03.12.2024
Jak dbać o zdrowie swojego kota?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to niezwykle inteligentne i ciekawe świata stworzenia. Jednak bardzo często ich zdrowie, zachowanie, stosunek do człowieka oraz interakcje z innymi pupilami, zależne są od warunków życia oraz spełnienia podstawowych kocich potrzeb. Każdy czworonożny przyjaciel, oprócz ogromu miłości i poświęconego czasu, wymaga także specjalnych akcesoriów, artykułów oraz rozwiązań dostosowanych do jego charakteru, a nawet rasy. Jak zatem dbać o zdrowie swojego kota?
fot. redakcja
Jak zadbać o odpowiednią pielęgnację i higienę swojego kota?
Koty to zwierzęta bardzo czyste, a co ważniejsze – same kochają dbać o swoją higienę, ale to nie oznacza, że możemy zapomnieć o ich pielęgnacji! Dla wielu właścicieli, ogromnym minusem posiadania kota, jest zauważalna w całym mieszkaniu sierść. Zapominamy jednak, że kota należy regularnie wyczesywać. Służą do tego specjalne szczotki i grzebienie, które usuwają zarówno starą sierść, jak i martwy naskórek. Czesanie ma także inną, wielką zaletę. Pozwala regularnie przyglądać się skórze naszego pupila. Koty krótkowłose wystarczy czesać raz lub dwa razy w tygodniu. Podczas gdy czesanie kotów długowłosych powinno odbywać się nawet co dwa dni. Wiele chorób i infekcji skóry zauważymy właśnie podczas czynności pielęgnacyjnych. Czyszczenie kocich uszu i obcinanie pazurków bywa dla właścicieli trudne i stresujące. Dlatego dziś wiele osób decyduje się na wizyty w salonach pielęgnacyjnych lub prosi o pomoc lekarza weterynarii. Nieodzownym elementem posiadania kota jest także jego kuweta. Jej czystość ma dla czworonoga ogromne znaczenie. Wiele kotów unika załatwiania swoich potrzeb w brudnej, przepełnionej kuwecie. Dlatego bardzo ważne jest regularne wymienianie żwirku lub zaopatrzenie się w kuwetę samoczyszczącą. To niezwykle wygodne i nowoczesne rozwiązanie. Kuweta sama usuwa nieczystości, po czym wystarczy opróżnić jedynie woreczek na odpady. To innowacyjne urządzenie, a także inne niezbędne akcesoria dla kotów są dostępne w sieci: https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat.
Drapak ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszego pupila!
Dzikie koty w swoim naturalnym środowisku nie potrzebują drapaka, ponieważ mogą polować, wspinać się i drapać do woli wszystko, co tylko znajdą na swojej drodze. W przypadku naszych czworonożnych przyjaciół wygląda to zupełnie inaczej. Drapanie zaspokaja pierwotne, kocie instynkty. W ten sposób zwierzę nie tylko znaczy swoje terytorium, ale także pozbywa się z pazurów łuski, dlatego mogą one zdrowo rosnąć. Dzięki drapakowi nasz pupil gimnastykuje się i co bardzo ważne – rozciąga swój kręgosłup. Jeśli nie zapewnimy mu specjalnego, przeznaczonego do tego miejsca, z pewnością wykorzysta w roli drapaka nasz ulubiony fotel, ścianę lub inny przedmiot. Na rynku znajdziemy różnego typu drapaki, dostosowane do metrażu naszego mieszkania, charakteru kota i jego potrzeb. Znajdą się wśród nich drapaki naścienne, kilkupoziomowe drapaki do zabawy czy najpopularniejsze drapaki w formie słupka owiniętego sizalem.
Zdrowa i zbilansowana dieta kluczem do zdrowia
Zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i prawidłowo skomponowana dieta, ma ogromny wpływ na samopoczucie, zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego naszego kota. Zarówno kaloryczność, jak i gramatura posiłków również mają tu olbrzymie znaczenie. Warto omawiać sposób żywienia swojego kota z weterynarzem i inwestować w dobre karmy, ze zdrowym składem. Na stronach internetowych można znaleźć zarówno mokre, jak i suche karmy dla kotów, o różnych wymaganiach i preferencjach żywieniowych. Możemy zaopatrzyć się tam zarówno w pożywienie dla małego kociaka, jak i dojrzałego pupila. Wśród dostępnych marek znajdują się między innymi Dolina Noteci, Purina, Wiejska Zagroda, Acana, Alpha Spirit, Brit i wiele innych. Warto zaznaczyć, że karma powinna być dostosowana do zapotrzebowania na składniki odżywcze, wymaganej kaloryczności, a także wszelkich alergii i nietolerancji pokarmowych zwierzęcia. Dlatego znajdą się wśród nich karmy pozbawione laktozy, kukurydzy, zbóż lub aromatów. A także przeznaczone dla kotów po zabiegu kastracji i sterylizacji, przechodzącym choroby nerek, serca czy układu trawiennego. Istotne jest również pożywienie dla kocich mam w okresie laktacji. Wybór jest naprawdę ogromny: od karm bazujących na mięsie rybim, przez drób, aż po mięso czerwone. Stały dostęp do świeżej wody, a także zbilansowana dieta, pomagają uniknąć wielu kocich schorzeń i zaburzeń funkcjonowania nerek, jelit, trzustki i innych narządów. Pamiętajmy, że nasze zwierzę to także nasza ogromna odpowiedzialność.
Artykuł sponsorowany.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.12.2024
Jak poprawić swoje relacje z kotem? Oto metody na wzmocnienie więzi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot rzadko przychodzi na kolana i nie bawi się z tobą tak często jak kiedyś? Być może wasza więź osłabła, ale nie załamuj się. Wszystko da się nadrobić. Oto niezawodne sposoby na to, abyście znów byli przyjaciółmi, a twoje relacje z kotem wskoczyły na wyższy poziom.
undefined
01.12.2024
Boże Narodzenie i kot. Jak wyglądają Święta oczami mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niedługo minie rok, od kiedy kot o imieniu Mousse podbił serca internautów. Jego właściciel uwiecznił na nagraniu reakcję swojego pupila na widok choinki, którą mruczek zobaczył pierwszy raz w życiu. Film, który błyskawicznie zyskał popularność na TikToku, ukazuje czarnego kota, który leży na szczycie swojego drapaka i szeroko otwartymi oczami wpatruje się w migoczące światełka. „POV: Twój kot widzi choinkę po raz pierwszy” – głosi podpis, idealnie oddając moment kociego zachwytu i fascynacji.
undefined
01.12.2024
Kocie szczęście nie tylko od święta! Jak zadbać o kota w Boże Narodzenie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Boże Narodzenie to dla większości z nas czas wyjątkowy - pełen radości, magii i domowego ciepła. Jednak z perspektywy kota, święta mogą wyglądać zupełnie inaczej – kolorowe dekoracje, migoczące światełka i aromaty gotowanych potraw, mogą być równie fascynujące, co… stresujące. Jak więc sprawić, by święta były bezpieczne i komfortowe również dla naszego mruczka? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak pomóc kotu w pełni cieszyć się świątecznym klimatem!
undefined