08.04.2024
Kocie instynkty, których nie możesz ignorować
Joanna Kubera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Z wielu ważnych powodów wypuszczanie kota jest niewskazane. Są to m.in. kwestie bezpieczeństwa i zdrowia pupila oraz ochrony drobnych ssaków i ptaków, które koty zabijają podczas swoich eskapad. Należy jednak zadbać o to, by podstawowe kocie instynkty były w prawidłowy sposób zaspokajane. Jest to możliwe również w domowym zaciszu.
fot. Shutterstock
Kot to popularne zwierzę domowe. Wiele osób błędnie uważa, że dla zaspokojenia jego potrzeb konieczna jest swobodna eksploracja. Wypuszczanie kotów niesie ze sobą niestety wiele zagrożeń, począwszy od wypadków drogowych, przez bójki z innymi kotami, po ataki psów lub dzikich zwierząt. Koty przyczyniają się też znacząco do zmniejszania populacji płazów, ssaków i ptaków. Wiele z nich reprezentuje gatunki pod ochroną i zagrożone wyginięciem. Tymczasem komfortowe, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne warunki można stworzyć pupilowi nawet w niedużym mieszkaniu.
Satysfakcjonujące polowanie
Dla małego drapieżnika ważna jest kondycja, która umożliwia mu skuteczne polowanie. Już od pierwszych dni w nowym domu kociak powinien mieć możliwość bezpiecznej zabawy w polowanie, np. z użyciem wędek czy drobnych zabawek. Dzięki temu uczy się prawidłowej zabawy z opiekunem i nawiązuje z nim więź.
Należy pamiętać, by zapewnić zwierzęciu możliwość domknięcia łańcucha łowieckiego w celu uniknięcia jego frustracji. Można w tym celu wykorzystać smakołyk lub zaplanować zabawę w taki sposób, by na jej zakończenie podać pełnoporcjowy posiłek. W tej roli świetnie sprawdzi się szalka Folk Kitten – delikatne bezzbożowe danie z indyka. Zapewni młodemu organizmowi stabilny wzrost oraz pokryje jego zapotrzebowanie energetyczne po intensywnej zabawie.
Drapanie bez konfliktów
Częstym problemem opiekunów kotów są meble i inne elementy wyposażenia zniszczone przez kocie pazury. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju drapaków, które, wprowadzone odpowiednio wcześnie, odwracają uwagę pupila od ulubionego fotela opiekuna.
Do wyboru są m.in. drapaki wykonane z drewna i sznurka, a także kartonowe. Sposób ich montażu także jest zróżnicowany – od poziomych, do położenia w dowolnym miejscu na podłodze, do pionowych, montowanych do mebli lub ścian. Kocie preferencje dotyczące drapaków są bardzo indywidualne. Warto zaproponować pupilowi różne rodzaje zabawek do drapania i nie zrażać się, jeśli nie zareaguje na nie pozytywnie. Czasem wystarczy bowiem zmiana lokalizacji drapaka, by ten stał się jednak atrakcyjny dla kota.
Bezpieczna eksploracja i obserwacja
Jak już wspomniano, swobodna eksploracja poza domem jest niebezpieczna dla kota i szkodliwa dla jego otoczenia. Jednocześnie zwierzę to chętnie obserwuje świat przez okno czy balkon lub wspina się na najwyższe szafki. Wysoki, rozbudowany drapak z wieloma półkami, na których kot może odpoczywać, daje mu poczucie bezpieczeństwa i stanowi świetny punkt obserwacyjny domowego życia. Można również stworzyć naścienną konstrukcję półek, po których kot bez szkody dla domowych bibelotów będzie mógł się poruszać na wysokości.
Nieduże legowisko na parapecie uprzyjemni mu czas obserwacji tego, co dzieje się na zewnątrz. Warto przy tym zadbać o zabezpieczenie uchylnych okien specjalnymi kratkami. Posiadacze balkonów powinni zastosować siatkę, która uniemożliwi mruczkowi wyskoczenie lub wypadnięcie.
Wbrew pozorom kocie instynkty stosunkowo łatwo zaspokoić, stosując dostępne na rynku akcesoria i zabawki. Podczas zabawy z kotem w polowanie należy zadbać, by było ono zakończone sukcesem, czyli zdrowym przysmakiem lub posiłkiem. Jest to niezwykle ważne dla psychicznego komfortu pupila.
Artykuł powstał we współpracy z marką Pupil Foods.
Filolożka i zoopsycholożka, w branży zoologicznej od kilkunastu lat. Opiekunka dwóch chihuahua. Udowadnia, że z bardzo małym psem również można trenować. Miłośniczka gryzoni, szczególnie chomików.
Zobacz powiązane artykuły
29.02.2024
Ciężki problem, czyli kocia nadwaga. Jak sobie z nią poradzić?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wiosna za pasem – pora roku sprzyjająca aktywności na świeżym powietrzu, uprawianiu sportu i zdecydowanie ułatwiająca dbanie o linię. Część z nas realizuje już postanowienia noworoczne związane ze zrzuceniem zbędnego balastu. Warto zadać sobie pytanie – czy z taką samą troską o prawidłową masę ciała podchodzimy do naszego pupila? Kocia nadwaga jest równie groźna w skutkach, co nasza! Sprawdź, jak sobie z nią poradzić.
fot. Shutterstock
29.02.2024
Dlaczego kot nie sika do kuwety? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kałuża obok kuwety, żółte ślady na firankach czy zasikana kanapa… Ciągłe sprzątanie po kocie, pranie zabrudzonych moczem rzeczy i nieprzyjemny zapach w domu są uciążliwe nawet dla najbardziej kochającego opiekuna. Najczęściej postrzegamy taką sytuację jako problem behawioralny. Prawda bywa nieco inna – czasem kot sika poza kuwetą z zupełnie innych powodów.
fot. Shutterstock
29.02.2024
Kiedy przydaje się lekkostrawna karma dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mimo najbardziej troskliwej opieki naszym zwierzętom zdarza się chorować. Nie wszystkie mają też równy start. Problemy zdrowotne mogą być wynikiem zaniedbań poprzednich opiekunów (o ile w ogóle takich miał) czy zwyczajnego pecha na „loterii genetycznej”. W takich przypadkach czasami niezbędna staje się lekkostrawna karma dla kota.
fot. Shutterstock