04.12.2023
Nieprzyjemny zapach w domu z kotem? Mamy na to rozwiązanie!
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pośród domowych pupili to koty mają opinię niezwykle czystych zwierząt. Kocie zamiłowanie do czystości to nie tylko staranna pielęgnacja futra, ale również wiele codziennych zwyczajów. Wiele mruczków nie chce nawet załatwiać się do nieposprzątanej kuwety.
fot. Shutterstock
Czy te upodobania są jednak tożsame z brakiem nieprzyjemnego zapachu odczuwalnego w kocim domu? Niestety – niekoniecznie… Na miłość do pupila może wpłynąć zmysł węchu – nasz i… odwiedzających nas gości. Sprawdź z nami, jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu w domu z kotem. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak je wyeliminować!
Skąd się bierze nieprzyjemny zapach?
Nawet najczystszy kot niewychodzący może dostarczać nam przykrych wrażeń zapachowych. Nieprzyjemny zapach zawartości kuwety to wynik procesów chemicznych zachodzących w ciele zwierząt. Odpowiedzialne są za niego związki siarki powstające podczas rozkładu pokarmu, a także amoniak, produkt uboczny metabolizmu białek. Podobnie z wymiocinami – tutaj dodatkowych „atrakcji” dostarczają nam kwasy żółciowe… Zwracanie przez kota kul włosowych może więc być szczególnie niemiłym doświadczeniem dla opiekuna zwierzęcia. Jeśli dodamy do tego znaczenie terenu, zachowanie typowe dla niekastrowanych samców, to kalejdoskop aromatów dostarczanych nam przez pupila może być naprawdę imponujący…
Gdy choroba jest przyczyną
Pamiętajmy jednak, że nieprzyjemny zapach wydzielany przez kota może być skorelowany z problemami zdrowotnymi! Schorzenia jamy ustnej, zwłaszcza stany zapalne okolic przyzębia, wywołują nieprzyjemny zapach z pyska. Ślina takiego kota nie pachnie fiołkami – a podczas pielęgnacji sierści jest rozprowadzana po ciele zwierzęcia. Przykry zapach z pyszczka może być też powodowany przez schorzenia żołądka, wątroby i trzustki.
Odchody chorego kota mogą zmieniać swoją woń na bardziej nieprzyjemną dla naszego nosa. Przykre zapachy towarzyszą też niektórym chorobom skóry, a także jej zranieniom – zwłaszcza rozległym i zakażonym. W takich przypadkach pierwsze kroki powinniśmy skierować do lekarza weterynarii – aby postawił diagnozę, wprowadził leczenie czy też wykluczył chorobowe podłoże nieprzyjemnego zapachu.
Behawioralne przyczyny problemów
Osobne zagadnienie to problemy behawioralne – szczególnie te okołokuwetowe. Jednym z najczęstszych objawów stresu u kotów jest zmiana zwyczajów dotyczących załatwiania potrzeb fizjologicznych. Sikanie na łóżka, fotele czy zasłony, kupa w przypadkowym miejscu – to sygnały mogące świadczyć o złej formie psychicznej naszego zwierzaka. Kary nie są tu rozwiązaniem… Po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych, np. chorób układu moczowego, warto skorzystać z porady dobrego behawiorysty.
Co jednak z pozostawionymi już „niespodziankami”? Zapach kociego moczu na meblach tapicerowanych czy innych tekstyliach może być wyjątkowo uporczywy… Jak radzić sobie z kocimi zapachami w domowym otoczeniu?
Rozwiązania skuteczne i… bezpieczne!
Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu w domu z kotem może stanowić nie lada wyzwanie. Zwykłe środki czystości często przegrywają tę nierówną walkę… Detergenty na bazie chloru mogą dodatkowo drażnić nasz nos i oczy (a co dopiero czuły węch pupila!), a te na bazie amoniaku – przypominać kotu zapach moczu. Jedno i drugie może skłonić kota do… sikania w wysprzątanych z ich pomocą miejscach.
Popularne odświeżacze powietrza również nie rozwiązują problemu. Ich działanie opiera się bowiem na czasowym maskowaniu przykrego zapachu, bez eliminacji przyczyny. Ich intensywne wonie mogą drażnić zarówno ludzi, jak i zwierzęta, a stosowane np. na kanapie – negatywnie wpływać na kondycję materiału, czy wręcz powodować odbarwienia.
Jak więc poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem w domu z kotem? Najlepsze będą środki czystości dedykowane dla opiekunów zwierząt. Neutralizatory z linii ODOR SOLUTION od VET EXPERT szybko i trwale neutralizują cząsteczki zapachowe, zamiast jedynie zagłuszać przykre zapachy. Bazują one na całkowicie biodegradowalnych środkach powierzchniowo czynnych – przyjaznych alergikom, bezpiecznych dla ludzi, zwierząt i… środowiska naturalnego. Są łagodne dla różnych materiałów i powierzchni, nie powodują powstawania plam i odbarwień. Linia produktów ODOR SOLUTION od VET EXPERT oferuje różne rozwiązania – możesz wybrać środki najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom!
SOAKER CAT ODOR ELIMINATOR od VET EXPERT w formie spray’u to produkt dedykowany właśnie dla kotów i ich opiekunów. Trwale eliminuje nawet najbardziej uciążliwe kocie zapachy, w tym zapach płciowy kocurów! Można stosować go bezpośrednio na zwierzę, jest w pełni biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska. Preparat SOAKER CAT ODOR ELIMINATOR zwyciężył w prestiżowym plebiscycie Sfinksy 2022 – jako najlepszy produkt w kategorii Czystość i higiena. Właściciele kotów mogą swobodnie korzystać także z innych produktów z tej linii! Jakich?
CONCENTRATE LAUNDRY ODOR ELIMINATOR to koncentrat, który może być stosowany jako dodatek do prania ubrań, dywanów i wykładzin. Skutecznie eliminuje nieprzyjemny zapach, będąc w pełni bezpiecznym dla pranych tkanin. W ofercie znajdziemy również dedykowany opiekunom zwierząt odświeżacz powietrza: FRESH SCENT SPRAY ANIMAL ODOR ELIMINATOR. Eliminuje każdy zapach odzwierzęcy, w tym moczu, kału i wymiocin, za pomocą związku powierzchniowo czynnego o w 100% organicznym pochodzeniu. Antyalergiczna kompozycja zapachowa pozwala cieszyć się przyjemnym aromatem w mieszkaniu – bez szkody dla naszego zdrowia! Już nie musisz wybierać pomiędzy komfortem a posiadaniem zwierzęcia. Nieprzyjemny zapach można wyeliminować i cieszyć się posiadaniem pupila bez niechcianych wrażeń.
Artykuł powstał we współpracy z marką VET EXPERT.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
20.11.2023
Czego potrzebuje starszy kot, aby zachować dobrą kondycję? Sprawdź!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe koty niewychodzące żyją coraz dłużej. To zasługa opieki weterynaryjnej, ale i większej wiedzy o ich potrzebach. Każdy starszy kot wymaga jednak odpowiedniej troski, zwłaszcza że kocia starość trwa coraz dłużej.
fot. Shutterstock
02.11.2023
Jak podać kotu tabletkę? Oto naszych 5 sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podawanie kotu leków i suplementów to wyzwanie, ale istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą ułatwić to zadanie! Jak przekonać kota do przyjęcia tabletki, gdy nie jest chętny do współpracy z opiekunem? Oto 5 skutecznych i sprawdzonych pomysłów!
fot. Shutterstock
31.10.2023
5 rzeczy, które ekscytują koty. Poznaj je wszystkie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy miłośnik kotów zna magiczną moc kocimiętki. Część zdaje sobie sprawę, jakie działanie wywierają na mruczki również inne rośliny. A co jeszcze ekscytuje koty na tyle, że budzą się z najwygodniejszej drzemki? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock