11.10.2020
Gdy kot ma alergię na… kuwetę. Czy to naprawdę możliwe?
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
To może być problem twojego kota. Koniecznie sprawdź, czym jest i jak się objawia.
fot. Shutterstock
Alergia na kuwetę? Tego jeszcze nie grali – powiedzą niektórzy. A jednak! Szybko i prężnie rozwijająca się gałąź przemysłu, do której należy produkowanie artykułów dla zwierząt, coraz częściej rezygnuje z jakości produktów na rzecz szybkości i łatwości ich wytwarzania. Kocie artykuły, takie jak żwirek, mogą więc być wykonane z surowców, z którymi mruczki nie powinny mieć styczności. Co z tego wynika?
Alergia na kuwetę?
Jest oczywiście mało prawdopodobne, że kuweta sama w sobie uczuli twojego mruczka. Ale jej zawartość to już inna sprawa… Efektem kontaktu kota z materiałami niedostosowanymi do potrzeb jego organizmu mogą być właśnie choroby i alergie. Podczas korzystania z kuwety kot ma bezpośrednią styczność z nasypanym do niej żwirkiem. Dotyka on jego łap, a żwirkowy pył jest przez niego wdychany. Nie każdy surowiec jest dostosowany do używania jako wypełnienie kuwety. Reakcje uczuleniowe na artykuły pozornie przeznaczone dla kotów są coraz częstszym zjawiskiem, dlatego warto o nich mówić, by podczas kocich zakupów dokonywać świadomych wyborów.
Ofiarami alergii na kuwetę najczęściej padają mruczki, których organizmy mają z jakichś powodów zmniejszony potencjał obronny. Do tej grupy należą kocięta, koci seniorzy oraz mruczki, których układ odpornościowy jest upośledzony, na przykład z powodu wirusa FIV. Pochodzący ze żwirku pył może być bardziej szkodliwy również dla tych ras kotów, których cechą jest spłaszczony nos. Należą do nich choćby koty perskie, himalajskie i szkockie. Budowa ich nosa powoduje, że są bardziej narażone na wszelkie choroby układu oddechowego.
Objawy alergii na kuwetę
Alergia na kuwetę może objawiać się na bardzo wiele sposobów. Mogą występować zarówno objawy fizyczne, jak i behawioralne (zmiany w zachowaniu). Często trudno jest je powiązać z nietolerancją żwirku znajdującego się w kuwecie.
Objawy fizyczne
- katar i kichanie
- łzawienie i ropienie oczu
- kaszel
- wymioty i biegunka
- nagły obrzęk pyszczka (jest to reakcja tak rzadka, jak niebezpieczna; powoduje ona ograniczenie w przepływie powietrza i uniemożliwia oddychanie; jeśli wystąpi u twojego kota, natychmiast zabierz go do weterynarza)
Objawy behawioralne
- nadmierne wylizywanie (reakcja na świąd)
- nadmierne gryzienie i żucie podczas pielęgnacji
- łysienie
- zaprzestanie korzystania z kuwety
Tak możesz pomóc kotu
Jeżeli podejrzewasz u swojego kota alergię na żwirek, możesz spróbować zmienić dotychczas używany produkt na inny. Objawy powinny ustąpić samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, możesz skontaktować się z weterynarzem i wykonać testy alergiczne z krwi lub skóry.
Aby doraźnie pomóc kotu dotkniętemu alergią na kuwetę, możesz go po prostu wykąpać. W ten sposób zmyjesz alergen wywołujący dokuczliwe reakcje. Jeśli alergia na żwirek potwierdzi się u twojego kota, pamiętaj, aby na co dzień używać produktu hipoalergicznego, bardzo dokładnie czyścić kuwetę (najlepiej naturalnymi środkami) i bacznie obserwować, w jakiej kondycji jest twój mruczek.
W związku z tym, że do wyrobu artykułów dla zwierząt używanych jest coraz więcej groźnych dla kotów substancji chemicznych, alergii i chorób spowodowanych przez kontakt z zabawkami, żwirkiem czy kosmetykami jest także coraz więcej. Mamy nadzieję, że nigdy nie dotkną one twojego pupila, jednak warto wiedzieć, jak się w przypadku takiego zdarzenia zachować.
Zobacz powiązane artykuły
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined
23.12.2024
Zakłaczenie kota - sposoby na kule włosowe
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagromadzone w jelitach kota kule włosowe, czyli pilobezoary, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zapobiegać zakłaczeniu kota.
undefined