21.02.2022
Czy to koniec kocich hybryd? „Mamy moralny obowiązek traktować je z godnością”
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć nie są przystosowane do życia w niewoli, popyt na nie wcale nie maleje. Czy Wielka Brytania będzie jednym z niewielu krajów na świecie, która wprowadzi zakaz hodowli kocich hybryd?
fot. Shutterstock
Zwykły burasek już nam nie wystarcza. Dziś coraz częściej w naszych w domach goszczą dzikie zwierzęta – a im bardziej jest ono egzotyczne, tym lepiej. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na zakup pumy, lamparta czy tygrysa. Łączymy więc różne gatunki i zadowalamy się tym, co oferują hodowcy. Brytyjscy działacze na rzecz dzikich zwierząt już od kilku lat walczą o to, by zakazać hodowli kocich hybryd – takich jak savannah. Czy im się to uda?
„Popyt napędzany przez influencerów”
Kot savannah to skrzyżowanie kota domowego z serwalem afrykańskim. Mimo że rasa ta budzi wiele kontrowersji, w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością – najbardziej znana kocia hybryda ma na Instagramie ponad 800 tysięcy obserwujących. Modę na dzikie czy egzotyczne zwierzęta można zaobserwować zwłaszcza wśród celebrytów, ale nie tylko. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup kociej hybrydy. Wielu też później oddaje, gdyż kierując się jedynie wyglądem, nie zadało sobie trudu, by zagłębić się w behawior zwierzęcia, a ten może okazać się nie do okiełznania. Rosnący handel budzi też obawy o dobrostan kocich hybryd i rozkwit czarnego rynku.
W ostatnich latach możemy zaobserwować boom na „designerskie” koty hybrydowe, zwłaszcza na koty savannah. Są to zwierzęta, które ze względu na DNA dzikich kotów, rozmiar i silne instynkty drapieżne nie nadają się do trzymania w domowych warunkach – wypowiedział się kierownik schroniska dla zwierząt Battersea Dogs and Cats Home.
Koniec hybrydyzacji kotów?
Organizacja The Wildheart Trust ruszyła z kampanią „Servival”. Jej celem jest wprowadzenie zakazu krzyżowania kotów domowych z dzikimi. Członkowie organizacji wzywają rząd Wielkiej Brytanii do zmiany ustawy o dobrostanie zwierząt, by zapobiec ich dalszemu cierpieniu i złagodzić zagrożenia, jakie niesie ten handel dla dzikich przedstawicieli kotowatych. Zakaz hodowli kotów hybrydowych w Wielkiej Brytanii popiera m.in. Bob Seely – poseł partii konserwatywnej – czy rzecznik Schroniska dla zwierząt – Battersea Dogs and Cats Home.
W XXI wieku nie ma miejsca na tego typu hodowle. Koty te mogą wydawać się urocze i przytulne, ale pochodzą z dzikiego gatunku i z pewnością nie powinny być trzymane jako zwierzęta domowe. Mamy moralny obowiązek traktować je z godnością, a nie jako towar, który można zepsuć dla przyjemności lub dla zysku – powiedział Lawrence Bates, dyrektor Wildheart Animal Sanctuary.
Australia już kilka lat temu wprowadziła zakaz hodowli kotów savannah. Z kolei Hawaje czy Georgia zaostrzyły prawo dotyczące posiadania kocich hybryd. W Brukseli zaś wprowadzono zakaz hodowli i sprzedawania kotów bengalskich i szkockich zwisłouchych. Czy Wielka Brytania będzie kolejnym krajem, który zaprzestanie krzyżowania kotów domowych z dzikimi?
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: www.theguardian.com
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
11.05.2023
Czy można spłukiwać koci żwirek w toalecie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Posiadanie kota to nie tylko przyjemność, lecz także obowiązki. Jednym z nich jest oczywiście regularne czyszczenie kuwety pupila. Nic dziwnego, że kociarze różnymi sposobami próbują ułatwić sobie to niekoniecznie wdzięczne zadanie. Popularnym zachowaniem jest sięganie po żwirek, który można spłukiwać w toalecie, znacznie usprawniający sprzątanie po mruczku. Ale czy rzeczywiście możesz to czynić bez żadnych konsekwencji?
undefined
23.11.2022
Kot, wylegując się na samochodzie, zarysował lakier. Kto za to odpowie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pan Marek z małej miejscowości z okolic Rynu niedawno skontaktował się z nami, by zasięgnąć opinii, kto powinien odpowiedzieć za uszkodzenie jego mienia – samochodu. Jeden z wolno żyjących kotów zadrapał pazurami lakier jego auta. Podejrzewa, że to nie jest bezdomny czworonóg, a czyjś, którychś z sąsiadów, jednak wychodzący.
undefined
10.06.2022
Blokowe koty – co dzieje się z nimi w sytuacji, kiedy zachorują? Kto ma się zająć leczeniem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
„Blokowe koty” wywołują częste dyskusje. Bo choć mają dach nad głową, tak naprawdę pozostają kotami wolno żyjącymi, bez opieki. Co w sytuacji, gdy któryś z nich zachoruje, na przykład na koci katar?
undefined