30.03.2024
Jak i dlaczego warto robić masaż relaksacyjny kotu?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dotyk jest świetnym sposobem na zacieśnianie więzi między kotem a opiekunem. Może też rozluźniać i sprawiać, że zwierzak lepiej się czuje. Jak wykonać masaż relaksacyjny dla kota? Sprawdź!
fot. Shutterstock
Głaskanie kota połączone z masowaniem jest przyjemne – dla kota i dla człowieka. Poniżej dowiesz się jakie są jego zalety i jak wykonywać masaż relaksacyjny u kota.
Masaż relaksacyjny – zalety
Oto zalety, które niesie za sobą masaż relaksacyjny:
- pozwala znaleźć na kocim ciele wcześniej niedostrzeżone zadrapania, rany, guzki i inne zmiany,
- łagodzi problemy ze stawami i bóle artretyczne u starszych kotów,
- umożliwia wykrycie pasożytów zewnętrznych, np. kleszczy czy pcheł,
- usprawnia krążenie krwi, ukrwienie skóry i jakość futra,
- pozwala na swobodniejszy przepływ limfy, co zapobiega obrzękom i usprawnia działanie węzłów chłonnych,
- łagodzi objawy chorób u kocich cukrzyków, zwierzaków z chorobami nerek i jelit,
- wzmacnia więź i zaufanie do człowieka,
- ogranicza agresję i niepożądane zachowania,
- odwraca kocią uwagę od zabiegów, np. przycinania pazurów czy czyszczenia uszu,
- działa relaksująco, zwłaszcza gdy zastosujemy ruchy okrężno-skubiące na kociej głowie,
- działa rozluźniająco, bo pomaga uwalniać serotoninę i dopaminę, czyli hormony szczęścia.
Jak należy masować koty?
Zasady są podobne jak u ludzi. Masujemy zawsze w kierunku do serca. Czyli zaczynamy od końców łap, kierując się w górę kończyny, do barków i łopatek. Ruch dłoni powinien być ciągły, płynny i dość wolny. Ta technika zwana jest z francuska effleurage (głaskanie). Oto krótka instrukcja:
- Zacznij od okręgów – zataczaj palcami kół o średnicy jajka, w lewo lub w prawo.
- Następnie możesz przejść do ugniatania – otwórz i zamknij dłoń, naciskając lekko wszystkimi palcami wzdłuż grzbietu kota (uwaga: nie ugniatamy samego kręgosłupa, lecz jego okolice!).
- Potem wałkowanie (rozcieranie) – podobne do ugniatania, ale tutaj po złapaniu fałdu skóry w dłoń nie puszczamy go, lecz toczymy, „rolujemy” fałd skóry ściskając lekko mięśnie. Wałkowanie połączone z głaskaniem jest szczególnie pomocne w usuwaniu toksyn z organizmu.
- Zostało jeszcze wyginanie – ta część następuje po wcześniejszym rozgrzaniu mięśni w technice głaskania, ugniatania i wałkowania, nigdy jako pierwsza, „z marszu”. Delikatnie zginaj i prostuj poszczególne palce łap kota, nadgarstki, kolana, łokcie, ale nigdy nie rób tego siłowo – zwracaj przy tym uwagę na język ciała kota. Można spróbować położyć kota na boku i zginać łapy do barku i z powrotem; na koniec ujmując koniec kończyny delikatnie potrząsnąć nią (wibracje) – jest to przydatne szczególnie w fachowym leczniczym masażu stosowanym po urazach, idealnie by technikę tę pokazał Ci najpierw masażysta zwierząt, zanim sam zastosujesz ją u swojego mruczka.
- Na koniec zastosuj oklepywanie – zalecane po wcześniejszych technikach, jako kończące masaż.
Na sam koniec możesz na wyciszenie i ostudzenie mięśni po prostu podarować mruczkowi sesyjkę zwykłego głaskania.
A jeśli kotu nie podoba się zabieg?
Podczas masażu zwracaj uwagę na język ciała kota. Najlepiej masować koty zaraz po obudzeniu, gdy są śpiące lub bardzo spokojne i zrelaksowane.
Jeśli jednak kot zaczyna się wyrywać, jest wyraźnie poddenerwowany, ruchliwy, podgryza cię, drapie lub w inny sposób daje wyraźny sygnał, że nie ma teraz ochoty na takie zabiegi – masaż będzie nieskuteczny lub może nawet wyrządzić zwierzęciu krzywdę, daruj go sobie i poczekaj na stosowniejszy moment. Cała dobroć masażu jest możliwa wówczas, gdy mięśnie są rozluźnione. Człowiekowi możesz powiedzieć „rozluźnij mięśnie”, ale nie kotu.
Wykwalifikowani masażyści zwierzęcy
Specjaliści radzą, aby nie wykonywać masażu, gdy kot ma podwyższoną temperaturę, cierpi na wymioty, jest w stanie szoku. Nigdy też masaż relaksacyjny nie zastąpi odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Natomiast bywa świetnym jej uzupełnieniem.
Co jest najlepsze w kocim masażu? Chyba to, że jest równie relaksujący dla ciebie, co dla kota. Obniża twoje ciśnienie krwi, uspokaja skołatane nerwy, uwalnia hormony szczęścia.
Na koniec jeszcze jedna uwaga: cały czas mówimy o masażu relaksacyjnym. Masaż leczniczy wykonują wykwalifikowani masażyści zwierzęcy. Różnica jest taka jak między masażem „ludzkim” wykonywanym w domu lub w gabinecie spa a masażem na oddziale rehabilitacji w szpitalu lub w sanatorium.
Autor: mag
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined