05.02.2023
Czy to przełom w leczeniu cukrzycy u kotów? Weterynarze są pełni nadziei
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowa pigułka leczy koty z cukrzycą bez codziennych zastrzyków z insuliny. W USA może być dostępna już za kilka tygodni!
fot. Shutterstock
Gdy w zeszłym roku u 12-letniego kota Olivera, należącego do Marka Winternheimera z New Albany w stanie Indiana zdiagnozowano cukrzycę, zaordynowane przez weterynarza leczenie okazało się bardzo kłopotliwe. Choremu mruczkowi trzeba było podawać zastrzyki z insuliny aż dwa razy dziennie, monitorować poziom glukozy, a do tego często bywać z nim w lecznicy na wizytach kontrolnych. To dodatkowe codzienne obowiązki. No i trzeba się nauczyć robić kotu zastrzyki, co w wypadku bardziej bojowych zwierząt może się okazać nie lada wyzwaniem. Mark jego żona Courtnee podjęli jednak to wyzwanie bez chwili wahania.
Dla nas koty są częścią rodziny. A przecież nie odmawia się opieki członkowi rodziny — powiedział Winternheimer, który oprócz Olivera ma jeszcze dwa mruczki o imionach Ella i Theo.
Przełom w leczeniu cukrzycy u kotów
Gdyby Oliver zachorował kilka miesięcy później, jego opiekunowie mogliby prawdopodobnie już wkrótce skorzystać z nowej, przełomowej metody leczenia. Zamiast dwóch zastrzyków wystarczyłoby wtedy podawać pupilowi jedną tabletkę dziennie. Tak się jednak nie stanie, ponieważ nowego leku nie można stosować u kotów, które wcześniej przyjmowały insulinę. Oliver się więc już na tę kurację nie załapie. Jest ona jednak nadzieją na życie dla wielu innych mruczków.
Pigułka to ogromny krok naprzód w porównaniu z zastrzykami – powiedziała dr Audrey Cook, weterynarz z Texas A&M University.
Wyprodukowany przez Elanco Animal Health Inc. lek Bexacat został zatwierdzony przez Food and Drug Administration w grudniu ubiegłego roku. Można się więc spodziewać, że będzie dostępny w USA w ciągu najbliższych kilku tygodni. To pierwszy lek tego typu przeznaczony dla zwierząt.
Cukrzyca to często wyrok
Dlaczego powstanie takiego leku jest tak ważne, skoro kotów nie da się nim wyleczyć, a jedynie ułatwia on kurację? Dlatego, ponieważ stwierdzenie cukrzycy niepokojąco często jest równoznaczne z wyrokiem wydanym na chore zwierzęta. Podczas gdy wielu troskliwych opiekunów z powodzeniem latami utrzymuje przy życiu swoje czworonogi, podając im zastrzyki z insuliną, wielu innych ma z tym problem. Badania ujawniają przerażające dane: opiekunowie usypiają co dziesiątego kota ze zdiagnozowaną cukrzycą! Kolejne 10% poddaje się eutanazji w ciągu roku od diagnozy, nierzadko właśnie z powodu trudności w leczeniu.
Niektórzy ludzie boją się podawać zastrzyki z insuliny. Inni nie mają czasu, aby poświęcić się opiece nad swoimi kotami – powiedziała dr Catharine Scott-Moncrieff, lekarz weterynarii z Purdue University, która konsultowała się z twórcami nowego lekarstwa w sprawie jego testowania.
Choruje nawet co setny kot
Cukrzyca, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt domowych, jest spowodowana zbyt dużą ilością glukozy w krwioobiegu. Dzieje się tak dlatego, że trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu o nazwie insulina lub nie wykorzystuje go prawidłowo. Nowy lek obniża poziom cukru we krwi, powodując, że jest on wydalany z moczem. Każdy opiekun kota powinien znać objawy cukrzycy, bo statystyki są alarmujące. Niektóre mówią, że na tę wyniszczającą organizm chorobę cierpi już nawet co setny mruczek! A chorych zwierząt przybywa, ponieważ coraz więcej jest kotów otyłych, co sprzyja rozwojowi cukrzycy. Symptomy są podobne jak u ludzi: zwiększone pragnienie, częste i obfite siusianie, zwiększony apetyt, który nie prowadzi jednak do przybierania na wadze. Wręcz przeciwnie – mimo zjadania dużej ilości pokarmu, chore koty chudną. Zmienia się też ich zachowanie. Stają się apatyczne, osowiałe, nieskore do zabawy. Zaniedbują nawet toaletę futra, a ich sierść staje się sucha i matowa, często też ją gubią. Warto też zwrócić uwagę, jak pupil się porusza. Jeśli stąpa na większej niż dotąd powierzchni stóp, może to oznaczać osłabienie kończyn, które jest skutkiem postępującej neuropatii cukrzycowej.
Ostrożny optymizm
W badaniach z udziałem ponad 300 kotów z cukrzycą nowy lek poprawił kontrolę glukozy i zmniejszył co najmniej jeden objaw cukrzycy u ponad 80% nowo zdiagnozowanych, zdrowych zwierząt. Jednak kilka kotów biorących udział w badaniach zmarło lub musiało zostać uśpionych po zażyciu leku z powodu skutków ubocznych i cukrzycowej kwasicy ketonowej, spowodowanej nagłym niedoborem insuliny. Ze względu na ryzyko takich powikłań lek nie może być stosowany u kotów wcześniej leczonych insuliną, a zwierzęta kwalifikowane do nowej kuracji muszą być dokładnie badane pod kątem chorób wątroby, nerek i trzustki. Nowy lek może więc odmienić życie wielu opiekunów i ich zwierząt – lecz niestety nie wszystkich.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Podaruj ciepło i radość kotom ze schronisk – dołącz do #CharytatywnejChoinki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy dzielimy się miłością, troską i obdarowujemy swoich bliskich prezentami. A co z tymi, którzy nie mają domu i są zdani na łaskę losu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato, możesz podarować odrobinę magii Świąt bezdomnym kotom. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, która w tym roku wspiera ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined