25.05.2022
Jak powinna wyglądać rutyna z kotem? Planner do wydrukowania!
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Chcesz zapewnić kotu bezpieczeństwo, a tym samym i zdobyć jego zaufanie? Ustanów rutynę i konsekwentnie je egzekwuj.
fot. Shutterstock
Ten artykuł subskrybenci newslettera Koty.pl mogli przeczytać już miesiąc wcześniej.
Chyba nikt tak bardzo nie docenia rutyny jak koty. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na wszelkie – nawet najdrobniejsze – zmiany w najbliższym otoczeniu. Zaspokajanie podstawowych potrzeb kota w sposób przewidywalny daje im poczucie bezpieczeństwa, zapewnia spokój i zmniejsza uczucie niepokoju.
Plan dnia kota
Chociaż koty większość swojego dnia poświęcają na drzemki, wciąż potrzebują w swoim życiu rutyny i czegoś więcej niż tylko świeżej wody w misce i jedzenia. Zdarza się, że życiowe zawirowania mogą niekiedy doprowadzić do choroby. Oprócz zaspokajania podstawowych potrzeb kota, w codziennej rutynie powinno znaleźć się też miejsce na wspólną zabawę i odpoczynek bez zakłóceń.
Karmienie
Koty jedzą częściej, ale za to mniejsze porcje – wolno żyjące spożywają w ciągu dnia od 12 do 20 posiłków. Dlatego warto zapewnić pupilowi stały dostęp do miski z jedzeniem. Należy jednak pamiętać, że chociaż zdrowy kot jest w stanie sam regulować dawkę pokarmu, tak znudzony czy zestresowany mruczek będzie podjadał bez umiaru, co z kolei prowadzi co groźnej dla zdrowia otyłości. W zależności od wieku, wagi, trybu życia i zdrowia kota należy rozłożyć dzienną dawkę pokarmu na 4-5 posiłków. Przysmaki nie powinny przekraczać 5-10% kociej diety. Pamiętaj o zapewnieniu dostępu do świeżej wody – wymieniaj ją minimum dwa razy dziennie.
Zabawa
Mimo że w domowym zaciszu nie musi już polować, to wciąż drzemie w nim instynkt łowiecki. W czterech ścianach kot może go realizować poprzez zabawę, która jest stałym elementem kociej rutyny. Koty biegają szybko, ale krótko – angażuj pupila w zabawę przez 10-15 minut kilka razy dziennie.
Czyszczenie kuwety
Dbanie o należyty stan kuwety to obowiązek każdego opiekuna. Należy sprzątać ją codziennie – najlepiej zaraz po skorzystaniu z niej przez kota. Nie zaniedbuj kociej toalety, ponieważ brudna zagraża życiu zwierzęcia i twojemu. Jak wygląda harmonogram sprzątania kuwety? Raz w tygodniu wymień w niej cały żwirek, przynajmniej raz w miesiącu porządnie ją umyj na mokro. Raz w roku wymień kuwetę na nową.
Pielęgnacja
Koty skrupulatnie przestrzegają zasad higieny – każdego dnia kilka razy wylizują swoją sierść. Nie oznacza to, że na tym kończą się zabiegi pielęgnacyjne. Aby utrzymać kota w zdrowiu, musisz być równie skrupulatny, jak kot w swoich codziennych rytuałach.
- Wyczesywanie – krótkowłose: 1-2 razy w tygodniu, długowłose: co 2-3 dni lub częściej.
- Obcinanie pazurów – tak często, jak jest to konieczne. Średnio co około 3-4 tygodnie.
- Czyszczenie zębów – najlepiej codziennie, minimum 2-3 razy w tygodniu.
- Dbanie o uszy i oczy – kontroluj ich stan przynajmniej raz w tygodniu.
Rutyna z kotem
Aby ułatwić ci ułożenie dobrego planu z kotem, publikujemy infografikę do wydrukowania.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Dlaczego kot za mną chodzi?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Idziesz do kuchni, a za tobą kot. Idziesz do łazienki, a za tobą kot. Gdziekolwiek byś się nie udał i czegokolwiek byś nie zrobił, towarzyszy ci twój ukochany mruczek. Dlaczego kot za mną podąża? Co takiego się za tym kryje? Okazuje się, że jest co najmniej kilka powodów, dla których kot ciągle za tobą chodzi!
undefined
14.03.2025
Olejki eteryczne szkodliwe dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często korzystamy z nich na co dzień w domu, nie mając świadomości, że w niektórych wariantach mogą być toksyczne dla naszych kotów. Które olejki eteryczne szkodzą kotom i nie powinny być używane przy zwierzaku?
undefined
12.03.2025
5 zachowań, które złoszczą twojego kota
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewykluczone, że regularnie grasz na nerwach swojemu mruczkowi i… nawet o tym nie wiesz. Sprawdź, co denerwuje kota i... po prostu tego nie rób!
undefined