28.08.2021
Tak źle jeszcze nie było. Ponad 400 kotów czeka w krakowskim schronisku na adopcję
Marta Ozimek
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Krakowskie schronisko apeluje o adopcje kotów. Obecnie w placówce przebywa rekordowa liczba ponad 400 zwierząt.
fot. Schutterstock
Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie 100 kotów w jednym miejscu? To dużo. 200 zwierząt, czyli dwa razy więcej, brzmi jak wyzwanie. A 400? Właśnie 400 kotów znajduje się w jedynym schronisku w Krakowie.
Rekordowa liczba kotów
Z początkiem sierpnia w mediach społecznościowych Schroniska Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pojawił się dramatyczny apel o adopcje kotów. Liczba mruczków przebywających w schronisku przekroczyła niewyobrażalną liczbę 400. Część kotów dodatkowo choruje na koci katar. Wszystkie kociaki są leczone i zaczipowane, a dorosłe koty już wysterylizowane. Sytuacja jest tak zła, że placówka godzi się na wizyty bez uprzedniego umówienia się. KTOZ przypomina również, że młode koty można nieodpłatnie u nich wykastrować, gdy tylko osiągną odpowiedni wiek, i przestrzega przed ich rozmnażaniem.
Bezdomność zwierząt wynikiem nieodpowiedzialności człowieka
Nie da się ukryć, że to właśnie brak sterylizacji kotów doprowadził do przepełnienia schroniska. 400 kotów nie znalazło się na ulicy znikąd, trafiły tam za sprawą nieodpowiedzialnych właścicieli. Problem bezdomności zwierząt nie zniknie, dopóki do wszystkich ludzi nie dotrze, że przyjmując pod swój dach zwierzę, są w pełni odpowiedzialni za jego życie i zdrowie. Niestety liczne apele o kastrację i sterylizację kotów nie trafiają do wierzących w mity lub bagatelizujących życie zwierząt osób.
Apel o adopcje
Bezprecedensowa sytuacja w schronisku spowodowała obawy KTOZu o przyszłość. 400 kotów oznacza ogromną ilość pieniędzy, jakie trzeba przeznaczyć na jedzenie czy leki. Samo zapewnienie im miejsca do życia już stanowi wyzwanie, ponieważ nigdy jeszcze nie zdarzyła się taka liczba kotów naraz. Nikt, zakładając schronisko, nie przewidywał nawet takich liczb bezdomniaków. Przyłączamy się do apelu, aby znaleźć kochające domy dla wszystkich zwierzaków. Schronisko jest czynne 7 dni w tygodniu w godzinach 10-14 i 15-17. Koty w trakcie leczenia również można adoptować i kontynuować leczenie u wybranego weterynarza. Przy wizycie adopcyjnej trzeba mieć ze sobą transporter i dowód osobisty. Więcej informacji o samym schronisku znajdziecie TUTAJ. Możecie je również wesprzeć darowizną lub potrzebnymi rzeczami, na przykład karmą, kocami czy akcesoriami dla zwierząt.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: www.facebook.com/KTOZschronisko, http://www.schronisko.krakow.pl/
Miłośniczka zwierząt wszelakich, z natury empatyczna, z zawodu ironiczna, prywatnie dychotomiczna. Codziennie boli mnie serce, że nie mogę przygarnąć wszystkich potrzebujących stworzeń. Jak kawa, to czarna, jak kraść – to miliony.
Zobacz powiązane artykuły
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined