22.03.2019
Koty dla aktywnych – oto najweselsze kocie rasy!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Aktywny kot to nie lada wyzwanie! Decydując się na takiego towarzysza, musimy zobowiązać się, że sprostamy jego wymaganiom i że będziemy w stanie zapewnić mu niezbędną dawkę ruchu i stymulacji.
fot. Shutterstock
Być może koty nie są zwierzętami, które towarzyszą swoim opiekunom w spacerach i podróżach do tego stopnia co psy. Istnieją jednak rasy, które znacznie bardziej niż inne lubią aktywności i zabawę. Nie każdy kot, to aktywny kot. Chciałbyś, aby twój miauczący przyjaciel poza mruczeniem i wylegiwaniem się w słonecznych promieniach wykazywał się większą energią i dotrzymywał ci kroku na każdym… kroku? Poznaj najbardziej „rozrywkowe” rasy kotów.
1. Kot egipski mau
Kot egipski mau to najszybsza rasa kotów. Ta cętkowana piękność potrafi rozwinąć zawrotną prędkość 22 km/h (niektóre źródła podają, że nawet 45 km/h)! Mau jest także niezwykle skoczny. Bez wysiłku, za to z charakterystyczną dla siebie gracją, skacze na duże wysokości. Nie znosi nudy. Wciąż chętny do zabawy i niezwykle odważny w swoich poczynaniach kot egipski bez problemu uczy się sztuczek, aportuje, chodzi na smyczy, wskakuje do wody. Wciąż szuka sobie zajęcia. Wszystko musi poznać, dotknąć i zrozumieć. Zwykle nie odstępuje swojego opiekuna na krok, gdyż wyjątkowo mocno się do niego przywiązuje.
2. Kot abisyński
To ekstremalnie aktywny kot! Jeśli nie jesteś w stanie poświęcić mu dużo czasu i uwagi, to nie jest to mruczek dla ciebie. Skoczny i dziarski abisyńczyk wymaga, by organizować mu zabawy. Jeśli ty tego nie zrobisz, to kot sam znajdzie sobie zajęcie. Może się to skończyć wyścigami i wspinaczkami po firankach. Ten kociak wymaga tyleż samo ruchu, co czułości. Uwielbia pieszczoty i jeśli nie dostanie wystarczającej dawki – zacznie się o nie dopominać! Jeśli w domu będą inne koty, to z pewnością przejmie nad nimi władzę. Ale nie tylko nad innymi zwierzętami – bądź pewny, że nad tobą także.
3. Kot somalijski
Somalijczyk jest długowłosą wersją abisyńczyka i można go szkolić równie łatwo, jak jego krótkowłosego kuzyna. Jest bystry i chętny do nauki. Oczywiście do nauki przez zabawę. Jest bardzo czułym i aktywnym towarzyszem, nieco bardziej nieśmiałym niż kot abisyński. Często wita swoich opiekunów przy drzwiach z wielkim podekscytowaniem. Łatwo nauczyć go chodzenia na smyczy. Wspina się wyżej i bawi się bardziej od innych kotów. Domaga się zainteresowania i źle znosi samotność – ignorowany potrafi się obrazić.
4. Savannah
Savannah jest hybrydą i zachowuje wiele cech dzikiego przodka. Pochodząca z krzyżówki domowych kotów i afrykańskiego servala rasa jest znana jako jedna z najbardziej wysportowanych. Ten kot uwielbia skakać i wspinać się na wysokie miejsca. Odznacza się niezwykłym temperamentem, który nie pozwala usiedzieć mu w jednym miejscu. Jest wyjątkowo żywiołowym kotem, uwielbiającym spacery i wszelkie zabawy, także te w wodzie. Nie znosi nudy i stagnacji, jest wręcz żądny przygód. Każdy przedmiot jest dobry, by ćwiczyć na nim swoje myśliwskie sprawności. Choć nie przepada za leniuchowaniem na kolanach, to jest to niezwykle uczuciowy kot, a opiekun jest jego ulubionym przyjacielem.
5. Kot bengalski
Jest krzyżówką dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. I choć wygląda obłędnie i egzotycznie, to jest dość wymagający w hodowli, gdyż nad jego temperamentem czasami trudno nadążyć. To niezależny i dość nieufny kot z odrobiną dzikości w sercu. Woli oszczędne formy okazywania miłości i choć jest bardzo towarzyski, to w kontaktach zachowuje pewien dystans. Dobrze socjalizowany może stać się doskonałym kompanem do aktywnego trybu życia, wypełnionego spacerami, podróżami, aportowaniem i ćwiczeniem wielu, nawet trudnych, sztuczek. Niewyczerpana ciekawość bengala musi znajdować ujście w zabawach, gdyż znudzony może zacząć rozrabiać.
6. Manx
Kot manx to bezogonkowy mruczek, który zaskakuje swoją energicznością. To kot aktywny i bardzo radosny, znany z tego, że przechodzi przez dom tak szybko, jak to tylko możliwe. No cóż, trzeba biegusiem zrobić obchód rewiru, by więcej czasu pozostało na zabawę! Najlepiej ze swoim opiekunem. Jego ulubioną formą rozrywki zdecydowanie stała się wspinaczka, z którą – mimo braku ogona – świetnie sobie radzi. Należy zatem wyposażyć dom tego kociaka w wysokie drapaki i półki, z których będzie mógł swobodnie korzystać.
7. Kot syjamski
To nie tylko bardzo aktywny kot, ale także jeden z najbardziej rozmownych i inteligentnych. Syjam to także czołówka, jeśli chodzi o ranking urody. Elegancki i smukły kot syjamski jest idealnym towarzyszem dla osób pragnących mieć aktywnego pupila. Zawsze gotowy do nauki i zabawy. Ale także do pieszczot i rozmów. Nie boi się upominać o swoje, bez skrupułów domaga się należnego zainteresowania. Zwykła myszka na wędce to dla niego nuda. Wolałby trudny tor przeszkód z zagadkami do rozwiązania po drodze! Lubi, gdy się dzieje i to dużo, oczywiście najlepiej wokół niego!
8. Kot orientalny krótkowłosy
To prawdziwie atletyczna rasa. Długie i umięśnione ciało kota orientalnego jest wprost stworzone do sportowych akrobacji, szczególnie tych związanych z pozornie niedostępnymi miejscami. Jako brat syjama musi cechować się temperamentnym charakterem, lecz jest on nieco bardziej opanowany niż kuzyn. „Orientus” jest skoczny, wesoły, ruchliwy i kocha się bawić. Na ogół nie przejawia niszczycielskich skłonności, ale musi mieć jakieś zajęcie, by nie korciły go psoty. Zaangażowanie opiekuna w jego życiu jest niezbędne. Czy więcej tym lepiej!
9. Ocicat
To energiczny, wesoły i chętny do zabawy kot, który dzięki swoim cętkom przypomina dzikuska z dżungli. Wyjątkowo oddany swojemu człowiekowi, chodzi za nim jak cień i towarzyszy we wszystkich codziennych czynnościach. Jest ciekawski i inteligentny, szybko przyswaja domowe reguły i lubi uczyć się sztuczek, np. aportowania. Ocicat uwielbia nowe zabawki i… gości – potencjalne źródło pieszczot i rozrywki. Nic dziwnego, że ma taki charakter, gdyż jest mieszańcem kota syjamskiego, abisyńskiego i amerykańskiego krótkowłosego.
10. Devon rex
Devon rex to prawdziwa dusza towarzystwa. Można godzinami na niego patrzeć, obserwując, jak wszystko go bawi i interesuje. Z drzemki wybudzi go najdrobniejszy szmer, devon nie pozwoli bowiem, by cokolwiek go ominęło! Lubi być w centrum zainteresowania i aktywnie uczestniczy w życiu rodziny. Jest odważny i bardzo kontaktowy, wylewnie wita wszystkich w drzwiach. Macha ogonkiem jak pies, jednak woli swoją energię pożytkować w domu, aniżeli na zewnątrz. Wymaga wyjątkowo dużej ilości pieszczot. Samotność i nuda to jego najwięksi wrogowie.
Aktywny kot to wyzwanie
Koty cechuje różnorodność charakterów. Jedne wolą bardziej statyczne zajęcia i rozrywki jak np. pers, czy ragdoll, dla innych nudne życie to nieszczęśliwe życie. Tak jest właśnie z powyższymi kotami. Decydując się na takiego towarzysza, musimy zobowiązać się, że sprostamy jego wymaganiom i że będziemy w stanie zapewnić niezbędną ilość ruchu i stymulacji. Aktywny kot to nie lada wyzwanie! Często dobrym rozwiązaniem jest adopcja od razu dwóch kociaków. Wtedy podczas naszej nieobecności będą mogły bawić się ze sobą.
Należy pamiętać, że każdy mruczek potrzebuje naszej uwagi. Zarówno ten uwielbiający zabawy, jak i ten, który woli wspólne oglądanie telewizji od aportowania i pływania. Stymulacja fizyczna oraz psychiczna pozytywnie wpływa na nastrój, zdrowie, długość życia zwierzaka, a także zacieśnia więź, jaka łączy opiekuna z pupilem. Poza tym wydzielające się podczas zabawy endorfiny,korzystnie wpływają na wszystkie mruczki w każdym wieku, a także na ich opiekunów.
O wesołych i aktywnych rasach kotów przeczytasz też w najnowszym numerze magazynu „Mój Pies i Kot” – po szczegóły kliknij TUTAJ!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined