04.03.2015
Koci terapeuci w szpitalach – już nie w Stanach
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dawno zauważono pozytywny wpływ obecności domowych zwierząt na stan psychiki, a zatem i zdrowia chorych ludzi.
fot. Pixabay
Głaskanie kociego lub psiego futerka, słuchanie kociego mruczenia wpływa kojąco na ludzi, szybciej zdrowieją, poprawia się ich komfort życia. Dlatego ostatnimi laty wiele placówek zezwala na wizyty futrzastych przyjaciół hospitalizowanych osób czy też wizyty zwierząt specjalnie przygotowanych do profesjonalnej dogo i felinoterapii. Ale nowe wytyczne opracowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie profilaktyki Zdrowotnej i Epidemiologii (SHEA) mówią jasno: stop obecności kotów w szpitalach.
Koniec animaloterapii w szpitalach?
SHEA dopuszcza jedynie obecność psów, które mają skończony 1 rok życia lub więcej, i które przeszły profesjonalne szkolenia w certyfikowanych ośrodkach. Psy powinny przechodzić coroczny przegląd weterynaryjny oraz być regularnie szczepione przeciw wściekliźnie. Każdorazowo przed wizytą w szpitalu psy powinny być wyczesywane, by uniknąć gubienia sierści na terenie placówki. Także osoby prowadzące dogoterapię muszą przejść odpowiednie szkolenie. Podczas wizyty czworonoga pacjentowi nie wolno jeść ani pić. Powinien myć ręce przed i po zabawie z psem.
Przewodnik zaleca unikanie wprowadzania na teren szpitala własnych zwierząt należących do hospitalizowanych, gdyż rzadko kiedy przeszły one odpowiednie szkolenie. Generalnie zwierzęta powinny mieć zakaz wchodzenia do izolatek, na oddziały intensywnej terapii i oddziały z osobami po transplantacji.
Skąd te ograniczenia?
Stowarzyszenie argumentuje restrykcyjny zapis koniecznością ochrony chorych. Nie wyklucza, iż istnieje pozytywny wpływ kotów na ludzi, jednak potencjalne ryzyko infekcji i przeniesienia patogenów ze zwierzęcia na chorego człowieka uważa za zbyt duże.
Koty częściej uczulają, są trudniejsze do opanowania, a bliski z nimi kontakt grozi podrapaniem lub pogryzieniem – argumentuje dr David Weber, główny redaktor przewodnika.
Ponieważ przeprowadzono niewiele badań na temat możliwości zakażenia człowieka przez psa na terenie szpitali, a i te nieliczne mówią tylko o obecności np. Clostridium difficile w organizmach zwierząt (badania na 100 psach w Ontario w 2006 roku), a nic o ich przeniesieniu na ludzi, przewodnik należy traktować jako zalecane procedury, a nie sztywne zasady.
Skierowane są do szpitali i ambulatoriów. Nie dotyczą hospicjów czy domów opieki.
Zalecenia opublikowano 2 marca br w magazynie Infection Control & Hospital Epidemiology.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Oszustwo na kota – mieszkanka Zduńskiej Woli straciła ponad 10 tysięcy złotych!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zakupy w internecie mogą wydawać się szybkie, wygodne i bezproblemowe. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy pozorna okazja zamienia się w dramat. Tak było w przypadku mieszkanki Zduńskiej Woli, która chciała przygarnąć kota brytyjskiego „za darmo”. Zamiast czworonożnego przyjaciela, straciła ponad 10 tysięcy złotych.
undefined
21.11.2024
Podaruj ciepło i radość kotom ze schronisk – dołącz do #CharytatywnejChoinki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy dzielimy się miłością, troską i obdarowujemy swoich bliskich prezentami. A co z tymi, którzy nie mają domu i są zdani na łaskę losu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato, możesz podarować odrobinę magii Świąt bezdomnym kotom. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, która w tym roku wspiera ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined