19.06.2023
Długowieczne rasy kotów – te koty żyją najdłużej
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie jest zaskoczeniem, że niektóre rasy kotów żyją dłużej niż inne. W teorii im mniej rasa jest zmodyfikowana, tym większa istnieje szansa na długie, zdrowe życie jej przedstawicieli. Sprawdźmy, które koty cieszą się długowiecznością!
fot. Shutterstock
Istnieją kocie rasy, które długowieczność mają zapisaną w genach. W większości przypadków przewyższają inne koty pod względem długości życia. Fakt ten determinują czynniki genetyczne, które do pewnego stopnia warunkują też zapadalność na choroby i predyspozycje do nich. Poniżej przedstawiamy długowieczne rasy kotów.
Ile żyją koty?
Ogólnie rzecz biorąc, koty to zwierzęta żyjące stosunkowo długo. Światowi rekordziści dożywali 30 lat, a nawet więcej! Najstarszym kotem w historii była Crème Puff z Austin, w stanie Teksas, która żyła aż 38 lat i 3 dni. To jednak wyjątki. Kot znajdujący się pod troskliwą opieką i taki, któremu losowo nie dotknęła nieuleczalna choroba, jest w stanie dożyć nawet 20 lat. Przeciętnie jest to jednak około 15 lat. W Polsce to 14-18 lat – tyle właśnie wynosi średnia długość życia domowego kota w naszej strefie klimatycznej.
Podane liczby mają oczywiście charakter uśredniony. Niejednokrotnie zdarza się, że koty z wymienionych grup rasowych żyją dłużej, albo krócej. Ma na to wpływ ogromna ilość czynników i zdarzeń losowych.
Długowieczne rasy kotów
Na liście najdłużej żyjących kotów znajdują się nasze ukochane dachowce. Co więcej – przewodzą jej. Hurra! Wynika to z prostego faktu, że tak naprawdę są to koty nierasowe. W związku z tym pula ich genów jest znacznie większa. Dzięki temu są zazwyczaj wolne od chorób genetycznych (częstych u kotów rasowych ze względu na chów wsobny). Sprawia to, że, w teorii przynajmniej, dachowce są zdrowsze i odporniejsze. Do grona dachowców należała wspomniana wyżej Crème Puff.
Inne długowieczne rasy kotów to:
- Kot balijski – ok. 20-22 lata
- Kot birmański – ok. 20 lat
- Kot syjamski – ok. 20 lat
- Kot amerykański krótkowłosy – ok. 15-20 lat
- Kot rosyjski – ok. 15-20 lat
- Nebelung – ok. 15-18 lat
- Kot bombajski – ok. 15-20 lat
- Savannah – ok. 15-20 lat
- Kot brytyjski – ok. 14-18 lat
- Kot syberyjski – ok. 12-16 lat
- Kot abisyński – ok. 15 lat
- Ragdoll – ok. 10-16 lat
Ty też masz wpłw na długość życia swojego kota!
Troskliwy opiekun może skutecznie wpłynąć na wydłużenie życia swojego ulubieńca. Niezależnie od tego, jaką rasę reprezentuje twój pupil, troszcząc się o jego zdrowie i wykonując kontrolne badania, mające na celu sprawdzanie kondycji kota, zwiększasz szansę, że będzie ci towarzyszył przez wiele lat. Dzięki postępowi w medycynie współczesne mruczki żyją coraz dłużej!
Te koty mają długowieczność zapisaną w genach. To jednak jedynie predyspozycje. By mogły je wykorzystać i dożyć późnej starości przy naszym boku, należy o nie dbać. Długość życia mruczków w dużym stopniu zależy od nas – opiekunów. Sama miłość może nie wystarczyć. Po pierwsze, bardzo ważne są regularne szczepienia, badania kontrole, analiza krwi i moczu. Co więcej, ogromne znaczenie mają odpowiednia dieta i sporo aktywności.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined