KOT ABISYŃSKI (ABYSSINIAN)
Kot abisyński jest elegancki i pełen gracji, a do tego jest obdarzony silnym charakterem. Przypomina wyglądem miniaturową pumę.
Charakter rasy kot abisyński
Kot abisyński ma duży temperament. Jest elegancki i pełen gracji, ma niezwykle silny instynkt łowiecki. Zwinny, skoczny i dynamiczny, lubi zabawy i wspinaczkę – warto sprawić mu specjalny słupek z podestami. To kot inteligentny, ciekawski i wszędobylski, zwykle przebywa tam, gdzie akurat coś się dzieje. Chociaż jest ruchliwy, kot abisyński łatwo przystosuje się do stałego przebywania w mieszkaniu, ale trzeba dostarczyć mu rozrywek. Chętnie uczy się różnych sztuczek, ale tylko wtedy, gdy sprawia mu to przyjemność. Potrafi być bardzo uparty i konsekwentny w działaniu – jeśli coś sobie postanowi, na pewno to zrobi.
Kot abisyński jest łagodny wobec ludzi. Właściciela obdarza ogromnym przywiązaniem, często bywa wręcz natrętny w okazywaniu uczuć i dopomina się o codzienną porcję pieszczot, a także uwielbia towarzyszyć w codziennym życiu i pracach domowych. Jest zwierzęciem towarzyskim i na ogół lubi gości, choć niektóre osobniki mogą być nieufne wobec obcych. Chętnie przebywa także wśród innych kotów, najlepiej równie chętnych do zabawy. Ze względu na silny charakter zazwyczaj przewodzi w grupie. Pomimo, że kot abisyński nie jest agresywny, nie unika utarczek i potrafi odpowiedzieć na zaczepki.
Pozbawiony możliwości rozładowania energii kot abisyński potrafi być naprawdę uciążliwy. Dlatego nie jest polecany dla osób zapracowanych, które nie będą miały czasu codziennie wybawić tego wymagającego kota. Z uwagi na jego ciekawską naturę warto także odpowiednio zabezpieczyć okna i balkon.
Wady i zalety rasy kot abisyński
Kot abisyński – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- konieczny jest bardzo wysoki drapak – kot bardzo aktywny, kocha skoki i wspinaczki
- mogą wystąpić wrodzone wady genetyczne
- bywa uparty
- jeśli w domu są inne koty, to kot abisyński będzie dominantem
- może być natrętny w okazywaniu uczuć
- wymaga, by opiekun poświęcał mu dużo czasu
Zalety
- bardzo inteligenty, szybko i chętnie się uczy, np. chodzenia na smyczy, aportowania
- przyjazny, kocha towarzystwo człowieka
- akceptuje z łatwością inne koty, byle nie były równie dominujące
- nadaje się dla starszych dzieci
- kocha zabawy i wszelką aktywność
Zdrowie rasy kot abisyński
Mogą wystąpić wrodzone wady genetyczne – nieuleczalny niedobór kinazy pirogronianowej (PK) skutkujący groźną dla życia anemią. Zdarza się także utrata wzroku na skutek zaniku siatkówki, którego objawy widoczne są około szóstego roku życia zwierzaka. Sprzedający kota powinien wraz z rodowodem przekazać zaświadczenie weterynaryjne o braku wad genetycznych.
Słabym punktem zdrowia kota abisyńskiego jest także układ moczowy. Należy zwracać szczególną uwagę na coroczne profilaktyczne badania krwi z parametrami nerkowymi. I to już u rocznych kotów!
Żywienie
Niezwykle energiczny kot abisyński powinien mieć zapewnione wysokiej jakości pożywienie, które zapewni mu odpowiednią ilość energii. Koty tej rasy mogą być żywione karmą mokrą i dietą BARF. Odradzana jest karma sucha ze względu na możliwe problemy z układem moczowym.
Pielęgnacja
Szata kota abisyńskiego prawie nie wymaga pielęgnacji, wystarczy wyczesać ją raz w tygodniu, aby usunąć martwy włos. Trzeba również sprawdzać czystość uszu i przycinać pazurki (u kotów niewychodzących).
Historia rasy kot abisyński
Kot abisyński jest jedną z najstarszych ras kotów. Istnieje wiele teorii na temat jego pochodzenia. Według jednej z nich protoplaści kota abisyńskiego zamieszkiwali Egipt za czasów faraonów. Ma o tym świadczyć podobieństwo kota abisyńskiego do kotów uwiecznionych na rzeźbach i sarkofagach pochodzących ze starożytnego Egiptu. Istnieje teoria, że na Wyspy Brytyjskie kot abisyński mógł dotrzeć już z Rzymianami.
Pierwszy kot abisyński uznany za rasowego przyjechał do Anglii ok. 1868 r. Była to kotka Zula, przywieziona z Addis Abeby przez brytyjskiego dyplomatę. Wzbudziła tak duże zainteresowanie, że postanowiono ją rozmnożyć. Prawdopodobnie w hodowli użyto kotów brytyjskich krótkowłosych tabby (pręgowanych).
Z kolei badania genetyczne wskazują na pokrewieństwo kota abisyńskiego z mruczkami zamieszkującymi regiony przybrzeżne Oceanu Indyjskiego i Azji Południowo-Wschodniej. Brytyjscy i holenderscy kupcy mieli przywozić koty z dalekich portów Indii i Indonezji. Teorię tę potwierdza kot wystawiony w latach 30 XIX wieku w Muzeum Zoologicznym w Leiden (Niderlandy) – miał charakterystyczny kolor futerka ticked aquti.
Jedno jest pewne – rasa została ukształtowana przez hodowców z Wielkiej Brytanii. W 1871 roku były pierwszą rasą kotów na pokazie Crystal Palace Showin w Londynie. Rasę uznano w Anglii pod koniec XIX w. Początkowo występowała na wystawach pod różnymi nazwami, m.in. jako kot zajęczy lub hiszpański.
Pierwszy kot abisyński dotarł do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku i po raz pierwszy został wystawiony w 1909 roku. Ogromną popularność zaczął zdobywać za oceanem począwszy od lat 30. XX wieku. Amerykanie pokochali go za wyraziste spojrzenie, niezwykły kolor futerka oraz przyjacielski charakter.
Rasa była rozwijana równolegle w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Obie linie kota abisyńskiego nieco się różnią. W Europie nie dbano początkowo o czystość nowej rasy, powszechne były krzyżówki z kotami krótkowłosymi, m.in. z kotem brytyjskim krótkowłosym. Kot abisyński amerykański jest smuklejszy, ma większe uszy, a jego sierść ma bardziej intensywny kolor. Abisyńczyk brytyjski (wg standardu FIFe) ma nieco mocniejszą budowę ciała, mniejsze uszy, większą głowę, mniej intensywny kolor sierści.
Kot abisyński w Polsce
Pierwszy kot abisyński pojawił się w Polsce w 1994 roku. Sprowadził go ze Szwecji sędzia FIFe Marek Chadaj.
Wzorzec rasy kot abisyński
Kot abisyński – abisyńczyk – Abyssinian – Koty krótkowłose i somalijskie – III kat. FIFe
kod EMS: ABY
- Pochodzenie: Wielka Brytania
- Charakter: przyjazny, towarzyski, zabawowy, inteligentny, ciekawski.
- Wielkość: średniej wielkości.
- Waga: samice 3-5 kg, samce 4-7 kg
- Tułów: giętki, sprężysty i dobrze umięśniony, o wyważonych proporcjach.
- Kształt głowy: smukła, w kształcie klina z zaokrąglonymi konturami; szeroka między uszami, z wypukłym czołem i umiarkowanie zaznaczonym przełomem; broda dobrze rozwinięta, pysk nie powinien być spiczasty ani kwadratowy.
- Uszy: duże, szerokie u nasady, szeroko rozstawione, zakończone delikatnymi pędzelkami; na tylnej części ciemny odcisk kciuka.
- Oczy: duże, wyraziste, w kształcie migdałów, szeroko rozstawione, kolor bursztynowy, zielony lub orzechowy, otoczone ciemnymi obwódkami.
- Nos: czerwony z czarną obwódką.
- Ogon: długi, spiczasty na końcu.
- Kończyny: szczupłe, długie, o drobnej kości, zakończone małymi, owalnymi stopami.
- Sierść: krótka, sprężysta, błyszcząca, przylegająca do ciała; o delikatnej strukturze, z charakterystycznym dla rasy tickingiem, spowodowanym obecnością genu aguti.
- Maść: podstawowy typ to umaszczenie dzikie czyli ticked aguti (agouti), nieoznaczone żadnym wzorem na futrze – efekt nierównomiernego rozłożenia pigmentu na włosie; rzadziej spotykane typy: sorrel (rudy), płowy i niebieski; wszystkie typy występują też w odmianie srebrzystej; zawsze występuje ciemna pręga wzdłuż grzbietu do końca ogona.
- Odporność/podatność na choroby: możliwe obciążenie chorobami genetycznymi, częste problemy z układem moczowym.
- Długość życia: 9-15 lat
- Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
- Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
- Cena kota z rodowodem TICA: 2500-3000 zł
Ciekawostki o rasie kot abisyński
Abisynki są doskonałymi matkami – chroniąc swoje kocięta potrafią być bardzo zaborcze.
Kocięta wcześnie dojrzewają (podobnie jak ich kuzyni – koty somalijskie), ale ostateczną barwę sierści uzyskują dopiero w wieku ok. 18 miesięcy.
U kota abisyńskiego każdy włos ma kilka – ułożonych na przemian – jaśniejszych i ciemniejszych prążków oraz ciemną końcówkę. Dzięki temu szata ma niepowtarzalny deseń, przypominający kolorem futro zająca. Niektóre części ciała – pierś, brzuch i wewnętrzna strona kończyn – pozostają jednolicie umaszczone. Jaśniejsza sierść wokół oczu i warg, znak litery M na czole, pręga na grzbiecie, czarne obwódki wokół oczu i obrzeżone lusterko nosa są pozostałością rysunku tabby.
Z uwagi na charakterystyczny wygląd i kolor sierści oraz nosa w Wielkiej Brytanii nazywano czasem kota abisyńskiego „bunny cat”.
Szacuje się, że po II Wojnie Światowej – w 1945 roku – Wielką Brytanię zamieszkiwało zaledwie 12 abisyńczyków.