instynktowne, nie tyle dyktowane głodem, ile wewnętrznym przymusem. To dlatego tak często spotykamy na wpół zjedzone lub nienaruszone martwe gryzonie czy ptaki porzucone przez domowe mruczki przy drzwiach domów. Domowe koty nie narzekają wszak na puste miski, a jednak – polują. I porzucają swoje ofiary, gdy już się nimi „zabawią”.
Choć nikt nie obliczył dokładnej liczby zdziczałych kotów w Australii, ostrożne szacunki sugerują, iż co noc 15 milionów zdziczałych kotów zabija ok. 75 milionów rodzimej a rzadkiej lub zagrożonej wyginięciem fauny.
Według Victorian Department of Environment and Primary Industries ok. 80 endemicznych gatunków zwierząt, występujących tylko w Australii, jest zagrożonych wyginięciem wskutek rozrostu populacji dzikich kotowatych.
To dlatego w niektórych regionach kontynentu wprowadzono zakaz wypuszczania domowych kotów pod karą 1400 dolarów grzywny.
Wszystkie zdziczałe kotowate Australii pochodzą od domowych kotów sprowadzonych przez Europejczyków pod koniec XIX wieku. Rodzima australijska fauna, w której przeważają torbacze, nie miała i nadal nie ma szans ze zwinnymi łożyskowymi drapieżnikami.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined