07.11.2024
Czy kleszcze są niebezpieczne dla kotów?
Ewa Potępa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wiosna, lato a nawet wczesna jesień. Nie tylko my w ciepłe, słoneczne dni cieszymy się piękną pogodą. Korzystają z niej również… kleszcze. Te niewielkie pasożyty stają się aktywne już przy temperaturze powyżej 5°C i pozostają zagrożeniem aż do późnej jesieni. Chociaż koty są bardziej odporne na choroby przenoszone przez kleszcze niż psy, to wciąż nie można ich lekceważyć.
fot. Shutterstock
Niezależnie od tego, czy Twój pupil woli wylegiwać się w domu, czy uwielbia przygody na świeżym powietrzu, warto wiedzieć, jak chronić go przed kleszczami oraz co zrobić, jeśli już dojdzie do ugryzienia.
Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?
Po powrocie z podwórka zauważyłeś, że twój kot jest ospały, stracił apetyt lub wydaje się bardziej drażliwy niż zwykle? To symptomy, które mogą sugerować, że pupil miał do czynienia z kleszczem. Objawy po ugryzieniu mogą być bardzo różne, niektóre mogą pojawić się dopiero z upływem czasu. Jeśli jednak zauważysz u swojego kota któryś z poniższych objawów, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem:
- Zmęczenie i apatia – Zwierzęta, które zostały ugryzione przez kleszcza, mogą stać się ospałe i mniej aktywne. Mają mniej energii i unikają zabawy.
- Gorączka – Wzrost temperatury ciała może być oznaką reakcji organizmu na obecność pasożyta lub chorobę odkleszczową. Gorączka to często znak, że organizm kota walczy z infekcją.
- Brak apetytu – Nagle kot przestał mieć ochotę swoje ulubione przysmaki? Mniejszy apetyt to częsty znak, że z naszym podopiecznym dzieje się coś alarmującego.
- Osłabienie mięśni – Niektóre choroby odkleszczowe mogą prowadzić do osłabienia mięśni, a nawet, w skrajnych wypadkach, do paraliżu.
- Zmiany skórne w miejscu ugryzienia – Miejsce, w którym kleszcz wbił się w skórę, może być zaczerwienione, opuchnięte lub podrażnione.
- Problemy neurologiczne – W cięższych przypadkach, gdy choroba się rozwija, mogą pojawić się drgawki, problemy z koordynacją ruchową oraz zmiany w zachowaniu.
Jeśli twój kot uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, warto zachować szczególną czujność – szczególnie w sezonie aktywności kleszczy. Regularna obserwacja to klucz, bo szybkie wychwycenie niepokojących objawów może uchronić twojego mruczka przed poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Choroby odkleszczowe bywają podstępne, ale wczesna reakcja pozwala im skutecznie zapobiec.
Co zrobić, jeśli zauważysz kleszcza u swojego kota?
Koty, jak to koty – chadzają własnymi ścieżkami. Dlatego może zdarzyć się, że mimo twojej bacznej obserwacji, mruczek wróci do domu z niechcianym towarzyszem. Jeśli zauważysz na skórze swojego kota kleszcza, przede wszystkim zachowaj spokój.
Proces usuwania kleszcza nie jest skomplikowany, należy jednak postępować ostrożnie i dokładnie. Odczepianie się kleszcza od skóry żywiciela jest potencjalnie najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia naszego pupila momentem. Kleszcz przekazuje wtedy swoją ślinę do ciała żywiciela. Jeśli pajęczak jest zarażony, może w ten sposób przekazać kotu groźne drobnoustroje, które w rezultacie mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób.
Jak usunąć kleszcza?
Jeśli zauważysz kleszcza na skórze swojego kota, ważne jest, aby jak najszybciej go usunąć. Im dłużej kleszcz znajduje się w skórze żywiciela, tym większe jest ryzyko infekcji. Oto prosty przewodnik, jak bezpiecznie i skutecznie pozbyć się pasożyta ze skóry Twojego pupila:
- Przygotuj odpowiednie narzędzie – Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć pęsety lub specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy. Kupisz go np. aptekach lub w sklepach zoologicznych.
- Chwyć kleszcza blisko skóry – Delikatnie, ale pewnie, chwyć kleszcza jak najbliżej skóry kota. Uważaj, żeby nie ściskać zbyt mocno – rozgniecenie kleszcza może prowadzić do uwolnienia potencjalnie niebezpiecznych płynów ustrojowych.
- Wyciągnij kleszcza w sposób płynny – Staraj się wyciągnąć kleszcza prostym ruchem, nie obracaj go ani nie szarp – dzięki temu będziesz miał pewność, że pajęczak został usunięty w całości i żadna jego część nie pozostała w ciele twojego pupila,
- Zdezynfekuj ranę – Po usunięciu kleszcza, dokładnie oczyść i zdezynfekuj miejsce ugryzienia. Dzięki temu zapobiegniesz zakażeniu.
- Obserwuj kota – Przez kolejne dni po usunięciu kleszcza, bacznie obserwuj swojego kota. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy - osłabienie, gorączkę czy zmiany skórne, niezwłocznie udaj się do weterynarza.
Jeśli nie czujesz się pewnie, usuwając kleszcza samodzielnie, skontaktuj się z weterynarzem, który pomoże w bezpiecznym usunięciu pasożyta.
Co się stanie, jeśli kleszcz ugryzie mojego kota?
Jeśli zauważyłeś u swojego kota ugryzienie kleszcza, nie wpadaj w panikę. Nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób. Do zakażenia może dojść jedynie w sytuacji, gdy pasożyt był nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów. Kleszcze przenoszą różne choroby, które mogą być groźne dla kotów, choć część z nich jest bardziej niebezpieczna dla psów. Warto jednak wiedzieć, jakie są i jak objawiają się choroby odkleszczowe u kotów.
- Babeszjoza – Jest to rzadka, ale bardzo groźna choroba u kotów, wywoływana przez pierwotniaki atakujące krwinki czerwone. Objawia się wysoką gorączką, osłabieniem, bladością dziąseł oraz ciemnym moczem. Nieleczona babeszjoza może prowadzić do śmierci kota.
- Borelioza (choroba z Lyme) – Choć borelioza jest bardziej powszechna u psów i ludzi, koty również mogą na nią zachorować. Objawy boreliozy obejmują gorączkę, letarg, obrzęki stawów oraz bolesność w okolicy ukąszenia.
- Anaplazmoza – Jest to bakteryjna infekcja przenoszona przez kleszcze, która może prowadzić do gorączki, osłabienia, a także problemów z oddychaniem.
Jak chronić kota przed kleszczami?
Najlepszym sposobem ochrony kota przed kleszczami i chorobami, które mogą przenosić, jest zapobieganie ukąszeniom. Na rynku dostępnych jest wiele środków ochronnych, takich jak krople, obroże, czy spraye. Jednym z takich rozwiązań jest Fiprex Kot – produkt, który zabezpiecza koty przed kleszczami, pchłami oraz wszami.
Fiprex Kot to preparat, który nanosi się bezpośrednio na skórę zwierzęcia w okolicy karku. Substancja czynna rozprzestrzenia się na powierzchni skóry kota, tworząc barierę ochronną, która paraliżuje kleszcze, zanim zdążą wyrządzić szkody. Preparat działa nawet przez 4 tygodnie, co sprawia, że jest to wygodne i długotrwałe rozwiązanie.
Aby stosować Fiprex, wystarczy nałożyć krople zgodnie z instrukcjami producenta – jedna aplikacja zapewnia ochronę przez miesiąc. Jest to doskonała opcja szczególnie dla kotów, które spędzają dużo czasu na zewnątrz. Warto również pamiętać o regularnych kontrolach u lekarza weterynarii, aby mieć pewność, że kot jest w pełni zdrowy i bezpieczny.
Minimalizować ryzyko, maksymalizować radość!
Kleszcze to bardzo nieprzyjemne, ale niestety realne zagrożenie dla zdrowia naszych kotów. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać sierść swojego pupila oraz stosować skuteczne preparaty ochronne, takie jak Fiprex. Dzięki temu możemy zminimalizujemy ryzyko ugryzień oraz ich konsekwencje. W końcu zdrowy kot to szczęśliwy kot. A im więcej radości w życiu naszego pupila, tym więcej szczęścia dla nas!
Artykuł powstał we współpracy z marką Fiprex.
Miłośniczka dobrego jedzenia i podróży. Za punkt honoru stawia sobie pogłaskanie każdego napotkanego kota. W poprzednim życiu była Pandą Wielką.
Zobacz powiązane artykuły
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined