23.11.2023
Jak obcinać pazury kotu i kiedy tego... nie robić? Sprawdź!
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy opiekun domowego mruczka wie, że obcinanie pazurów może mieć pozytywny wpływ na relację. Nie jest to jednak podstawowy sposób, aby zapobiegać podrapanym meblom czy... dłoniom. Kiedy i jak obcinać kotu pazury, a kiedy lepiej tego nie robić? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Kocie pazury potrafią być bardzo ostre. Boleśnie możemy to odczuć na własnej skórze albo oglądając podrapaną, nową kanapę. Zbyt długi pazur nie jest też komfortowy dla samego kota, zwłaszcza jeśli mruczek nie ma okazji go samodzielnie skrócić. Z tego powodu większość opiekunów decyduje się obcinać swoim kotom pazury.
Czy trzeba obcinać kotu pazury?
W teorii – nie. W końcu koty wolno żyjące czy dzikie świetnie radzą sobie bez tego zabiegu. W praktyce jednak zwierzaki żyjące z nami w domu nie mają tylu okazji do ścierania pazurów i do ich wykorzystania. Pamiętajmy, że kocie pazury rosną przez całe życie zwierzaka. Mechanizm chowania ich w opuszki i wyjmowania w razie potrzeby pozwala kotom poruszać się bezszelestnie. Jednak gdy pazur jest zbyt długi, to – schowany – może wywoływać ból. Niebezpieczna jest też sytuacja, gdy takim pazurem mruczek zaczepi np. o nitkę z dywanu czy sznurek z drapaka. Próbując się uwolnić, może zrobić sobie krzywdę.
Kiedy nie obcinać kotu pazurów?
Zabieg ten warto przemyśleć, gdy mamy kota wychodzącego. W takim przypadku obcinanie mu pazurów może utrudnić np. ucieczkę czy wspinaczkę po jakiejś powierzchni. Zbyt krótki pazur ma mniejszą przyczepność, a jego ostre końcówki mogą pomóc kotu w obronie w razie zagrożenia. Nie musimy też wykonywać tego zabiegu, jeśli kocie pazury nie są zbyt długie same z siebie. Wtedy jest on po prostu zbędny.
Jak obcinać pazury kotu, który się boi?
Przede wszystkim – stopniowo. Nie należy zmuszać mruczka do zabiegu, jeśli nie jest on absolutnie konieczny. Koci lęk zazwyczaj wynika z braku przyzwyczajenia do takiego zabiegu. Co więcej, opiekunowie starają się w takim przypadku przytrzymać zwierzaka w bezruchu na tyle mocno, aby uniemożliwić mu szarpanie i ucieczkę. Kot instynktownie reaguje próbą wydostania się z takiej sytuacji. Może też używać pazurów i zębów, aby się obronić. W takiej sytuacji lepiej nie przeprowadzać zabiegu na siłę, chyba że to absolutnie konieczne – wtedy warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii lub groomera.
Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?
Najlepiej oczywiście zrobić to pozytywnie. Przyzwyczajanie kota do zabiegu obcinania pazurów należy przeprowadzać już od pierwszych tygodni. Warto robić to stopniowo. Najpierw delikatnie nacisnąć opuszkę, aby pazurki się wysunęły. Gdy na tę czynność zwierzak przestanie reagować, możemy dokładniej oglądać łapkę. Przy tym wszystkim warto zadbać o pozytywne wzmocnienie, np. za pomocą smakołyków. Niech kot skojarzy, że to, co robimy, nie jest zagrożeniem, a nawet mu się opłaca! Tak samo możemy postępować z dorosłym mruczkiem, choć proces ten, zależnie od charakteru kota, może potrwać nieco dłużej.
Kot nie chce dać sobie obciąć pazurów, choć dotychczas się nie bronił
Jeśli nasz kot nagle przestał być fanem zabiegu obcinania pazurów, powinniśmy się zastanowić, dlaczego tak się stało. Być może podczas ostatniej sesji pielęgnacyjnej wydarzyło się coś negatywnego. Nawet nagły, głośny dźwięk, który przestraszy mruczka, może skojarzyć mu się z obcinaniem pazurów i wywołać taki właśnie efekt. Niekiedy jednak przyczyną niechęci jest ból. W takim przypadku zawsze warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii.
Czym obcinać kotu pazury?
W końcu przechodzimy do realizacji. Nasz kot jest już przyzwyczajony do dotykania łapek. Na początku musimy więc dobrać odpowiednie narzędzie. W sklepach zoologicznych możemy kupić na przykład:
- profilowane nożyczki,
- obcinaczki,
- gilotyny,
- cążki.
Bardzo ważne jest to, aby narzędzie było przystosowane do użytku u zwierząt, nie u ludzi. Poza tym powinno być też odpowiednio ostre, dzięki czemu pazury po obcięciu nie będą się rozdwajały. W sprzedaży można znaleźć też pilniki, jednak nie każdy kot reaguje na nie lepiej.
Jak obcinać kotu pazury?
Na początek przygotuj:
- narzędzie,
- smakołyki,
- kota!
Obcinaj pazury przy dobrym świetle, aby mieć pewność, że nie przytniesz macierzy. Macierz jest różową częścią pazura. Jej przycięcie może sprawić kotu ból i wywołać spore krwawienie. Bardzo ważne jest to, aby obcinać kotu pazury pod odpowiednim kątem, jak na grafice poniżej.
Podczas obcinania kotu pazurów zachowujmy spokój. Nie krzyczmy na kota, nawet jeśli próbuje protestować. Jeśli to konieczne, skorzystajmy z pomocy osób trzecich, które np. przytrzymają mruczka zawiniętego w koc, aby nie zrobił krzywdy sobie i nam.
Jak często obcinać kotu pazury?
W przypadku kotów niewychodzących wystarczy obcinać pazury co 3-4 tygodnie. Nie jest to jednak sztywna reguła – niekiedy zabieg ten trzeba wykonywać częściej, podczas gdy u innych zwierzaków wystarczy np. raz na dwa miesiące.
Obcinanie kocich pazurów u weterynarza lub groomera – jaki to koszt?
Jeśli nie czujemy się pewnie, obcinając kocie pazury, albo nie wiemy, jak to zrobić, możemy poprosić o pomoc specjalistów. Zazwyczaj zarówno u lekarza weterynarii, jak i groomera możemy umówić się na taki zabieg. Nie jest on bardzo kosztowny, bo cena zwykle wynosi ok. 20-30 zł. Nie każdy groomer będzie jednak chciał obsłużyć problemowego kota. Pamiętaj też, że dla zwierzaka może to być dodatkowy stres, wywołany wizytą w obcym miejscu i kontaktem z nieznaną osobą.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2023
5 łakomych ras kotów – jak zadbać o ich sylwetkę?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Podobno kochanego ciała nigdy za wiele – zdjęcia „solidnie” odżywionych kotów robią obecnie furorę w internecie. Trudno odmówić uroku dorodnemu, puszystemu pupilowi – i często równie trudno odmówić mu dodatkowych przekąsek. Jednak nadprogramowe kilogramy mogą być zagrożeniem dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszego przyjaciela.
fot. Shutterstock
03.10.2023
Karma z insektów dla kota – ekologiczna, etyczna i… pełnowartościowa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Temat jedzenia owadów od pewnego czasu jest bardzo popularny. Bardziej etyczna alternatywa dla tradycyjnej produkcji zwierzęcej budzi wiele nadziei, ale i kontrowersji. Opory dotyczą zarówno zastosowania insektów w ludzkiej diecie, jak i w karmach dla naszych pupili. Choć niewątpliwie korzystna dla środowiska naturalnego – czy karma z insektów dla kota jest godnym uwagi produktem?
fot. Shutterstock
21.11.2023
Tak wygląda życie typowego kociarza zimą. Sprawdź, czy to o Tobie!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jak wygląda zima z perspektywy kociarza, który musi dbać o swojego podopiecznego? Co warto wiedzieć o tym szczególnym okresie w roku? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock