14.09.2015
Dom Pana Kota i Jego człowieka – pod Poznaniem ma powstać ośrodek felinoterapii
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niedaleko Poznania ma szanse powstać pierwszy w Europie stacjonarny ośrodek felinoterapii. Felinoterapia to najprościej mówiąc leczenie kotem. Projekt wspiera wiele znanych osób.
Fot. Andrzej Grabowski
Niedaleko Poznania ma szanse powstać pierwszy w Europie stacjonarny ośrodek felinoterapii. Felinoterapia to najprościej mówiąc leczenie kotem. Projekt wspiera wiele znanych osób.
Udowodniono już wielokrotnie niezwykły wpływ kociego towarzystwa na zdrowie człowieka. Choroby, których leczenie wspomaga kot-terapeuta to m.in. neurozy, depresje, zaburzenia osobowości, autyzm, niedorozwój, Parkinsonizm, demencja, choroba Alzheimera, SM, schorzenia układu krążenia (stany po udarze i zawale, nadciśnienie, niedociśnienie, choroba wieńcowa, dusznica bolesna), astma i alergie, choroby reumatyczne i inne o podłożu immunoagresywnym, urazy i zwyrodnienia kręgosłupa, zaburzenia hormonalne, zaburzenie układu rozrodczego i wydalniczego, przewlekłe bóle, bóle o niewiadomej etiologii, cukrzyca, alkoholizm i narkomania.
Felinoterapia zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Sprawdzają się w niej koty w różnym wieku, rasowe jak i dachowce. Najważniejszym czynnikiem jest koci charakter. Mruczek wycofany, zamknięty w sobie, strachliwy nie sprawdzi się w tej roli (a raczej sprawdzi się, ale tylko w odniesieniu do sobie znanych najbliższych osób). Według dr Ewy Zgrabczyńskiej, pomysłodawczyni powstania ośrodka Dom Pana Kota i Jego człowieka, szczególnie nadają się na terapeutów koty jungle – rasa wyhodowana w Polsce, przy której powstaniu pracowała pani Ewa. Są mądre, bystre, pełne pasji życia i o ciekawości dziecka, lojalne, oddane, uwielbiające towarzystwo człowieka, oddane jednej misji – pomocy choremu człowiekowi. Felinoterapeuci doskonali.
Dr Ewa Zgrabczyńska jest biologiem, zoologiem, felinoterapeutą, zorganizowała już w Poznaniu pierwsze grupy felinoterapeutyczne, a teraz chce stworzyć ośrodek w dawnym gospodarstwie wiejskim. W ośrodku Dom Pana kota i Jego człowieka terapii poddawane miałyby być osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Remont gospodarstwa już trwa, ale na jego dokończenie potrzebne są fundusze. Trwa m.in. zbiórka pieniędzy na platformie polakpotrafi.pl.
Ile trzeba zebrać? Ostateczną kwotą jest 250 tysięcy złotych. W tej chwili zebrane jest nieco ponad 2800zł.
Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?
– Wyremontowanie zabudowań gospodarskich i przemienienie ich w salę terapeutyczną oraz kociarnię to koszt 99 tysięcy złotych – czytamy na stronie crowdfundingowej. – Kolejne 50 tys potrzebne jest na stworzenie sali wykładowej ze starej stodoły. W razie otrzymania większej sumy środków- będziemy kolejno przekształcać następne budynki i teren w miejsca rehabilitacji. W dalszych planach- wybiegi dla zwierząt z możliwością spacerów dla ludzi.
– Zadatkowałam wiejskie gospodarstwo- z zabudowaniami dla zwierząt, polami i lasem wokół. Potrzebny jest remont, przystosowanie niszczejących budynków do potrzeb kotów, ale i funkcji felinoterapeutycznych- by powstał unikalny ośrodek wspomagający leczenie osób, którym koty z dżungli już pomagają: zespół Downa, deficyt intelektualny, schorzenia onkologiczne, porażenie mózgowe, demencja czy depresja to wielkie cierpienie i wielka walka o prowadzenie życia bez bólu, samotności i wykluczenia – opowiada dr Ewa.
Moje koty czynią cuda. Trzeba tylko dać im kawałek nieba.
Szczegóły projektu: http://polakpotrafi.pl/
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Kot utknął w uchylonym oknie – strażacy znów musieli interweniować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To nie pojedynczy przypadek, a powracający problem. W ciągu zaledwie tygodnia służby ratunkowe dwukrotnie interweniowały w sprawie kotów, które utknęły w uchylonych oknach.
undefined
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined