13.12.2024
Biegunka u kota na Święta? Sprawdź, jak jej uniknąć!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u kota to problem, który bardzo często pojawia się w okresie świątecznym. Skąd bierze się rozwolnienie u kota na święta i jak można temu zapobiec?
fot. Shutterstock
Przyczyny świątecznej biegunki u kota
Praca przewodu pokarmowego kota w dużej mierze zależy od codziennej diety zwierzaka. Podawanie zwierzakowi regularnych posiłków złożonych z karmy dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb pozwala na ustabilizowanie procesów trawiennych, dzięki czemu mruczek zostawia w kuwecie kupy o prawidłowej, zwartej konsystencji. Niestety nie każdy opiekun przestrzega zasad prawidłowego żywienia swojego pupila, co bardzo szybko może doprowadzić do zaburzeń trawienia i luźnych kup. Drobne grzeszki popełniamy często w okresie świątecznym, gdy na stole pojawiają się kuszące zwierzaka potrawy, którymi chcielibyśmy poczęstować ukochanego pupila. Źródłem problemów u kota mogą być także niewłaściwe zachowania gości, którzy lubią dokarmiać łaszącego się mruczka… Co możemy zrobić, by uniknąć biegunki u kota na święta?
Przyczyny rozstroju żołądka u kota
Przedświąteczne zamieszanie, roztargnienie i obecność gości sprzyjają problemom żołądkowym u domowych czworonogów. Jedną z przyczyn zaburzeń trawienia u kota na święta będzie stres związany z zachwianiem codziennych rytuałów, jednak to nie jedyny powód, dla którego kot może dostać świątecznej biegunki. Luźne kupy i wzdęcia mogą pojawić się także na skutek:
• poczęstowania kota potrawą z ludzkiego stołu,
• sprezentowania mruczkowi przysmaków, do których żołądek zwierzaka nie jest przyzwyczajony,
• przekarmienia kota smaczkami przez gości,
• nasypania zwierzakowi większej porcji karmy, by nie przeszkadzał gościom podczas jedzenia,
• przypadkowego zostawienia jedzenia na blacie kuchennym, w zasięgu zwierzaka.
Po czym poznać, że kotu coś zaszkodziło?
Niekontrolowane dokarmianie i przekarmianie zwierzaka podczas świąt może skutkować silną biegunką, nieprzyjemnymi wzdęciami i wymiotami. Jednak nie każdy rozstrój żołądka u kota objawi się tak wyraźnie – czasem główną oznaką problemów będzie ból brzucha, który trudno będzie zauważyć u zwierzęcia potrafiącego maskować wszelkie oznaki dyskomfortu. Czasem problem może objawiać się tylko niewielkim pogorszeniem jakości stolca.
Zdrowa, prawidłowa kocia kupa będzie miała zwartą konsystencję i brązowy kolor. Pojawienie się w kuwecie wilgotnych, rozmiękłych stolców może już świadczyć o zaburzeniu pracy przewodu pokarmowego zwierzaka – podobnie jak twardych, suchych bobków. Alarmujące powinny być także zmiany koloru kupy na jasnożółty, smoliście czarny czy podbarwiony krwią.
Na te pokarmy musisz uważać!
Przyjęło się mówić, że kot nie ruszy niczego, co mogłoby mu zaszkodzić. Niestety nie jest to prawdą! Ciekawskie, chętne do poznawania nowych smaków mruczki mogą zjeść przysmaki, które nie tylko wywołają u nich biegunkę, ale także poważne zatrucie zagrażające ich życiu. Do pokarmów, na które należy zwrócić szczególną uwagę należą:
• słodycze – szczególnie zawierające czekoladę toksyczną dla układu nerwowego kota,
• czosnek, cebula i szczypiorek – zawierają związki, które niszczą czerwone krwinki i wywołują anemię,
• winogrona i rodzynki – mogą przyczynić się do niewydolności nerek,
• nabiał – zawarta w nabiale laktoza może wywołać silną, odwadniającą biegunkę u kota,
• kości i ryby z ośćmi – stwarzają ryzyko zadławienia, a ich ostre końce mogą poranić kotu żołądek i jelita.
Opiekunowie kotów powinni także zrezygnować z zakupu gwiazdy betlejemskiej. Ta piękna, kupowana w okresie świątecznym roślina jest trująca dla zwierząt – zawarty w niej sok może podrażnić płony śluzowe, wywołać wymioty i silną biegunkę.
Jak uniknąć świątecznej biegunki u kota?
Rozstroju żołądka u kota podczas świąt można uniknąć, nie przekarmiając zwierzaka i nie podając mu żadnych przysmaków, do których kociak nie jest przyzwyczajony. Niestety musimy mieć świadomość, że nie wszyscy goście dostosują się do tej zasady! By zapobiec dokarmianiu kota niewskazanymi potrawami, warto jest przygotować gościom wydzieloną porcję suchej karmy lub bezpiecznych, znanych kotu przysmaków, którymi będą mogli częstować zwierzaka bez ryzyka wywołania biegunki.
Trzeba jednak pamiętać, że wystarczy chwila nieuwagi, by kot wskoczył na stół i ukradł z niego kawałek jedzenia lub wygrzebał resztki potraw z kosza na śmieci… Dlatego szykując się do świąt warto zaopatrzyć się w weterynaryjne preparaty, które wesprą prawidłową pracę przewodu pokarmowego.
PURINA® PRO PLAN® FortiFlora® to probiotyczny dodatek żywieniowy o udowodnionym działaniu, który minimalizuje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uspokaja podrażniony żołądek i stabilizuje luźne stolce. Zawarte w preparacie probiotyczne bakterie pomagają przywrócić równowagę mikrobioty jelitowej podnosząc odporność czworonoga i zmniejszając jego podatność na zaburzenia trawienia.
W przypadku pogorszenia konsystencji stolca lub wzdęć, zaleca się podawanie jednej saszetki FortiFlora dziennie, dosypując jej zawartość do karmy kota. Taką suplementacje należy stosować przez co najmniej tydzień po przywróceniu normalnych wypróżnień. Probiotyczne bakterie można podawać kotu także profilaktycznie, rozpoczynając suplementację na 3 dni przed świętami, by ustabilizować przewód pokarmowy, a kończąc ją po okresie świątecznym.
Należy także pamiętać, że podczas świąt większość lecznic nie pracuje, co znacząco utrudni szybkie udzielenie kotu pomocy w przypadku zatrucia toksycznymi potrawami lub roślinami. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższa lecznica pełniąca dyżur w dni świąteczne!
Artykuł powstał we współpracy z marką Purina PRO PLAN.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.12.2024
Kamica nerkowa u kotów - objawy, leczenie, dieta
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kamica nerkowa występuje najczęściej u kotów kastrowanych, ale nie tylko. To schorzenie dotyka niestety sporą część kociej populacji.
undefined
13.12.2024
Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota - objawy i leczenie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Idiopatyczne zapalenie pęcherza (FIC) to przewlekła choroba, na którą cierpi wiele kotów domowych. Choć przyczyny nie są do końca, poznane, za jedną z nich uważa się stres. Jak pomóc kotu z zapaleniem pęcherza?
undefined
13.12.2024
Stresowa biegunka u kota. Czemu kot dostaje biegunki, kiedy się stresuje?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój kot dostaje biegunki, gdy coś zmienia się w jego otoczeniu? To zupełnie normalne zjawisko, którego można jednak uniknąć. Co zrobić przy stresowej biegunce u kota i jak poprawić samopoczucie pupila?
undefined