24.07.2017
Dlaczego kot „dostaje głupawki”?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Prawdopodobnie znacie to z własnego doświadczenia: kot nagle zaczyna miauczeć i biegać po domu jak szalony. Co się dzieje?
fot. Shutterstock
Kot biega po domu, miauczy, podwija ogon w kształt litery „U” i kładzie uszy po sobie. Co się dzieje? To przedziwne zachowanie doczekało się swojej nazwy.
Kocia głupawka
Napad głupawki występuje albo przed pójściem do kuwety albo zaraz po wyjściu z niej. Koty zwykły też szybko wybiegać z kuwety zaraz po oddaniu kału. Okazuje się, że ma to swoje naukowe wyjaśnienie.
Ucieczka z kuwety może oznaczać:
Problemy zdrowotne, takie jak: zakażenie dróg moczowych, kamica, zarobaczenie, przepełnienie gruczołów okołoodbytowych, alergia pokarmowa.
Znak dominacji
Jednak jeśli kot jest absolutnie zdrowy, gonitwy okołokuwetowe mogą odnosić się do dalekiej przeszłości kociego gatunku. Do tej pory dzikie kotowate niekoniecznie zakopują swoje odchody, lecz używają fekaliów do znaczenia terytorium, głównie celem odstraszania innych osobników tego samego gatunku – jako znaku dominacji. Aby nie być zaatakowanym przez innego osobnika, najlepiej jest pozostawić swoją „pieczątkę zapachową”, samemu oddalając się na bezpieczną odległość od ewentualnych rywali.
Masaż jelit lub „motylem jestem”
Istnieje jeszcze jedna teoria dotycząca „kociej głupawki”. Być może kot biegając przed wypróżnieniem, pobudza pracę jelit, ułatwiając tym samym defekację. Możliwe też, że to wzmożona praca jelit występująca naturalnie przed wypróżnieniem stymuluje kota do większej aktywności. Po defekacji kot czując się „lżejszy”, rusza na polowanie i do zabawy, mówiąc kolokwialnie „chce mu się żyć”.
Jedno zachowanie, a tyle możliwych wyjaśnień…
Kot domowy to wciąż zagadka.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined