29.07.2020
Dlaczego mój kot nie chce korzystać z kuwety?
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot nie chce korzystać z kuwety? To jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi czasem musi się zmagać koci opiekun… Nie ulega wątpliwości, że jest to sytuacja tak problematyczna, że należy szybko znaleźć jej przyczynę i rozwiązanie.
fot. Shutterstock
Jak wiadomo, kot nie rodzi się z umiejętnością korzystania z kuwety. Trzeba go tego nauczyć. Jednak co, jeśli kot mimo nauki nie chce korzystać z kuwety lub nagle przestaje to robić? Z tego artykułu dowiesz się, jakie mogą być powody niechęci mruczka do kuwety.
Kot nie chce korzystać z kuwety, kiedy jest brudna
Koty to bardzo czyste zwierzęta. Nic więc dziwnego, że unikają miejsc, których zapach je odrzuca. Jednym z nich jest właśnie kocia toaleta. Pamiętaj – kot nie chce jeść ani spać tam, gdzie się załatwia. Można jednak powiedzieć nawet więcej: kot może nie chcieć się załatwiać tam, gdzie czuje, że się wcześniej załatwiał…
Wniosek jest prosty – musisz bardzo dbać o czystość kuwety. Nie chodzi tu tylko o wymianę żwirku, ale także o umycie całego pudła, najlepiej środkami czyszczącymi bezpiecznymi dla kota. Zapach w kuwecie powinien być po prostu neutralny. Wszelkie kwiatowe, leśne czy morskie pochłaniacze zapachów też mogą drażnić mruczka i zniechęcać go do korzystania ze swojej toalety.
Kot nie chce korzystać z kuwety, gdy nie pasuje mu żwirek
Pamiętaj również, że typ żwirku, który wybierzesz, ma duże znaczenie. Jedne lepiej absorbują zapach, inne gorzej. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ. Ale nie tylko o zapach chodzi! Może cię to zaskoczyć, ale niektórym kotom nie pasuje faktura danego rodzaju żwirku. Bywa, że poduszki kocich łap są pokaleczone lub po prostu bardzo delikatne. Wówczas bentonitowy czy kryształkowy żwirek może je podrażniać. Kot kojarzy wtedy kuwetę z bólem i nie chce z niej korzystać.
Inną kwestią jest ilość żwirku. Kuweta, w której jest go za mało, może być dla mruczka bardzo niekomfortowa. Upewnij się więc, że twój kot ma możliwość zasypania swoich odchodów oraz że załatwiając się, stoi na czystym, suchym podłożu.
Kot nie chce korzystać z kuwety, gdy ma problemy zdrowotne
Bardzo często niechęć do kuwety podyktowana jest kwestiami zdrowotnymi. Jeśli kot ma problemy z układem moczowym, kręgosłupem czy stawami, może mieć duży problem z załatwieniem się. Samo wejście do kuwety już może powodować ból. Dochodzą do tego jeszcze kwestie behawioralne – kot, który odczuwa ból podczas przebywania w kuwecie, prawdopodobnie nauczy się jej unikać i wybierze neutralne miejsce, choćby twoje łóżko czy dywan. Jeśli zawiodą wszelkie inne sposoby na zmianę toaletowych nawyków mruczka, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem!
TUTAJ dowiesz się, kiedy i jak wykonać badanie moczu kota.
Kot nie chce korzystać z kuwety, gdy nie pasuje mu… kuweta
Dobrze wiemy, jak wrażliwe na zmiany są koty. Potrafią być też bardzo wybredne. Możliwe, że powodem, dla którego twój kot nie chce korzystać z kuwety, jest ona sama. Jak to? To bardzo proste. Może być na przykład za duża lub za mała. Jeśli jest za wysoka, kot może mieć problemy, aby do niej wejść. Za mała może zmniejszać jego komfort fizyczny lub psychiczny i nie dawać wystarczająco dużo czystej przestrzeni.
A może zbyt często zmieniasz kuwetę lub jej ustawienie? Nawet jeśli jesteś fanem przemeblowań, nie powinieneś podczas nich uwzględniać zmiany położenia kociej kuwety. Może to stresować lub dezorientować kota, który w efekcie zacznie załatwiać się poza nią.
Kot nie chce korzystać z kuwety, gdy nie podoba mu się jej umiejscowienie
Ostatnią przyczyną, dla której kot nie chce korzystać z kuwety, może być otoczenie, które mu nie odpowiada. Zestresowany mruczek bardzo często załatwia się poza kuwetą. W ten sposób komunikuje problem lub robi to ze strachu. Ważne jest, by zlokalizować źródło stresu i możliwie jak najszybciej je zlikwidować. Co więcej, trzeba zadbać, by kuweta kota stała w miejscu, które będzie on mógł uznać za bezpieczne. To zachęci go do powrotu.
Dobra lokalizacja kuwety to taka, do której kot ma dostęp bez przerwy, przez całą dobę. Poza tym kocia toaleta musi stać w cichym i ustronnym miejscu. Ważne też, by była umiejscowiona z dala od legowiska i miseczek.
Kot nie chce korzystać z kuwety, gdy nie odpowiada mu zapach
Ale, ale – jest jeszcze jedna kwestia. Jeśli kot (lub pozostałe koty, jak masz ich więcej) często załatwia się poza kuwetą, w domu może pozostawać charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Jego obecność również skłania kota do zerwania z kuwetką! Działa tu bardzo prosty mechanizm – kot czuje, że poza kuwetą „było coś grane” i jest skłonny to powtórzyć. Skoro jest zapach, jest i sygnał do działania. Dlatego tak ważne jest porządne czyszczenie powierzchni, na których załatwił się kot, by nic go nie zachęcało do powtórzenia tej czynności w niewłaściwym miejscu.
Jak widać, powodów awersji do kuwety może być wiele. Znając je, możesz postarać się wyizolować problem i przejść do jego skutecznego rozwiązania. Powodzenia!
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined