10.07.2024
Płynne złoto, czyli olej z łososia dla kota. Zalety stosowania i dawkowanie
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dobroczynne działanie olejów z tłustych ryb morskich to nie mit! Bogactwo cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 łączy się tu z ich doskonałą przyswajalnością. Poznaj zalety stosowania oleju z łososia dla kota.
fot. Shutterstock
Bezcenne “omegi”
To one są w dużej mierze budulcem kociego układu nerwowego - a przede wszystkim mózgu! Nie jest więc niespodzianką, że ich odpowiednia podaż w diecie ma związek z prawidłowym rozwojem neurologicznym i behawioralnym u kociąt. Kwasy tłuszczowe z grupy omega są także niezbędne do utrzymania funkcji i prawidłowej regeneracji układu nerwowego w przypadku kotów dorosłych, natomiast u kotów starszych potrafią znacząco opóźnić procesy neurodegeneracji związane z wiekiem. Jednym słowem - pomagają zapobiegać demencji oraz spowolnić procesy starzenia się u Twojego pupila! Obecność tych składników w kocich tkankach jest konieczna do prawidłowej pracy serca oraz funkcjonowania narządów zmysłów, między innymi siatkówki oka.
Druga niezmiernie ważna funkcja kwasów omega 3 to regulacja stanów zapalnych w organizmie. To właśnie z tego powodu olej z łososia dla kota jest doskonałym suplementem wspomagającym leczenie chorób na tle zapalnym - problemów reumatycznych, jelitowych, alergii czy atopowego zapalenia skóry. Działanie przeciwzapalne oleju z łososia jest korzystne także dla wątroby i nerek. Profilaktyczna suplementacja kwasów omega 3 w takiej formie wspomaga koci układ odpornościowy, funkcje obronne i regenerację skóry, a także poprawia stan kociej sierści. To szczególnie istotne u kotów długowłosych! Olej z łososia może ograniczyć świąd u kocich alergików oraz zwiększyć ruchomość stawów u zwierzaków borykających się ze zwyrodnieniami układu ruchu.
Dlaczego olej z łososia?
Rozważając różne źródła kwasów omega 3 dla naszego kota, musisz pamiętać, że ich biodostępność będzie zadowalająca tylko w przypadku form występujących w produktach pochodzenia zwierzęcego. Zwierzęta mięsożerne przyswajają kwasy Omega 3 zawarte w roślinach na poziomie co najwyżej kilku procent… Spośród źródeł zwierzęcych natomiast najlepszą przyswajalnością charakteryzują się pokarmy i suplementy otrzymywane z organizmów morskich. Podając kotu dobrej jakości olej z łososia masz pewność, że cenne dla organizmu substancje zostaną prawidłowo przyswojone, a efekt działania jest zagwarantowany.
Olej podaje się kotu bezpośrednio do karmy. Może z powodzeniem posłużyć jako forma dosmaczenia posiłku dla kociego niejadka. Jego intensywny rybny zapach będzie dla większości kotów pokusą nie do odparcia! Pamiętaj, by olejem z łososia polewać pożywienie o temperaturze pokojowej, a tym bardziej - nie podgrzewać pokarmów z jego dodatkiem! Wysoka temperatura powoduje zmiany w strukturze nienasyconych kwasów tłuszczowych - i niestety odbiera im prozdrowotne właściwości. Z tego samego powodu olej z łososia wymaga odpowiedniego przechowywania: bez dostępu do światła, w szczelnie zamykanym opakowaniu.
Olej z łososia dla kota - jaki wybrać?
Podstawową informacją, która powinna znajdować się na opakowaniu wybranego oleju jest zawartość i proporcja kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 3, a także wyszczególniona ilość ich najważniejszych form - kluczowych dla kociego zdrowia. Wśród kwasów omega 3 będą to przede wszystkim DHA i EPA. Tylko w przypadku oleju spełniającego ten warunek możesz mieć pewność co do prawidłowo określonego przez producenta dawkowanie oraz realnego wpływu na kocie zdrowie. Olej z łososia nie powinien zawierać sztucznych dodatków i konserwantów - jedynie przeciwutleniacze naturalnego pochodzenia.
Olej z łososia dla kota PUPIL Premium z wygodnym dozownikiem to naturalny produkt wysokiej jakości, pozwalający na precyzyjne odmierzenie dawki suplementu dla naszego podopiecznego. Nieprzezroczysta butelka umożliwia uniknięcie strat kwasów Omega pod wpływem naświetlania. Dostępność produktu w różnej gramaturze pozwala na wybór dopasowany do twoich potrzeb. Pamiętaj, by nie przechowywać otwartego oleju zbyt długo, aby cenne kwasy tłuszczowe nie ulegały utlenianiu - to pozwoli zachować prozdrowotne działanie oleju przez cały okres stosowania!
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Pupil Karma.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
04.03.2025
Dlaczego kot ma łyse miejsca nad oczami?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zauważyłeś, że twój kot nieco mniej sierści bezpośrednio nad oczami? A może zamiast futerka ma w tym miejscu gołą skórę? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
undefined
01.03.2025
Jak usunąć kleszcza u kota? Sprawdzone sposoby
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wizyty w gabinecie weterynaryjnym za każdym razem, gdy zwierzę złapie kleszcza, mogą okazać się zwyczajnie niemożliwe. Dlatego też każdy opiekun powinien wiedzieć, jak usunąć kleszcza u kota. Dzięki temu będzie mógł on ochronić pupila przed chorobami odkleszczowymi.
undefined
01.03.2025
Pchły u kota - wszystko, co musisz wiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pchły u kota mogą być poważnym problemem, bo zagrażają dodatkowo ludziom. Bez większych problemów rozchodzą się po domu i przenoszą na człowieka. Czy da się je łatwo zwalczyć? Czy inwazja pcheł zawsze jest nieunikniona, jeśli zwierzę je ma? Sprawdź!
undefined