15.10.2013
Pomnik ku czci kota podróżnika
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Murmańsku odsłonięto pomnika kota Siemiona. Kota rodem z legendy.
fot. Shutterstock
Według legendy kot uciekł gospodarzom, gdy bawili oni w Moskwie. Jednak po upływie sześciu lat sam wrócił do domu po przebyciu odległości blisko dwóch tysięcy kilometrów. Teraz kota podróżnika utrwalono w brązie.
Miasto za kołem polarnym
Murmańsk jest największym miastem na świecie, położonym za kołem polarnym. Znajduje się na północnym zachodzie Rosji nad Morzem Barentsa. W ubiegłym roku jeden z mieszkańców Murmańska zainicjował powstanie „ludowego” pomnika – miała to być nieduża rzeźba, odzwierciedlająca jakieś zjawisko, charakterystyczne tylko dla tego miasta.
Na liście propozycji znalazły się zorza polarna, chłopak, który próbował polizać huśtawkę i przykleił się do niej językiem, pomnik marynarza, konserwy rybnej i inne ciekawe pomysły. W internecie ogłoszono powszechne głosowanie.
Historia kota Siemiona
Większością głosów mieszkańcy Murmańska wybrali pomnik kota Siemiona.
Jego historia od dawna stała się legendą miejską. Wynika z niej, że jeszcze za czasów radzieckich w Murmańsku mieszkała rodzina Siniszynów. Mieli oni ulubieńca – tajskiego kota Siemiona. Kiedyś latem Siniszynowie wybrali się na południe na urlop. Pojechali tam samochodem i zabrali ze sobą kota.
W drodze powrotnej Siniszynowie zajechali do Moskwy, aby zreperować samochód. Prawdopodobnie, właśnie w tym czasie kot wyskoczył z wozu. Nieobecność swego ulubieńca gospodarze wykryli dopiero, gdy byli już poza Moskwą. Nie chcieli wracać, ponieważ byli pewni, że nie znajdą ani kota, ani nawet miejsca, w którym w tamtej chwili byli.
Jak bardzo zdziwili się Siniszynowie, gdy po upływie aż sześciu lat kot wrócił do domu. Przez cały ten czas podążał z Moskwy do Murmańska. A przecież te dwa miasta dzieli odległość prawie dwóch tysięcy kilometrów. Brudny i wymizerowany Siemion głośnie miauczał pod drzwiami. Gdy wpuszczono go do środka, natychmiast pobiegł do swojej miski, a potem ulokował się na swym ulubionym miejscu – na telewizorze.
Zgodnie z pomysłem autorów, pomnik kota Siemiona powinien stanowić wcielenie wszystkich zwierząt domowych, gotowych do pokonania tysięcy kilometrów w drodze do domu. Rzeźba przedstawia kota, siedzącego na ławeczce z kijem w łapkach, do którego przymocowany jest tobołek. Wygląd przyszłego pomnika mieszkańcy miasta wybierali w drodze głosowania spośród 24 szkiców nadesłanych przez autorów z różnych regionów kraju.
Władze miejskie i autorzy pomnika liczą na to, że pomnik spodoba się mieszkańcom. Wymyślono już dla niego sposób spełnienia marzeń trzeba usiąść obok Siemiona, podrapać go za prawym uchem, a na lewe powiedzieć szeptem życzenie.
źródło: Głos Rosji
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Podaruj ciepło i radość kotom ze schronisk – dołącz do #CharytatywnejChoinki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy dzielimy się miłością, troską i obdarowujemy swoich bliskich prezentami. A co z tymi, którzy nie mają domu i są zdani na łaskę losu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato, możesz podarować odrobinę magii Świąt bezdomnym kotom. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, która w tym roku wspiera ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined