20.12.2013
Koty udomowiono wcześniej w Chinach niż w Egipcie faraonów
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do tej pory uważano, iż koty zostały udomowione w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie ok. 3 tysięcy lat temu. Najnowsze badania znaleziska z pewnej wioski w Chinach dowodzą, iż w Chinach koty towarzyszyły człowiekowi już 5 300 lat temu.
fot. thinkstockphotos
Do tej pory uważano, iż koty zostały udomowione w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie ok. 3 tysięcy lat temu. Najnowsze badania znaleziska z pewnej wioski w Chinach dowodzą, iż w Chinach koty towarzyszyły człowiekowi już 5 300 lat temu. Starsze od nich są tylko odkrycia wspólnych pochówków ludzi i kotów na Cyprze sprzed 10 tys. lat.
A wszystko za sprawą odkrycia szczątków kotów w wiosce Quanhucan w centralnych Chinach. Badania datujące wskazują, iż pochodzą one sprzed ok. 5 tysięcy lat. Fiona Marshall z Washington University w St. Louis mówi: „Odnalezienie dowodów na istnienie tak dawnych związków ludzi i kotów, i to na terenie Chin jest dla nas zaskakujące.” Zespół archeologów z Washington Uniwersity we współpracy z kolegami z Chińskiej Akademii Nauk wykonał badania radiochronologiczne oraz analizę metodą izotopową kości zwierzęcia odnalezionego w Quanhucun.
Wyniki badań (wysoki poziom fosforu w kościach) sugerują, że kot żywił się mięsem, prawdopodobnie gryzoni, które jadły ziarna uprawianych przed ówczesnych ludzi roślin. Koty też jadły ziarno, być może były przez ludzi karmione lub grzebały w ich śmieciach.
– To najstarsze dowody powiązań żywieniowych pomiędzy kotami a ludźmi. Oznacza to, że już wtedy rozpoczął się proces udomawiania kotów- mówi Marshall.
Artykuł opublikowany w „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS) sugeruje, że związek kotów i ludzi był o wiele bliższy. Na przykład sposób ułożenia kości oraz wiek kota, może dowodzić, że zwierzę zostało pochowane przez właściciela i żyło o wiele dłużej niż mogłoby przeżyć jako dzikie.
Fiona Marschall zaznacza różnicę w historii udomowienia kotów i psów. Psy były zwierzętami myśliwych, koty – farmerów. Psy stały się całkowicie zależne od człowieka. Domowe koty zachowały sporą niezależność i nadal mogą dość łatwo ulec ponownemu zdziczeniu.
Czy koty zostały udomowione w Chinach z tamtejszych populacji dzikich kotowatych czy też trafiły do Chin wraz z ludźmi wędrującymi z Bliskiego Wschodu lub Afryki – pozostaje otwartą kwestią. Być może dalsze porównawcze badania genetyczne pomogą znaleźć odpowiedź.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined