27.04.2023
Kot ważący prawie 20 kg w schronisku. Prócz domu potrzebował diety
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Patches to kot, który trafiła do schroniska w Richmond, w stanie Wirginia. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że ważył prawie 20 kg. Czyli o 15 kg za dużo! Choć znalazł dom, to nie jest jeszcze bezpieczny.
fot. FB/Patches' Journey
Zazwyczaj trafiające do schronisk i przytułków koty są wychudzone i ważą zbyt mało. Ten trend postanowił przełamać Patches, kot, który w chwili przyjęcia ważył tyle, co pięcioletnie dziecko. Gdy jego zdjęcie znalazło się w sieci, od razu wzbudziło zainteresowanie.
Kot o wadze pięciolatka
Patches został oddany do schroniska przez dotychczasowego opiekuna, który nie był w stanie sprawować nad nim opieki. Przyznał jednak, że kot wiódł raczej mało aktywny tryb życia, a jego dieta bazowała na... słodyczach! To przerodziło się w monstrualną wręcz otyłość, która utrudniała mruczkowi czynności pielęgnacyjne czy normalne poruszanie.
Patches został natychmiast poddany dodatkowym badaniom. Szczęście w nieszczęściu, nie wykazały one żadnych poważniejszych schorzeń, np. chorób trzustki, tarczycy czy cukrzycy. Oznacza to jednocześnie, że stan kota jest efektem zaniedbań jego poprzedniego opiekuna.
Dom dla kota z nadwagą
Kot natychmiast wzbudził zainteresowanie fanów Richmond Animal Care and Control, pod których opieką się znalazł. Wśród osób, które zwróciły na niego uwagę, była też Kay Ford, emerytowana przedsiębiorczyni. Pod jej opieką znajdowały się już kot i starszy pies. Postanowiła ona dać kotu dom, jednocześnie dbając o jego stan i pilnując diety. Co więcej, zdecydowała, że sama też zrzuci kilka kilogramów i będzie jej łatwiej to zrobić, mając u boku zwierzaka na diecie. Ciekawe, jak jej idzie, bo Patches w ciągu tygodnia zgubił już pół kilograma!
Czy to już zaniedbanie?
Gdy mówimy o zaniedbanym zwierzęciu, zwykle mamy przed oczami wychudzonego kota, którego choroby nie są leczone. Jednakże nadwaga i otyłość, jak dowiedziono naukowo, mogą skracać życie zwierząt domowych nawet o kilka lat. Przyczyniają się do chorób stawów, układu moczowego oraz serca. Sprawiają też, że koty nie mogą zachowywać się naturalnie. Przez większy udział tkanki tłuszczowej nie są w stanie wylizywać futra w niektórych miejscach, nie mogą też skakać, a w skrajnych przypadkach – nawet korzystać z drapaka.
Pojawia się więc pytanie: czy doprowadzenie zwierzęcia do takiego stanu nie jest przypadkiem zaniedbaniem? Nadwaga i otyłość spowodowane nieprawidłowym karmieniem i małą dawką ruchu są efektem działań opiekuna. I choć Patches przez wielu uznawany był za słodkiego kotka, właśnie przez swój wygląd, w rzeczywistości był zaniedbany. Nawet jeśli dotychczasowy opiekun tłumaczyłby to miłością do zwierzęcia.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2023
Jak rozpieszczać kota na diecie?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Właściciele kotów wiedzą, że ich zwierzaki mają swoje sposoby na wymuszenie od nich smakowitych przekąsek. Jednak co zrobić, jeśli nasz kot powinien schudnąć? Czy niskokaloryczne przysmaki dla kotów to dobry wybór?
fot. Shutterstock
01.04.2023
Koci łańcuch łowiecki – jak o niego dbać w zabawie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowy mruczek to prawdziwy drapieżnik obdarzony niezwykle silnym instynktem łowcy. Na czym polega koci łańcuch łowiecki? To musisz wiedzieć!
fot. Shutterstock
03.03.2023
Kleszcze u kota – co warto o nich wiedzieć i jak im zapobiegać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kleszcze u kota zdarzają się równie często, jak u psa. O wiele rzadziej wywołują jednak stres u opiekunów, co poniekąd wynika z przekonania, że zwierzęta te są w pełni odporne na choroby odkleszczowe. Czy to prawda? Sprawdź!
fot. Shutterstock