03.04.2023
Kule włosowe u kotów – czym są i jak im zapobiegać?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagromadzone w jelitach kota kule włosowe, czyli pilobezoary, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zapobiegać zakłaczeniu.
fot. Shutterstock
Koty to wyjątkowo czyste zwierzęta, które poświęcają wiele czasu na staranną pielęgnację swojej sierści. Niestety podczas tego zabiegu połykają dość dużą ilość włosów, co często prowadzi do powstawania kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Dlaczego niektóre koty zakłaczają się częściej niż inne? Sprawdź, czy kule włosowe mogą być niebezpieczne dla kota i jak możesz wspomóc wydalanie sierści zalegającej w jelitach zwierzaka!
Czym są kule włosowe u kotów?
Kule włosowe, zwane także pilobezoarami lub trichobezoarami, to zbite struktury tworzące się w przewodzie pokarmowym kota z połkniętej przez niego sierści. Wyglądem i konsystencją przypominać mogą fragmenty twardego filcu o cylindrycznym kształcie. Większa ilość połkniętej przez zwierzaka sierści powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka, co prowokuje kota do zwrócenia „kłaczka”. Część włosów może także przedostać się do jelit czworonoga, skąd zostanie wydalona wraz z kałem. W niektórych przypadkach ten mechanizm okazuje się jednak niewystarczający, a część sierści pozostaje w przewodzie kota, zbijając się w coraz większe i twardsze masy…
U jakich kotów mogą tworzyć się kule włosowe?
Na tworzenie się kul włosowych narażone są przede wszystkim koty długowłose, które podczas codziennej pielęgnacji połykają znacznie więcej włosów, niż koty z krótką sierścią. Problem ten może jednak dotknąć każdego domowego mruczka, szczególnie w okresie linienia. Niektóre koty mogą mieć także skłonność do nadmiernej pielęgnacji ze względu na przewlekły stres lub problemy dermatologiczne. Trudności w wydalaniu kłaczków mogą być także konsekwencją odwodnienia lub niektórych chorób przewodu pokarmowego.
Czy kule włosowe są groźne dla kotów?
Zalegające w przewodzie pokarmowym kota kule włosowe mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zwierzaka. Zbierająca się w jelitach sierść może ograniczać wchłanianie substancji odżywczych, powodować ból brzucha, a nawet całkowicie zablokować mruczkowi jelita! Do pierwszych objawów problemów z kulami włosowymi należą zazwyczaj:
- powtarzające się wymioty,
- kaszel i odruchy wymiotne,
- zmniejszony apetyt,
- zaparcia i załatwianie się poza kuwetą,
- utrata masy ciała,
- niechęć do zabawy,
- ukrywanie się przed opiekunem,
- rozdrażnienie mogące prowadzić do agresji.
Poważnie zakłaczony kot może także przybierać pozycję bólową, czyli kulić się wyginając grzbiet w łuk i pochylając głowę do przodu, starając się odciążyć obolałe wnętrzności. Jeśli kule włosowe całkowicie zablokują kotu jelita, mogą doprowadzić do ich martwicy, a nawet do śmierci zwierzaka. Dlatego w przypadku podejrzenia niedrożności jelit należy jak najszybciej zabrać kota do lekarza weterynarii.
Jak zapobiegać kulom włosowym u kota?
Zablokowanie jelit przez kule włosowe wymagać będzie długotrwałego i kosztownego leczenia. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko tego problemu. Jakie są najważniejsze elementy profilaktyki zakłaczenia u kota? Oto kilka wskazówek:
- regularne wyczesywanie kociego futerka – znacząco ograniczy to ilość sierści połykanej przez zwierzaka,
- dbanie o prawidłowe nawodnienie kota – woda zapewni właściwą konsystencję kociego stolca i zapobiegnie zbijaniu się kału w twardą masę,
- podawanie kotu zbilansowanej karmy z dodatkową dawką błonnika – niestrawne włókno wesprze perystaltykę jelit i ureguluje częstotliwość wypróżnień,
- wzbogacenie diety kota o olej z łososia albo okazjonalne podawanie odrobiny masła lub smalcu – tłuszcz zapewni masie kałowej lepszy poślizg ułatwiający wydalanie kul włosowych,
- zapewnienie kotu dostępu do specjalnej trawy – pozwoli to kotu na bieżąco oczyszczać przewód pokarmowy z nadmiaru sierści,
- regularne bawienie się z kotem – aktywność fizyczna wspomoże perystaltykę jelit i zapewni kotu odpowiednią stymulację zmniejszającą ryzyko zaburzeń behawioralnych.
Ważnym elementem profilaktyki jest także regularne stosowanie skutecznych past odkłaczających dla kotów. Specjalistyczne preparaty uzupełnią dietę zwierzaka o składniki ułatwiające usuwanie kul włosowych zalegających w przewodzie pokarmowym kota i zmniejszą częstotliwość wymiotów spowodowanych nagromadzeniem się sierści w żołądku zwierzaka.
Dobra pasta odkłaczająca przeznaczona do codziennego stosowania powinna zawierać naturalne składniki, takie jak ekstrakt słodowy i oleje, które zapewnią odpowiedni poślizg ułatwiający przesuwanie się kul włosowych w jelitach kota. Pasta powinna być także wzbogacona o drożdże zapewniające preparatowi wyjątkową smakowitość oraz witaminę E mogącą zmniejszać stany zapalne, jakie mogą towarzyszyć obecności sierści w żołądku zwierzaka.
Artykuł powstał we współpracy z marką VetExpert.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined