01.07.2022
Jak chronić kota przed słońcem? Czy krem z filtrem przeciwsłonecznym to dobry pomysł?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chociaż lato głównie postrzegane jest jako czas beztroskiej zabawy, może też dać się mocno we znaki z powodu uciążliwiej pogody – nie tylko ludziom. Wysokie temperatury oraz ostre słońce potrafią być bardzo trudne do zniesienia również dla kotów, o czym koniecznie trzeba pamiętać, kiedy na zewnątrz robi się szczególnie upalnie. Jak między innymi możesz pomóc swojemu pupilowi? Sięgnij po… kremy z filtrem przeciwsłonecznym dla kota!
Fot. Shutterstock
- Czy kot jest narażony na poparzenia słoneczne?
- Kremy z filtrem dla kota - o tym pamiętaj!
- Dlaczego należy chronić kota przed słońcem?
Wydawać by się mogło, że krem z filtrem UV jest polecany jedynie stworzeniom pozbawionym futra, takim jak człowiek. Okazuje się, że jest to błędne założenie! Również twój kot – szczególnie ten o jasnym ubarwieniu, cienkiej i delikatnej sierści (np. sfinks) – może stosować kosmetyki, blokujące szkodliwe promienie słoneczne. Istnieje jednak jedna, bardzo ważna zasada: receptura takiego produktu powinna być opracowana specjalnie z myślą o kocich potrzebach!
Jak słońce wpływa na kota? O co dokładnie chodzi?
Każdy kot podczas wysokich temperatur jest narażony na poparzenia słoneczne. Tak samo, jak w przypadku ludzi, niektóre koty są mniej do tego predysponowane, inne bardziej, ze względu na kolor umaszczenia. Szczególnie tak wrażliwe okolice, jak końce uszu, nos, okolice oczu, brzuch oraz pachwiny, mogą zostać boleśnie podrażnione przez ostre słońce, co prowadzi do przewlekłych poparzeń, a nawet śmiertelnego raka skóry. Nie należy tego ignorować!
O czym trzeba pamiętać, sięgając po krem przeciwsłoneczny dla kotów?
1) Nie wszystkie produkty są opracowane z myślą tylko i wyłącznie o mruczkach. Szukając właściwego kremu, możesz spotkać się z podpisem „krem przeciwsłoneczny dla zwierząt domowych” – czytaj zatem uważnie etykiety i wybieraj tylko te specyfiki, które są oznaczone jako bezpieczne dla kotów. Pamiętaj, że produkty zawierające w swoim składzie tlenek cynku oraz PABA, czyli kwas p-aminobenzoesowy (witaminę B10) są toksyczne dla zwierząt! Odpowiedni produkt nie powinien także posiadać żadnych olejków eterycznych.
2) Kosmetyk, który ochroni, nawilży i zregeneruje skórę twojego pupila, łagodząc powstałe podrażnienia, może zawierać naturalne masła i oleje roślinne (na przykład shea czy oliwne), miód, wosk pszczeli, alantoinę, lanolinę oraz D-pantenol.
3) Zanim użyjesz produktu na większej powierzchni skóry, zrób próbę uczuleniową: nanieś niewielką ilość kremu i odczekaj 24 godziny, aby sprawdzić, czy jest on bezpieczny dla mruczka. Zawsze stosuj kosmetyk zgodnie z zaleceniami producenta.
4) Twój kot może zlizać odrobinę produktu, na przykład podczas czyszczenia pyszczka. Jeżeli tak się wydarzy, a jest to kosmetyk zastosowany po raz pierwszy, zwróć uwagę, czy zwierzę nie cierpi po nim na biegunkę albo wymioty. Należy wtedy zasięgnąć porady weterynarza.
Dlaczego należy chronić kota przed słońcem m.in. za pomocą kremów z filtrem?
Pamiętaj, że każde poparzenie słoneczne, które sprawia ból twojemu pupilowi, kwalifikuje się do konsultacji z lekarzem! Koty, podobnie jak ludzie, mogą także cierpieć z powodu udaru słonecznego oraz odwodnienia, co zagraża ich zdrowiu i życiu! Możliwe powikłania udaru to między innymi:
- ostra niewydolność nerek,
- niewydolność serca,
- nieprawidłowa praca wątroby,
- uszkodzenie układu nerwowego.
Stałe, trudno gorące się rany oraz strupy na pyszczku czy uszach mogą być oznaką raka płaskonabłonkowego skóry! Ta nieleczona choroba może przynieść twojemu kotu mnóstwo bólu, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci!
Jeżeli skóra jest zaczerwieniona i napuchnięta, prawdopodobnie doszło do bolesnego poparzenia. Twój pupil może dotykać się w podrażnione miejsca, a jeżeli znajdują się one na uszach, także stale nimi poruszać.
W skrajnych przypadkach poparzeń słonecznych zwierzę musi zostać hospitalizowane i podłączone do kroplówki. W łagodniejszych, pomoc polega na łagodzeniu bólu, oczyszczeniu ran, podaniu antybiotyku lub miejscowego leku na poparzenia.
Twoje zwierzę zawsze powinno mieć dostęp do stałej, świeżej wody do picia! Nigdy też nie zostawiaj go zamkniętego w przegrzanym samochodzie!
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined