02.06.2022
Dlaczego kot nie boi się psa? Możliwe powody odważnego zachowania
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Często nawet psy, które mieszkają z kotami, instynktownie gonią inne mruczki – a one uciekają. Jednak – nie zawsze. Czasem kot nie boi się psa. Kiedy tak się dzieje?
Fot. Shutterstock
Miniaturowy pinczer zobaczył siedzącego na trawniku kota. Ruszył w jego stronę i w sekundę nabrał przyspieszenia jak wyścigowy samochód. Dobiegł do mruczka, a ten… ani drgnął. Pinczer ledwie zdążył skręcić, by go ominąć. Dlaczego ten kot nie boi się psa? Przyczyn kociej odwagi może być wiele.
Kot nie boi się psa – dlaczego?
Bo pies jest mały
Najbardziej oczywistym powodem, że kot nie uciekł przed psem, są niewielkie rozmiary tego drugiego. Miniaturowy pinczer jest naprawdę mały. Suczki ważą czasem zaledwie 3,5 kg, więc często są mniejsze od kota. Nie znaczy to, że nie są w stanie skutecznie pogonić mruczka, nawet większego od siebie. Dużo zależy od charakterów obu zwierzaków oraz ich wcześniejszych doświadczeń.
Kot nie boi się psa, gdyż mieszka z psem
Mruczek z naszej historii był kotem wychodzącym i mieszkał z psem większym od pinczera. Nic więc dziwnego, że mały szczekacz, nawet obcy, go nie przestraszył. Często jednak jest tak, że kot się nie boi tylko „własnego” psa. I dobrze, bo konfrontacja z nieznanym czworonogiem zawsze niesie z sobą ryzyko. Psów nie boją się też zwykle koty, które się z nimi wychowały – nawet jeśli już z żadnym nie mieszkają.
Bo niczego się nie boi
Zdarzają się koty waleczne jak tygrysy. Odważne i tak ciekawskie, że ta ich odwaga pokona strach. Są one w stanie stawić czoło nie tylko psu, ale też większym zwierzętom. Często niestety wychodzą z tych konfrontacji poturbowane i wcale nie zawsze stają się potem ostrożniejsze. Na takiego pupila trzeba szczególnie uważać. Nie powinno się go wypuszczać samego z domu, bo jego brawura może go łatwo zgubić.
Kot nie boi się psa, ponieważ broni młodych
Są sytuacje, gdy nawet w strachliwego kota wstępuje ogromna odwaga. Najczęściej jest to sprawką hormonów i dotyczy zwłaszcza sytuacji, gdy kotka ma młode i ich broni. Nie mierzy wtedy zamiarów na siły. Nie tylko sama nie ucieka, ale zaatakuje każdego intruza, który się zbliży do jej dzieci – nawet dużego i agresywnego psa. Potrafi zrobić mu krzywdę, nawet gdy się wydaje, że nie ma na to szans. Niestety dla niej także może się to skończyć tragicznie.
Bo to pies przed nim ucieka
Odważny kot wcale nie jest skory do ucieczki przed psem. Zwłaszcza jeśli wyczuje, że pies jest ofermą i się go obawia. Niektóre koty potrafią śledzić psa, skradać się za nim czy nawet się na niego przyczajać. Czy to forma zabawy, czy ćwiczeń w terenie? Trudno powiedzieć, ale rzadko się zdarza, by rzeczywiście zaatakowały bez powodu. Widocznie wystarcza im samo poczucie, że mają nad psem przewagę…
Kot nie boi się psa, ponieważ pies go nie goni
Koty to świetni obserwatorzy, perfekcyjnie odczytujący mowę ciała nie tylko własnego gatunku. Wiele z nich na widok psa nie rzuca się natychmiast do ucieczki, lecz uważnie obserwuje jego zachowanie. Z reguły potrafią wyczuć, czy mają się czego obawiać ze strony tego konkretnego czworonoga. Jeśli uznają, że nie ma się czego bać, bo pies wcale się nie sposobi do pogoni – one też nie kwapią się do ucieczki.
Bo ma wsparcie innych kotów
W grupie wszyscy jesteśmy odważniejsi – koty też. To dlatego można czasem zobaczyć, jak np. bezdomny pies czeka przy miskach dokarmianych kotów wolno żyjących, a te się najedzą. Jednego pewnie natychmiast by przegonił, ale stado budzi respekt. Podobnie samotny zapewne od razu by w takiej sytuacji uciekł. Jednak ze wsparciem pobratymców nabrał odwagi do tego, by się najeść w obecności obcego psa.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
14.10.2022
Co zrobić, gdy kot stresuje się przez psa?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy opiekun powinien umieć rozpoznać, kiedy jego pupil jest zestresowany. Powinien też w porę reagować na wszelkie niepokojące nawyki. Upewnij się, że wiesz, co zrobić, gdy kot stresuje się przez psa.
undefined
17.08.2022
Kot i pies pod jednym dachem? Jakie rasy psów będą z chęcią zaprzyjaźnią się z kotem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy istnieją rasy psów, które mogą żyć w harmonii z mruczącymi czworonogami? Oczywiście, że tak! Są takie psy, które w naturalny sposób będą lepiej koegzystować z kotami. Gdy przed podjęciem decyzji o wzięciu psa rozważysz wszystkie czynniki tego typu, wspólne życie domowników będących przedstawicielami różnych gatunków stanie się o wiele prostsze.
undefined
05.07.2022
Czym różni się posiadanie kota od psa? Czy z każdym z nich twoje życie będzie wyglądać zupełnie inaczej?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mruczące kocie murmurando kontra psie szczekanie… Domowy towarzysz kontra spacerowy demon… To tylko wybrane różnice w posiadaniu kota i psa. Przyjrzyjmy się innym rozbieżnościom między trybem życia, jaki wiedzie opiekun mruczka a tym, jaki wiedzie opiekun psiny.
undefined