11.03.2023
Jak często karmić kota? Sprawdź, ilu posiłków potrzebuje kot!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wielu opiekunów domowych mruczków wciąż nie wie, jak właściwie żywić pupila. Stały dostęp do jedzenia czy wydzielane posiłki? Jaka powinna być częstotliwość karmienia w przypadku kotów dorosłych i kociąt? Jak często karmić kota?
fot. Shutterstock
- Ile posiłków jedzą koty w naturze?
- Jak często powinien jeść kot domowy?
- Czy stały dostęp do karmy jest dla kota dobry?
- Ile posiłków dziennie podawać kotu rosnącemu?
- Ile razy dziennie karmić kota dorosłego?
- Jak często karmić kota po sterylizacji?
- Jak zapewnić kotu 4-6 posiłków dziennie?
Opieka nad kotem nie jest łatwą sprawą. Zwierzęta te nie wymagają wprawdzie wyprowadzania na spacer, jednak opiekun wciąż musi zapewnić pupilowi odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, stymulację umysłową i właściwe karmienie. Tylko ile posiłków powinien jeść kot? Sprawdź, w jaki sposób żywią się koty w naturze i jak często karmić kota, aby było to zgodne z jego potrzebami!
Ile posiłków jedzą koty w naturze?
Koty to urodzeni myśliwi. Zdobywają pożywienie poprzez polowanie. W naturze ich ofiarami padają drobne ssaki, małe ptaki, jaszczurki i owady. Zwierzęta te są małe i nie zawierają zbyt wielu kalorii, dlatego kot musi polować nawet 20 razy dziennie. Przez lata ewolucji układ pokarmowy kotów dostosował się do małych posiłków zjadanych kilkanaście razy w ciągu dnia.
Jak często powinien jeść kot domowy?
Potrzeby żywieniowe kota wolnożyjącego nie różnią się zbytnio od potrzeb kota żyjącego u boku człowieka. Zwierzak ten w dalszym ciągu ma mały żołądek, który przystosowany jest do jedzenia niewielkich porcji nawet kilkanaście razy dziennie. Karmienie kota tak często stanowi jednak nie lada wyzwanie dla większości opiekunów. Jaka ilość posiłków będzie dla kota wystarczająca? Jak często karmić kota?
Czy stały dostęp do karmy jest dla kota dobry?
Zapewnienie kotu stałego dostępu do miski z suchą karmą to model żywienia stosowany przez wielu opiekunów. Umożliwia on kotu samodzielne wydzielanie sobie porcji w dowolnej objętości i częstotliwości, co odpowiada sposobowi żywienia kotów w naturze. Jest też niewątpliwie najwygodniejszym sposobem żywienia dla opiekuna kota. Niestety model ten nie jest pozbawiony wad...
Udostępnienie zwierzakowi miski z karmą umożliwi mu zajadanie nudy lub kompulsywne podjadanie, co sprzyjać będzie objadaniu się i otyłości. Natomiast w przypadku większej liczby zwierząt w domu uniemożliwia opiekunowi kontrolowanie apetytu u każdego z podopiecznych. Nie wiemy, jak często karmić kota, który tego potrzebuje. Sprawia to też, że niezwykle łatwo jest przeoczyć brak apetytu, który u kotów jest często jednym z pierwszych objawów poważnych chorób. Trzeba także pamiętać, że mokra karma dla kota psuje się dość szybko i nie może leżeć w misce przez cały dzień. Dlatego podstawę w diecie kota mającego nieograniczony dostęp do jedzenia stanowić może tylko karma sucha.
Z drugiej strony podawanie kotu tylko dwóch posiłków w ciągu dnia sprawi, że zwierzak między karmieniem odczuwać będzie silny głód. Gdy w końcu otrzyma wyczekany posiłek, może zjeść go tak szybko, że zwymiotuje. Nie mówiąc już o domaganiu się od opiekuna dodatkowych przekąsek w ciągu dnia... Wybierając częstotliwość kocich posiłków i dobierając plan żywienia zwierzaka, należy więc wziąć pod uwagę nie tylko wygodę opiekuna, ale także potrzeby i stan zdrowia domowego mruczka. Warto również wiedzieć, jak długo kot może nie jeść.
Ile posiłków dziennie podawać kotu rosnącemu?
Małe, szybko rosnące kocięta mają bardzo wysokie zapotrzebowanie energetyczne i potrzebują bardzo dużych dawek składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Jednak ich małe żołądki nie pomieszczą na raz dziennej porcji karmy. Zjedzenie zbyt dużego posiłku może skończyć się u malucha bolesnymi wzdęciami, wymiotami i biegunką mogącą prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Również zbyt szybkie jedzenie karmy może wywołać u młodego kota zaburzenia trawienia. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich problemów jest zapewnienie kociakowi stałego dostępu do suchej karmy i pozwolenie maluchowi na samodzielne decydowanie, ile w danej chwili chce zjeść. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kota rosnącego jest naprawdę wysokie, dlatego ciągłe podjadanie w ciągu dnia nie narazi malucha na nadwagę.
Udostępnienie kociakowi miski z karmą suchą nie zwalnia opiekuna z obowiązku kontrolowania ilości karmy zjadanej przez pupila. Maluch powinien przyjmować porcję karmy suchej zgodną z dawkowaniem umieszczonym na etykiecie opakowania. W przypadku podawania kociakowi także karmy mokrej należy najpierw ustalić, jak dawkować kocią karmę w żywieniu mieszanym.
Jak często karmić dorosłego kota?
Niektóre dorosłe koty umieją odpowiednio dawkować sobie pokarm i nie przejadają się, nawet jeśli miska z karmą jest dla nich cały czas dostępna. Jednak część mruczków, szczególnie tych znudzonych, chorych lub starszych, może mieć skłonność do przejadania się, co grozić będzie niebezpieczną otyłością i zaburzeniami trawienia Dlatego w przypadku kotów dorosłych lepszym sposobem żywienia będzie podzielenie dziennej ilości karmy na kilka posiłków podawanych o stałych porach dnia. Jak często karmić kota? Lepiej podać nawet do 6 mniejszych posiłków w ciągu dnia.
Jak często karmić kota po sterylizacji?
Kastracja lub sterylizacja to zabiegi, które wpływają na gospodarkę hormonalną kota i wpływają na jego potrzeby żywieniowe. Brak hormonów płciowych odpowiedzialnych między innymi za metabolizm i regulację ośrodka głodu sprawiają, że kastrowane koty mają zazwyczaj znacznie większy apetyt i mniej się ruszają. Dlatego po zabiegu wiele kotów narażonych jest na nadmierne przyrosty masy ciała. Z tego względu zaleca się, by kastrowanym kotom nie pozostawiać stałego dostępu do pokarmu.
Jak często karmić kota po zabiegu? Najlepszym sposobem pozwalającym kontrolować ilość zjadanego przez kota pokarmu jest podawanie mu około 5 posiłków dziennie. Regularne pory karmienia i wybór dobrej karmy dla kastrowanego kota sprawią, że zwierzak nie będzie chodził głodny i nie będzie domagał się dokładki.
Jak zapewnić kotu 4-6 posiłków dziennie?
Podawanie kotu kilku posiłków w ciągu doby może być wyzwaniem dla opiekunów, którzy muszą wychodzić do pracy. W przypadku osób, których często nie ma w domu, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie elektrycznych feederów. Automaty takie mogą wydzielać suchą lub mokrą karmę dla kota według wcześniej zaplanowanego harmonogramu – nawet podczas naszej nieobecności w domu. Feedery, które można programować lub obsługiwać zdalnie z telefonu są jednak dość drogie. Dlatego, chcąc zapewnić kotu odpowiednią częstotliwość posiłków, można poprosić o pomoc zaprzyjaźnioną sąsiadkę lub innego członka rodziny. Niezależnie od sposobu karmienia należy zapewnić kotu także stały dostęp do świeżej wody.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
01.01.2025
Czy kot może jeść jajka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na ten temat krąży wiele sprzecznych opinii. Jak to właściwie jest z tymi jajkami? Sprawdź, czy kot może jeść jajka!
undefined
21.12.2024
Twój kot nie chce jeść? Uważaj – głodówka może być zabójcza dla kota!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już nawet dwudniowa głodówka u kota może doprowadzić do śmiertelnego stłuszczenia wątroby! Co zrobić, kiedy kot odmawia jedzenia?
undefined
01.11.2024
Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wyobraź sobie – nadeszła pora obiadowa, otwierasz puszkę ulubionej karmy swojego kota, a ten, zamiast podbiec do miseczki, siedzi z miną, jakbyś proponował mu gotowaną brukselkę. Co się stało? Czy twój kot nagle przestał jeść mokrą karmę, czy jest inny powód takiego marudzenia? Przekonajmy się!
undefined