29.08.2022
Zamieszaj w kociej misce! Jak włączyć nową karmę w dietę kota?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek chce jeść tylko jedną karmę i nic poza tym? Podpowiadamy, jak możesz spróbować urozmaicić jego menu, nie ryzykując, że się obrazi. :)
Fot. Shutterstock
Jeżeli kupujesz kocią karmę, to wiesz, jak ogromny jest wybór – producenci oferują dziesiątki rodzajów i smaków, w sklepach dosłownie co chwilę pojawiają się jakieś nowości. Aż kusi, żeby wziąć coś na próbę, prawda? Tymczasem twój kot… wcale nie jest zainteresowany nowinkami. Od miesięcy je to samo, a na wszelkie zmiany w misce reaguje strajkiem głodowym. Brzmi znajomo? Cóż, to częsty scenariusz.
Choć trudno nam to zrozumieć, wiele kotów domowych ma swój ulubiony rodzaj karmy i może jeść ją latami. Nie ma dowodów, by to było niezdrowe, choć część naukowców zwraca uwagę, że w naturze kocia dieta jest bardziej urozmaicona. Problem może się pojawić wtedy, gdy ulubiona karma się skończy i akurat nie będzie jej w sklepie albo – co też może się zdarzyć – po prostu zniknie z rynku. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto od czasu do czasu zachęcać kota do drobnych zmian i poszerzać jego kulinarne horyzonty. Trzeba to jednak robić umiejętnie!
O tym musisz pamiętać, gdy zmieniasz koty karmę
Zdrowie i komfort twojego kota są najważniejsze – aby je chronić, koniecznie przestrzegaj poniższych zasad.
Zmiany wprowadzaj powoli
Kotu zasmakowała nowa karma? Świetnie, ale nie rezygnuj od razu ze starej – zastępuj ją stopniowo. Układ pokarmowy pupila musi się przyzwyczaić do nowości. Nagła zmiana spowoduje problemy z trawieniem.
Nigdy nic na siłę
Kota nigdy NIE WOLNO głodzić – jeśli uparcie nie chce jeść jakiejś karmy, daj mu to, co lubi. Branie na przeczekanie nie ma sensu (mruczki są uparte) i jest bardzo niebezpieczne. Nawet krótkotrwała głodówka prowadzi u kota do uszkodzenia wątroby!
Kot choruje? Nie kombinuj!
Jeśli twój kot ma jakiekolwiek problemy ze zdrowiem (np. cukrzycę, kłopoty z nerkami, cierpi na niewyjaśnione biegunki), to każda, nawet najmniejsza zmiana w jego diecie musi się odbywać za zgodą i pod kontrolą weterynarza. Eksperymenty na własną rękę są w takich wypadkach absolutnie zakazane!
Pora na degustację. Smacznego!
Jak namówić mruczka, by spróbował nowych smaków? Oto kilka wskazówek.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Dzieciństwo i dojrzewanie kota to czas kształtowania się jedzeniowych preferencji. Kocie młodziaki są bardziej otwarte na nowości. Chętniej próbują nowych smaków i konsystencji, oswajają się z nimi i wybierają ulubione. Dlatego, jeśli masz w domu malucha, to od początku staraj się zapoznawać go z różnymi opcjami, by w przyszłości akceptował więcej niż jedną pozycję z układanego przez ciebie menu.
Nie kij, lecz marchewka
Kupiłeś nową karmę i natychmiast podajesz ją kotu zamiast starej? To prosta droga do… buntu. Spróbuj inaczej: daj kotu to, co zwykle. Jednocześnie obok miski postaw dodatkowy talerzyk i wyłóż na niego łyżeczkę nowego pokarmu. Nie zrażaj się, jeśli mruczek nie zechce od razu spróbować – cierpliwie powtarzaj ten manewr przez kilka dni. Jest duża szansa, że ciekawość zwycięży i kot zdecyduje się na degustację.
Zaoferuj nowe… tekstury
Spróbuj pokazać swojemu mruczkowi, że świat nie kończy się na jego ulubionym daniu. Może mięsne kawałki w aromatycznym sosie? Albo lekki pasztet? A może fileciki w delikatnej galaretce? Sięgaj po karmy o różnych konsystencjach, jednocześnie wybierając smaki możliwie zbliżone do tego, który twój kot lubi najbardziej.
Spróbuj na ciepło
Zapach jedzenia ma dla kota duże znaczenie – aromatyczny posiłek często jest postrzegany jako bardziej apetyczny. Spróbuj to wykorzystać i lekko podgrzej nową karmę w kuchence mikrofalowej. A nuż da się skusić?
Korzystaj z pakietów próbnych
Eksperymentuj i proponuj swojemu kotu karmy różnych producentów. Grunt, by miały dobry skład i odpowiadały jego potrzebom zdrowotnym. Wiele marek oferuje karmę w minipuszkach i małych saszetkach – w sam raz na spróbowanie. Możesz też mieszać smaki, by stopniowo odkryć, co działa na twojego pupila.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined