21.06.2021
Czy kot może zarazić się ode mnie ziewaniem? Zaskakujące badania!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy twój kot jest empatyczny? Czy nasze mruczki są do empatii w ogóle zdolne? Najnowsze badania mają to sprawdzić.
fot. Shutterstock
Empatia u kotów niejedno ma imię, ale czy może się objawiać w podobny sposób jak u ludzi? Najnowsze badania mają to sprawdzić.
Przyczynek do badań
Zmotywowani wynikami badań z udziałem psów naukowcy z Uniwersytetu Sussex postanowili przeprowadzić w tym roku badania nad kocim ziewaniem. Jak wykazały poprzednie testy, psy były w stanie „zarazić się” ziewaniem od swoich opiekunów. Świadczyło to o tym, że są one zdolne do zachowań empatycznych. Czy mruczki również mogą pochwalić się taką wrażliwością?
Empatia u kotów – o co właściwie chodzi?
Dlaczego właściwie mówimy, że „zarażanie się” ziewaniem świadczy o większej lub mniejszej empatii? Powodem tego są tzw. neurony lustrzane. Ten fascynujący element mózgu pozwala ludziom oraz innym zwierzętom stadnym czy też społecznym współodczuwać i w mniejszym bądź większym stopniu wczuwać się w sytuację drugiej istoty. Najprostszym przykładem na wyjaśnienie tego mechanizmu jest moment, w którym krzywimy się, gdy widzimy, że coś kogoś boli lub gdy płaczemy bez powodu. Tylko dlatego, że ktoś obok nas również to robi. Podobnych reakcji naukowcy szukali u kotów. Czy im się udało je znaleźć?
Czytaj także: Jak rozpoznać stres u kota?
Wstępne założenia badania
Karen Hiestandm – doktorantka, która kieruje badaniem – liczy, że uda się udowodnić empatię u kotów w ten sam sposób, w jaki zostało to zrobione w przypadku psów. Zespół badawczy zaznacza jednak, że ewolucja tych dwóch gatunków domowych pupili przebiegała w całkowicie odmienny sposób. Psy to zwierzęta stadne, które zostały szybko udomowione i żyją przy człowieku od co najmniej 23 tys. lat. Koty wywodzą się od dzikich samotników, a przy ludziach żyją o wiele krócej, bo od około 9,5 tys. lat temu. Miały mniej czasu na wypracowanie społecznych więzi i gorsze warunki do rozwoju wspomnianych neuronów lustrzanych.
Aby zbadać tę kwestię, naukowcy z Sussex zaprosili do badania 100 opiekunów kotów. Mają oni pomóc im ustalić, czy empatia u kotów może objawić się osławionym, zaraźliwym ziewaniem. Hiestandm podkreśla, że silna i wyjątkowa więź między kotami a ich opiekunami jest sprawą oczywistą. Jej celem badawczym jest sprawdzić, czy empatia odgrywa w niej jakąkolwiek rolę. Do badania można było zgłaszać się do 31 maja, ale wciąż możecie podzielić się swoimi opiniami w komentarzu! Czy wasze mruczki „zarażają się” ziewaniem? Sądzicie, że ich zachowania mają podłoże w empatii? Koniecznie napiszcie, co sądzicie. Tymczasem czekamy na wyniki testów.
Do tej pory zgromadzono całkiem sporo materiału na temat kociego ziewania. Zapoznaj się z nim TUTAJ.
źródło: Mirror.uk
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined