25.08.2018
Kot moim cieniem! Dlaczego on mnie stalkuje?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Plącze się pod twoimi nogami, nie odstępuje cię na krok i wtedy zaczynasz się zastanawiać: „dlaczego on mnie śledzi”?
fot. Shutterstock
Idziesz do kuchni, a za tobą kot. Idziesz do łazienki, a za tobą kot. Gdziekolwiek byś się nie udał i czegokolwiek byś nie zrobił, towarzyszy ci twój ukochany mruczek. Dlaczego kot za mną podąża? Co takiego się za tym kryje? Okazuje się, że jest co najmniej kilka powodów.
Pragnie twojego towarzystwa
Niektóre koty mogą za nami podążać, ponieważ po prostu lubią nasze towarzystwo. Chcą być obok nas i towarzyszyć nam przy każdej czynności, którą wykonujemy. Przecież oprócz mruczenia czy ocierania się, to idealny sposób na okazanie nam, jak bardzo nas kochają i czują się do nas przywiązane.
Nie zapomnij mnie nakarmić!
Większość opiekunów stwierdza, że ich koty są blisko nich, kiedy zbliża się pora karmienia – przecież nie możesz w tak ważnej chwili zniknąć im z oczu. Twój mruczek podąża za tobą, bo nie chce przegapić momentu, w którym otworzysz puszkę z jego ulubionym jedzeniem.
Ciekawe, dokąd on idzie?
Koty z natury są ciekawskimi zwierzętami. Chcą wiedzieć, co w danej chwili chcemy zrobić i dokąd zamierzamy się udać. Dzięki temu mogą przemknąć do różnych pomieszczeń w domu, do których np. z jakiegoś powodu mają na co dzień ograniczony lub zakazany dostęp. Ponadto koty są wzrokowcami – lubią widzieć co się dzieje, a podążając za nami, nie przegapią żadnego momentu.
Halo, jestem tuż za tobą!
Czasami koty podążają za swoim opiekunem, aby przyciągnąć jego uwagę. Zwłaszcza, gdy przy tym zaczynają dodatkowo miauczeć. Domowe mruczki komunikują się z ludźmi m.in. właśnie poprzez wokalizację. Innym powodem, dla którego koty chodzą za opiekunami, przy okazji wydając z siebie dźwięki, może być próba powiedzenia ci, że zwierzę odczuwa dyskomfort lub ból. Dlatego zatrzymaj się i sprawdź, czy z twoim kociakiem wszystko jest w porządku. Koty mogą również chodzić za nami z powodu lęku separacyjnego.
Czas zbadać terytorium
Dzikie koty patrolują swoje terytorium kilka razy dziennie. Dzięki temu mogą utrzymać potencjalnych intruzów z daleka. Jeśli twój mruczek podczas podążania za tobą ma tendencję do ocierania się pyszczkiem o meble, to prawdopodobnie oznacza terytorium.
Nuda, nuda i jeszcze raz nuda!
Jeśli nie zapewnimy kotu wystarczająco dużo zabawy, to z racji ograniczonych rozrywek będzie się po prostu nudzić. Podążając za tobą, ma cichą nadzieję, że po drodze spotka go coś ciekawego – coś jak przygoda życia.
Dlaczego kot za mną podąża?
Koty chodzą za nami z różnych powodów. Jeśli twój mruczek wydaje się znudzony, poświęć więcej czasu na wspólną zabawę. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu kot za tobą podąża, jest to oznaka sympatii, dlatego potraktuj to jako komplement. Jeśli jednak oprócz stalkowania cię po mieszkaniu, zauważysz dodatkowe, niepokojące objawy, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.
A czy twój kot za tobą chodzi?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined