13.02.2025
4 naturalne środki czystości. One są bezpieczne dla twojego pupila!
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nawet nie wiemy, że możemy im szkodzić… sprzątając! Sprawdź, czym zastąpić sztuczne detergenty, by stworzyć bezpieczny i czysty dom dla swojego mruczka.
fot. Shutterstock
Środki chemiczne są obecne w każdym domu. Znajdziemy je zwykle w kuchniach czy łazienkach. Opiekunowie czworonogów dzielący swój dom z pupilami, powinni zadać sobie pytania: „Czy środki czystości są bezpieczne dla mojego zwierzaka? Czym można zastąpić szkodliwą chemię w kocim domu?”. Poznajmy odpowiedzi na te i inne pytania związane z tą kwestią.
Szczególnie niebezpieczne chemikalia
Część powszechnie używanych środków czystości może zaszkodzić naszym pupilom, jeśli wejdą z nimi w kontakt. Można wśród nich wymienić m.in.: wybielacz, chlor, amoniak, alkohol izopropylowy, formaldehyd (aldehyd mrówkowy) i fenole. Tak jak chowamy nieodpowiednie produkty żywnościowe, czy też zagradzamy naszemu kotu dostęp do śmieci, tak samo powinniśmy uniemożliwić zwierzakowi dostęp do toksycznej chemii gospodarczej. To bardzo ważne, gdyż połknięcie przez kota toksycznego środka chemicznego może skończyć się poważnymi dolegliwościami.
Kot ma dużą styczność z powierzchniami
Warto pamiętać o tym, że kot ma bezpośrednią styczność z podłogą, szafkami czy blatami. Dotyka powierzchni gołymi łapkami przez co może zbierać niedokładnie starte płyny. Ponadto mruczki mają skłonność do lizania przedmiotów czy powierzchni, a także wylizywania siebie w ramach „autohigieny”. To wszystko sprawia, że kotu łatwiej się zatruć środkami czystości, których używamy w naszych domach. Z tego powodu powinniśmy jeszcze bardziej troszczyć się o to, jak obchodzimy się z chemią gospodarczą, a także zwracać uwagę na to, jakie środki czystości wybieramy.
Koty są znacznie mniejsze i wrażliwsze od ludzi. Nawet niewielkie ilości silnych chemikaliów mogą spowodować podrażnienie skóry, dróg oddechowych czy chorobę układu pokarmowego. Nasze zwierzęta często się myją, a więc środek czyszczący, który dostał się na łapy lub sierść może łatwo trafić do pyszczka.
Nie wszystko musi pachnieć fiołkami…
Opiekunowie mruczków często o tym zapominają, ale raczej powinno się unikać środków zawierających sztuczne barwniki czy substancje zapachowe. Tyczy się to także proszku do prania czy płynu do płukania itp., szczególnie, że zwierzak będzie miał potem bezpośrednią styczność z substancjami zapachowymi w nich zawartymi. Pierzemy koce, ubrania, pościel, na której mruczek czasami leży – nie możemy o tym wszystkim zapominać… nie mieszkamy sami.
Środki czystości bezpieczne dla kota
Na szczęście istnieją też produkty bezpieczne dla naszych czworonogów. Działają firmy produkujące bezzapachowe, hipoalergiczne detergenty i środki czyszczące. Gdy rozejrzymy się na rynku z pewnością znajdziemy coś, co będzie odpowiednie zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Jak sprawić, aby dom stał się przestrzenią ekologiczną i bezpieczną zarówno dla ciebie, jaki i dla twojego kota? Możesz wykorzystać te cztery superprodukty!
1. Orzechy piorące
Orzechy piorące to naturalny, stosowany od setek lat środek czyszczący. Są owocami drzewa Sapindus Mukorossi, występującego głównie w Indiach. Swoje właściwości czyszczące zawdzięczają zawartości saponin, czyli substancji złożonej z niepolarnego aglikonu i polarnego glikonu. Zastosowanie orzechów piorących jest bardzo proste. Wystarczy włożyć kilka sztuk do szczelnego, materiałowego woreczka i zamoczyć w wodzie. W kontakcie z nią, orzechy naturalnie wydzielą saponiny i tworzą mydlany roztwór, idealny do mycia podłóg, szafek, czy do prania – właściwie do wszystkich prac domowych.
Orzechów można używać też jako bezpiecznego szamponu. Ważne jest to, że orzechy te są bezwonne, dlatego świetnie sprawdzą się jako naturalny detergent do prania posłań mruczków.
2. Mydlnica lekarska
Działanie tej rośliny, występującej naturalnie również na nizinnych terenach Polski, jest bardzo podobne do działania orzechów piorących. Liście mydlnicy także zawierają saponiny, które uwalniane są podczas kontaktu z wodą. Mydlnica świetnie sobie poradzi z usuwaniem tłuszczu, osadów i plam. Jej właściwości wykorzystywane są też przy produkcji naturalnych szamponów, odpowiednich dla skóry delikatnej i skłonnej do alergii. Ta roślina stosowana była już w starożytności – głównie do prania tkanin. Jest zupełnie nietoksyczna, a nawet stosuje się ją w medycynie, np. jako środek wykrztuśny.
Oczywiście spożycie dużej ilości tych naturalnych mydełek nie będzie obojętne dla zdrowia, jednak trzymane w szczelnym opakowaniu, stanowią świetne środki czystości bezpieczne dla zwierząt.
3. Boraks
Nazwa może już niektórym znana, dla innych całkiem obca i brzmiąca… groźnie? Nie ma się czego bać! Boraks to po prostu sól sodowa słabego kwasu borowego. Wydobywa się go głównie na terenach Turcji i Kalifornii. Wiele osób nie ufa mu ze względu na przekonanie o jego toksyczności. Tu należy wykazać się zdrowym rozsądkiem i zrozumieć, że każda substancja w zbyt dużej ilości jest trująca. Boraks jak najbardziej może być wykorzystywany jako naturalny środek czyszczący bezpieczny dla zwierząt. Ilości, których używamy podczas sprzątania w gospodarstwie domowym, zawierają tak śladowe ilości boru, że nie są one szkodliwe ani dla nas, ani dla naszych mruczków. Ten ekologiczny detergent ma za to pewną bardzo istotną zaletę: jest wolny od fosforanów. To środek antyseptyczny, przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy.
Pasta, którą otrzymasz po zmieszaniu go z wodą, nada się do odplamiania ubrań, czyszczenia fug i kafelków (pozostaw ją na nich na 15 minut i spłucz) czy sprzątania toalety. Z jego pomocą udrożnisz nawet rury. Możesz też spokojnie stosować go jako płyn do mycia wszelkich powierzchni – kwestia proporcji, w jakich rozrobisz go z wodą. Aby nadać powierzchniom lub tkaninom przyjemny zapach, możesz do roztworu dodać też kilka kropel olejku zapachowego, ale tylko naturalnego i pod warunkiem, że nie drażni on twojego mruczka.
4. Soda oczyszczona
Stara, dobra soda oczyszczona… Czy jest dom, w którym się jej nie używa? Kiedy zastanawiasz się, jakie środki czystości bezpieczne dla zwierząt wybrać, to może być twój numer 1! Postępować z nią możesz podobnie jak z boraksem – rozrabiać z wodą i otrzymywać różne konsystencje, wymieszać z octem i zrobić naturalny płyn do płukania, zasypywać nią powierzchnie i tkaniny, by usunąć nieprzyjemny zapach (np. po moczu kota).
Soda jest w 100% biodegradowalna. Rozkłada się całkowicie w 60°C. Poza tym jest całkowicie bezpieczna dla mruczków (i innych zwierząt domowych). Wykorzystuje się ją nawet jako składnik proszków zapachowych do kuwet.
Naturalne środki czystości bezpieczne dla zwierząt. To musisz wiedzieć!
Tak z sodą, jak i z boraksem nie należy oczywiście przesadzić. Są to środki czyszczące bezpieczne dla zwierząt, owszem, ale nie oznacza to, że żadna ich ilość nie zagrozi ich zdrowiu i życiu. Wystarczy wyobrazić sobie spożycie szklanki sody – będzie tak samo szkodliwa jak zbyt duża ilość każdej innej substancji. Miski z roztworami naturalnych saponin też nie są dobrym coctail barem dla kotów i należy je trzymać od nich z daleka. Jednak używanie ich w domu nie musi budzić żadnych obaw. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś do takich rozwiązań przekonany, możesz po prostu sięgnąć po gotowe środki czystości bezpieczne dla zwierząt, które dostępne są w większości sklepów.
Zobacz powiązane artykuły
21.01.2025
Dlaczego kot udaje chleb?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Bochenkiem” nazywamy pozycję, w której mruczki podwijają swoje łapki pod tułów. Co się za nią kryje?
undefined
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
10.01.2025
Transporter dla kota. Jaki będzie najlepszy i jak nauczyć kota, by się go nie bał?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Jaki transporter dla kota będzie najlepszy? Sprawdź, w czym najbezpieczniej zabrać kota na wizytę w gabinecie weterynaryjnym i jak sprawić, by kot nie bał się transportera!
undefined