02.06.2024
Skończ z nudą w misce! Jak urozmaicić kocią dietę?
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Waszemu kotu znudziło się jego jedzenie? Zamiast posilać się ze swojej miski, czatuje na kąski “z pańskiego stołu”? A może po prostu tak jak my, lubicie rozpieszczać swojego czworonożnego pupila i chcecie urozmaicić jego codzienną dietę? Sprawdźcie najlepsze, a zarazem bezpieczne sposoby na wprowadzenie powiewu świeżości do kociego menu!
fot. Shutterstock
Różne dania = zero nudy
Stosując karmy pełnoporcjowe w kociej diecie, warto wybierać różne smaki jedzenia dla kota. Kocie puszki czy saszetki zadziwiają obecnie różnorodnością rodzajów! Jeśli Twój kot jest zdrowy, a lekarz weterynarii nie zalecił trzymania się określonej diety, możesz dość swobodnie korzystać z dostępnego na rynku bogatego asortymentu dobrej jakości kocich karm. W tym samym tygodniu Twój pupil może spróbować swojskiego kurczaka, delikatnej jagnięciny czy pachnącego tuńczyka. Urozmaicanie kociej diety o różne smaki odwzorowuje jego naturalną dietę! Dziko żyjące koty polują na różne gatunki zwierząt - ich dieta z pewnością nie jest monotonna!
Rotacja podawanych gatunków mięsa może być korzystna także ze względów zdrowotnych - monodieta sprzyja powstawaniu alergii pokarmowych. Do tego koty potrafią być bardzo wymagające i… wybredne, jeśli chodzi o zawartość ich miski. Wiele z nich jest niejadkami! Podawanie pokarmu w różnych smakach pomoże podtrzymać zainteresowanie grymaszącego przy jedzeniu pupila. Smakowita odmiana to też najzwyczajniej w świecie przyjemność dla naszego kota! Nowe bodźce węchowe i smakowe poprawią jego nastrój; mogą też korzystnie wpływać na poziom kociej aktywności.
Pyszne dodatki na nudę w kociej misce
Kocie posiłki możesz uzupełniać określonymi produktami, aby podnieść ich smakowitość. Niektóre z nich będą posiadać również wyśmienite walory odżywcze! Jako dodatek do karmy może sprawdzić się niewielka porcja oleju z łososia, żółtko jaja lub odrobina świeżego, pokrojonego mięsa. Jeśli żywisz kota gotową karmą, pamiętaj aby świeże dodatki stosować z umiarem - w przeciwnym razie możesz znacząco zaburzyć bilans kociej diety. Jak urozmaicać bezpiecznie i zdrowo kocie jedzenie świeżymi produktami? To pytanie najlepiej zadać zoodietetykowi - zwłaszcza jeśli pupil boryka się z chorobami przewlekłymi bądź jest już w starszym wieku.
Na własną rękę możesz bez obaw zastosować dobrej jakości produkty stworzone z myślą o kotach i… urozmaiceniu ich posiłku. Inaba Meal Topper to unikalny dodatek żywieniowy o wilgotnej, kremowej konsystencji. Dostępny w różnych smakach, wysoko strawny i delikatny nawet dla kotów o wrażliwym żołądku - pozwoli bezpiecznie sprawić smakowitą przyjemność Twojemu pupilowi! Inaba Meal Topper to także dodatkowe wartości odżywcze w diecie i troska o odpowiednie nawodnienie kota. Z jego delikatną strukturą poradzą sobie nawet koty z chorobami przyzębia, borykające się z brakiem apetytu - zachęci je on do spożywania pokarmu smakowitym zapachem!
Kocie przysmaki dla urozmaicenia
Na rynku dostępna jest cała gama kocich smakołyków w różnych formach: suszonych mięsnych paseczków, krokiecików czy wilgotnych past. Urozmaicenie kociej diety przysmakami nie będzie więc stanowiło problemu. Pamiętaj, by wybierać produkty dobrej jakości, wysokomięsne, najlepiej nie zawierające zbóż. W przypadku kotów borykających się z nadwagą, zwróć uwagę na przysmaki niskokaloryczne. Pamiętaj, że wilgotne smakołyki zawierają mniej kalorii w większej objętości niż te bardzo suche! Są też korzystniejsze dla zdrowia kociego układu wydalniczego.
Nie tylko rodzaj podawanych przekąsek może być formą urozmaicenia. Spróbuj poeksperymentować ze sposobem ich podania! Smakołyk zaproponowany kotu po zabawie wędką, będzie idealnym domknięciem udanego “polowania”. Przysmaki ukryte w macie węchowej lub kartonowym pudełku z powycinanymi otworami dostarczą kotu zajęcia na dłuższy czas - a także niezbędnej stymulacji intelektualnej i aktywności. Z pomocą przyjdą również przeznaczone specjalnie dla kotów zabawki kognitywne. Kocia przekąska może być formą rozrywki i okazją do obserwacji kocich zachowań dla całej rodziny!
Artykuł powstał we współpracy z marką Inaba.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined